• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اقتصادی » رکود اقتصادی، تورم و فقر؛ کارنامه حکومت یکساله دولت آرژانتین
  کد خبر : 1948328

  رکود اقتصادی، تورم و فقر؛ کارنامه حکومت یکساله دولت آرژانتین

  رکود اقتصادی، تورم و فقر؛ کارنامه حکومت یکساله دولت آرژانتینReviewed by on Dec 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این روزنامه افزود: یکسال پیش در میدان ‘می‌’ ، جایی‌ که شب قبلش هزاران تن از آرژانتینی ها با تمام شکوه از «کریستینا فرناندز د کرچنر» رئیس جمهوری پیشین خداحافظی کرد و «مائوریسیو…

  رکود اقتصادی، تورم و فقر؛ کارنامه حکومت یکساله دولت آرژانتینReviewed by on Dec 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا، این روزنامه افزود: یکسال پیش در میدان ‘می‌’ ، جایی‌ که شب قبلش هزاران تن از آرژانتینی ها با تمام شکوه از «کریستینا فرناندز د کرچنر» رئیس جمهوری پیشین خداحافظی کرد و «مائوریسیو ماکری» با لبخندی بر لب و با یک روبان ریاست جمهوری بر دوش در ۱۰ دسامبر در بالکن ‘کاسا روسادا’ کاخ ریاست جمهوری حضور یافت.
  وی آنقدر از شکست دادن کرچنریسم خوشحال بود که برای شادی هواداران خود، جرات کرد رقص سنتی کند.
  رهبر محافظه کار حزب ائتلاف ‘تغییر دهیم’، وعده داده بود تا عوام گرایی یک دهه اخیر را دفن کند، اقتصاد را بهبود بخشد و فقر را ریشه کن کند. اما با گذشت یکسال، رکود اقتصادی، تورم فزاینده و افزایش فقر ناشی از عملکرد دولت مرکزی راستگرای ماکری تاثیر خود را گذاشته است. عوام گرایی نه تنها ناپدید نشده بلکه به نوع دیگری از عوامگرایی تبدیل شده است.
  اما اگر نوسانات سیاست اقتصادی به چهره ماکری لطمه وارد کرده است، به شکل‌ متناقضی میراث کرچنریست ها (با پرونده های فساد)، به بهترین اکسیژن برای کاخ ریاست جمهوری تبدیل شده است.
  به غیر از کمک ارزشمند کریستینا فرناندز د کرچنر ، ماکری توانست به چندین موفقیت دست یابد. وی توانست، آمارهای بی‌ اعتبار دولتی را احیا کند، در برخی‌ از مواقع گفت و گوی کارآمد پارلمانی را ترویج داد و با توسعه چنین گفتمانی به طور خارق العاده جلوی بسیاری از تنش ها را با تشکل های کارگری به مذاکره تبدیل کرد.
  به این ترتیب، با تمامی فراز و نشیب هایی‌ که در طول یکسال گذشته رخ داد، محبوبیت ماکری اصطکاک داشت اما سقوط نکرد.
  نظرسنجی ها حاکی است که هرچند محبوبیت ماکری کاهش یافته اما اکثر آرژانتینی ها، این امید را دارند که وضعیت در سال ۲۰۱۷ بهتر خواهد شد و این در حالی‌ است که بر اساس شاخص های سال جاری، تولیدات ناخالص داخلی‌ ۲.۵ درصد کاهش داشته است، تورم حدود ۴۰ درصد است، بیکاری از ۹ درصد فراتر رفته، فعالیت صنعتی در پایین ترین میزان خود قر ار دارد، سرمایه گذاری وجود ندارد و میزان مصرف به دلیل کاهش قدرت خرید طبقات پایین و متوسط جامعه رشد مناسبی ندارد.
  **یک میلیون و نیم فقیر جدید
  ماکری در ارزیابی عملکردش، از مجموع ۱۰ امتیاز به خود ۸ امتیاز داده، افزون بر آن به دو مورد از وعده های اصلی‌ تبلیغات انتخاباتی اش عمل نکرده است.
  سیاست های اقتصادی وی (کاهش ارزش پزو یا افزایش نرخ خدمات گاز و برق )، باعث ایجاد ۱.۵ میلیون فقیر جدید شده به طوری که اکنون ۳۲ درصد از جمعیت کشور در فقر به سر می‌ برند. این امر باعث شد که ماکری اذعان کند شعار معروفش مبنی بر ‘فقر صفر’، در افقی دور قرار بگیرد.
  وی مالیات بر درآمد را برای کارمندان حذف نکرد، وعده بیهوده ای که مخالفان دولت از آن استفاده کرده و در هفته جاری در مجلس نمایندگان پروژه مالیاتی خود را ارائه دادند.
  نا معلومی ایدئولوژی ماکری (محافظه کاری که به خود می‌ بالد برای حل مشکلات مردم در قدرت است) نتایج خوب انتخاباتی برای وی داشته است. همچنین همانند یک بومرنگ علیه دولت خودش برگشته و موجب انتقادات به او از سوی همه جبهه ها شده است.
  در حالی‌ که کرچنریست ها، وی را متهم کرده ا‌ند که برای ثروتمندان حکومت می‌ کند، محافظه کارترین جناح های کشور انتقاد دارند که حزب او با توافق و گفت و گو با گروه های مختلف اجتماعی، بیشتر به سوی افکار پرونیست سوق یافته و از حساب های دولتی غفلت کرده است.
  اروپام *۵*۴۹۱*شبس*۱۴۸۸ *۱۶۱۳*انتشار دهنده: عبدالله غفاری

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.