• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » سعید جلیلی پس از برجام این بار دلواپس مسکن شد
  کد خبر : 1948547

  سعید جلیلی پس از برجام این بار دلواپس مسکن شد

  سعید جلیلی پس از برجام این بار دلواپس مسکن شدReviewed by on Dec 11Rating: روز نو :   وقت تنگ است و موسم انتخابات ۹۶ نزدیک . او هم باید از همین الان دست به کار شود برای رقابت. برای آنکه خودی نشان دهد و بگوید که باز هم می خواهد شانسش را برای سکانداری قوه…

  سعید جلیلی پس از برجام این بار دلواپس مسکن شدReviewed by on Dec 11Rating:

  روز نو :  
   وقت تنگ است و موسم انتخابات ۹۶ نزدیک . او هم باید از همین الان دست به کار شود برای رقابت. برای آنکه خودی نشان دهد و بگوید که باز هم می خواهد شانسش را برای سکانداری قوه مجریه امتحان کند.

  به گزارش ایران ویج به نقل از روز نو؛ سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، این روزها حرکات و سخنرانی هایش متفاوت تر شده و به نظر هدفمندتر. اگر روزی او را به عنوان سرسخت ترین منتقد برجام می شناختیم و بیشتر سخنرانی هایش نیز در ارتباط با مسائل هسته ای بود، اکنون دایره سخنرانی اش گسترده تر شده و موضوعاتش نیز همین طور …
  آن وقت ها که او فقط راجع به هسته ای حرف می زد ، می توانستیم این توجیه را بکنیم که این حرف ها و تریبون نشینی هایش معنای انتخاباتی ندارد و آن را بگذاریم به حساب اینکه صرفا می خواهد از عملکرد خویش در دولت سابق دفاع کند . هر چند عده ای هم از همان زمان معتقد بودند که سعید جلیلی مصرانه خود را با این صحبت های ضد برجامی به عنوان ضلع مقابل حسن روحانی در انتخابات ۹۶ آماده می کند.
  در هر صورت عادت داشتیم که سعید جلیلی را چه در دولت سابق و چه در دولت جدید ، به عنوان کسی که نامش با توافق و مذاکره و مسائل هسته ای ایران گره خورده، بشناسیم . هرچه باشد او چندین سال وظیفه مذاکرات هسته ای را بردوش می کشید و یکی از هشت نفر کنونی هیئت نظارت بر برجام نیز هست .
  **تغییر سخنرانی ها
  اما فعالیت های جلیلی درست بعد از آنکه محمود احمدی‌نژاد بنا بر توصیه رهبری از انتخابات ۹۶ کنار رفت وارد فاز جدیدتری شد تا آنجایی که دیگر در جلسات سخنرانی او ، تنها برجام نیست که به کنایه «پرجام» خوانده می‌شود … بلکه بسیاری از مسائل دیگر دولت یازدهم نیز به نقد و سخره گرفته می شود. فقط کافی است در این راستا نگاهی به چند سخنرانی اخیر او داشته باشیم . مقایسه سخنرانی که جلیلی در مسجد لولاگر تهران داشت، سخنرانی که در مسجد میثم تهران ، انجام داد و سخنرانی اخیرش در جمع مدیران بسیج مهندسین عمران و معماری وزارت راه؛ نشان می‌دهد سعید جلیلی از موضوعات هسته ای به سمت مسائل عمومی و مشکلات معیشتی و زندگی مردم حرکت کرده است.
  به عبارتی انتقاد به عملکرد دولت در زمینه‌های مختلف را می‌توان استارت سعید جلیلی برای نامزدی در انتخابات سال ۹۶ تعبیر کرد .
