• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » سیاسی » تلاش اصولگراها برای رسیدن به وحدت با دست خالی
  کد خبر : 1948431

  تلاش اصولگراها برای رسیدن به وحدت با دست خالی

  تلاش اصولگراها برای رسیدن به وحدت با دست خالیReviewed by on Dec 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا، چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و حالا دیگرتصمیم جریان های سیاسی کشور برای آینده کشور مشخص شده است. جریان اصلاح طلب و احزاب و نزدیک به آن…

  تلاش اصولگراها برای رسیدن به وحدت با دست خالیReviewed by on Dec 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از گروه سیاسی خبرگزاری برنا، چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است و حالا دیگرتصمیم جریان های سیاسی کشور برای آینده کشور مشخص شده است. جریان اصلاح طلب و احزاب و نزدیک به آن همه به اتفاق اعلام کرده اند که در انتخابات ۹۶ از روحانی حمایت خواهند کرد و رقیبی برای رئیس جمهور فعلی نخواهند تراشید .

   از طرف دیگر جریان اصولگرا روزهای سختی را برای یافتن رقیبی مناسب و هم تراز روحانی می گذرانند. طیف سیاسی اصولگرا که در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با همه تلاشی که برای رسیدن به وحدت انجام دادند نتوانستند به این مهم دست پیدا کنند و امسال هم هنوز نتوانسته اند به نظر واحدی برای  انتخاب کاندیدای اصلح در انتخابات پیش رو برسند.

   نکته دیگری که کار اصولگرایان را در انتخابات مشکل می کند حضور برخی افراد تندرو زیر پرچم آنان است. افرادی که با وجود اینکه زیاد نیستند اما پر سر وصدا و باعث اختلاف هستند و سبد رایشان در سبد رای اصولگرایان آمیخته شده و هیچگاه هم حاضر به کنار آمدن با دیگر اصولگراها نیستند, افرادی که بیشتر به طیف پایداری و احمدی نژاد نزدیکند.

  اکنون که چندماه تا انتخابات  فرصت باقی است نامی به عنوان سر لیست انتخاباتی اصولگرایان به چشم نمی خورد اما برای هرکدام از شاخه های اصولگرا نام هایی به عنوان  کاندیدا ی احتمالی در رسانه ها به چشم میخورد که خود نشان دهنده اختلاف این طیف سیاسی است.

  آخرین گمانه زنی درباره انتخابات ۹۶ به حضور آقای شهردار در این رقابت قطعیت بخشیده است. اما به عنوان یک کاندیدا با حواشی زیاد نمی تواند روز های آسانی را در این کارزار انتخاباتی بگذارند . به گفته ی سبحانی نیا نماینده پیشین و اصولگرای مجلس قالیباف با این شرط پا به عرصه انتخابات می گذارد که همه اصولگرایان بر سر او اتفاق نظر داشته باشند و در صورتی که  مثل دور گذشته کاندیداهای اصولگرایی  متعدد باشند فایده ای ندارد و آرا پراکنده می‌شود البته به نظر می رسد رای نیاوردن آقای قالیباف در دو دوره نیز به دلیل همین نبود اتفاق نظر بوده است البته نباید فراموش کرد که او تجربه دو شکست انتخاباتی را در سال ۸۴ و ۹۲ در پرونده خود دارد.

  با اجرایی شدن تمدید قانون آیسا روح تازه ای در اردوگاه  مخالفان برجام و همچنین روحانی دمیده شده و نام جلیلی را باردیگر به تیتر های رسانه ای بازگرداند. او اخیرا با تحلیل اوضاع کشور به برخی همفکرانش گفته است که اکنون دیگر همه متوجه شده اند که برجام شکست خورده و نظرات ما درباره برجام به اثبات رسیده است. به نظر می رسد بیشترین امید دبیرسابق شورای امنیت ملی برای  جذب آرای مردم، مخالفان مذاکرات و برجام باشند. جلیلی دو هفته پیش از اعلام نتایج  ریاست جمهوری امریکا اعلام کرد که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری برنامه خواهد داشت.

  رییس سابق سازمان صدا و سیما یار دیگر احمدی نژاد نیز از قافله  انتخابات دور نمانده است. گرچه ضرغامی جزئی از کابینه رئیس جمهوری سابق نبوده است. اما پیوند حزبی این دو سبب شده بود که صدا و سیما دربست حامی دولت سابق شود و برخی ضرغامی را کاندیدای جایگزین احمدی نژادی ها در صورت عدم حضور مرد محبوب این طیف می دانند.

   از دیگر اصول گرایانی که از ورود به مجلس باز ماندند و زمزمه های کاندیداتوری ریاست جمهوری شان به گوش می رسد حداد عادل است او که پیش از این ، شانس خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲  سنجیده بود، در نهایت مجبور به انصراف شد تا یک ناکامی در کارنامه سیاسی اش به ثبت برسد. گرچه رئیس فرهنگستان و ادب فارسی ایران در مصاحبه هایش پیش از این گفته بود  شخصا تصمیمی برای حضور در انتخابات ندارد اما به این معنی نیست که در صورت پیدا نشدن گزینه مناسب برای اصول گرایان این تصمیم را نخواهد.

   پرویز فتاح نیز گرچه  پیش از این تاکید کرده بود که قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری را ندارد اما رقابت او با جلیلی برای اعلام نامش به عنوان کاندیدا ی ریاست جمهوری و در نهایت افتادن قرعه به نام جلیلی در سال ۹۲ این احتمال را برای شرکت او به عنوان کاندیدا در این دوره افزایش می دهد.

  در میان حزب های اصولگرا تنها حزبی که به طور مشخص برنامه خود برای انتخابات ریاست جمهوری  اعلام کرده است، حزب موتلفه است. به گفته بادامچیان مصوبه قطعی شورای مرکزی حزب موتلفه این است که موتلفه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ٩۶ یک نامزد موتلفه‌ای مستقل را به جامعه معرفی کند.

  دبیرکل موتلفه نیز در مراسم چهلم آیت الله شجونی از بادامچیان و میرسلیم به عنوان نامزدهای احتمالی نامبرد و گفت به زودی اسامی نهایی نیز منتشر می شود.

  با نگاهی گذرا به اسامی اعلامی و خبرهای اردوگاه اصولگرا میتوان سردرگمی و اختلاف را در میان آنان دید و علاوه بر اجماع و اتحاد که به آرزویی برای اصولگرایان تبدیل شده است مشکل بزرگ تر آنان دست خالی شان و  نداشتن گزینه ای مناسب است تا بتوانند به وسیله اوهم به اتحاد برسند وهم مردم راقانع کنند تا رایشان را در سبد این طیف بریزند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.