  فراموش نمی‌کنیم سعید جلیلی در مسجد میثم، سخنرانی‌هایش را روی مسائل اقتصادی دولت متمرکز کرده بود و گفته بود: «اگر آزادی خرمشهر به کسانی سپرده می‌شد که برای آشپزخانه راه آهن هم نگاه به خارج دارند، هیچ‌گاه خرمشهر آزاد نمی‌شد. امروز اقتصاد در محاصره ستون پنجمی است که با آدرس‌های غلط بیشتر از تحریم‌ها به کشور لطمه می‌زند.» او سپس به مسئله حقوق‌های نجومی اشاره کرده و افزوده بود: «اگر مبارزه با بیکاری مهم است، نباید قرارگاه‌های ایجاد اشتغال به اشغال مرفهان بی‌درد و صاحبان حقوق‌ها‌ی نجومی دربیاید.» کاندیدای ریاست جمهوری سال ۹۲ در آن سخنرانی، دیپلماسی دولت یازدهم را نیز به سخره گرفته بود.
  مسکن آخرین اظهارنظر سعید جلیلی اما در همایش اخیر مدیران مراکز و کانون‌های بسیج مهندسین عمران معماری وزارت راه و شهرسازی حرف هایش را به انتقاد از بخشی دیگر از دولت یعنی مسکن اختصاص داده است و گفته: «طبق قانون اساسی مسکن حق مردم و کمک به تامین آن “وظیفه دولت” است.»
  جلیلی تاکید کرده: «کسانی که فکر می کنند با الگوی لیبرال سرمایه‌داری می‌توانند مشکل مسکن را حل کنند، ببینند همین الگو در زمینه مسکن، درجاهای دیگر چه به وجود آورده است.»
  وی ادامه داده: «می‌توان به طرح های قبل ایراد داشت مشروط به آنکه طرح بهتری جانشین شود ولی نمی‌توان کشوری را که سالانه یک میلیون مسکن جدید نیاز دارد در خلا و بدون طرح رها کرد!» حرف‌های جلیلی، پر است از تکه پرانی‌ها‌یی به دولت یازدهم در حوزه مسکن. همانطور که حرف های قبلترش در مسجد میثم نیز مملو از کنایه های اقتصادی و زیرساختی به حسن روحانی بود. ورود این چند ماهه سعید جلیلی به حوزه‌هایی چون اقتصاد و اکنون مسکن ، که اساسا در تخصص و حیطه کارهای دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی نیست، بیانگر آن است که یک اتاق فکر هماهنگ به یاری سعید جلیلی شتافته و به او این جسارت را داده است تا وی حتی درباره مسکن نیز سخنرانی کرده و انتقادهایش را از این زاویه هم نثار دولت کند!
  سعید جلیلی و تیمش با توجه به مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و همین طور سرنوشت نامعلوم برخی طرح ها چون مسکن مهر ، نقاط ضعف دولت حسن روحانی را نشانه گرفته اند و تلاش دارند با استعانت از این حربه ، نظر مردم را به خود جلب نمایند تا شاید این بار در انتخابات ۹۶ ، توان جذب آرایی بیش از ۴ میلیون !! (در سال ۹۲ )را داشته باشند . بی تردید از این پس شاهد سخنرانی های غیرتخصصی تر !! ولی با هدف تر سعید جلیلی خواهیم بود و این نشان می‌دهد که کاندیدای ریاست جمهوری سال ۹۲، بیش از پیش اسبش را برای نامزدی در انتخابات سال ۹۶زین کرده است … حتی اگر قرار باشد مذاکره کننده هسته‌ای دولت سابق برای رسیدن به هدفش در مورد موضوعات بی ربطی چون مسکن و اشتغال سخن بگوید. سعید جلیلی را باید از هم اکنون یکی از رقبای(البته کم رای !! )حسن روحانی دانست.

  ورود این چند ماهه سعید جلیلی به حوزه‌هایی چون اقتصاد و اکنون مسکن که اساسا در تخصص و حیطه کارهای دبیر سابق شورایعالی امنیت ملی نیست، بیانگر آن است که یک اتاق فکر هماهنگ به یاری سعید جلیلی شتافته و به او این جسارت را داده است تا وی حتی درباره مسکن نیز سخنرانی کرده و انتقادهایش را از این زاویه هم نثار دولت کند!

  *آفتاب یزد

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.