• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » اشتغال دردسرساز کارگران غیرایرانی/ بهبود وضعیت کارگران نیازمند نگاه ویژه دولت است
  کد خبر : 1948248

  اشتغال دردسرساز کارگران غیرایرانی/ بهبود وضعیت کارگران نیازمند نگاه ویژه دولت است

  اشتغال دردسرساز کارگران غیرایرانی/ بهبود وضعیت کارگران نیازمند نگاه ویژه دولت استReviewed by on Dec 11Rating: به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سایت خبری«رازق»، بیکاری را می توان بزرگترین معضل برای جامعه ایرانی معرفی کرد معضلی که به گفته روابط عمومی مرکز امار ایران در سال…

  اشتغال دردسرساز کارگران غیرایرانی/ بهبود وضعیت کارگران نیازمند نگاه ویژه دولت استReviewed by on Dec 11Rating:

  به گزارش ایران ویج به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سایت خبری«رازق»، بیکاری را می توان بزرگترین معضل برای جامعه ایرانی معرفی کرد معضلی که به گفته روابط عمومی مرکز امار ایران در سال ۹۵ با رشد ۱.۴ درصدی همراه بوده و به ۱۲.۲ درصد رسیده است.
   در این بین باید به بیکاری دایمی یا فصلی کارگران ساختمانی نیز اشاره کرد.

  بیکاری در این شرایط رکود بخش ساختمان و مسکن قسمت قابل توجه ای از کارگران ایرانی را تهدید می کند و این در حالی است که هنوز هم با فعالیت کارگران خارجی بدون مجوز در کشور روبرو هستیم.

  ** ۵۰ درصد کارگران بخش ساختمان را اتباع بیگانه تشکیل می دهند

  در حال حاضر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی ایرانی در کشور فعالیت دارند که معادل بیش از ۵۰ درصد این میزان یعنی حدود ۸۰۰ هزار نفر نیز کارگر اتباع بیگانه در بخش ساختمان فعال هستند.

  بخش قابل توجه ای از نیروی کار غیر ایرانی در حالی در کشور مشغول به کار هستند که در تاریخ ۲۲ تیر ۹۳ یعنی حدود۲ سال پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور طی بخشنامه‌ای به سازمان ها، وزارتخانه‌ها، موسسات، استانداری ها، شرکت‌های دولتی، تمام دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی و  پیمانکاران مرتبط با آنها را موظف کرد که از استفاده از کارگران غیر ایرانی بپرهیزند و در مواقع ضروری نیز داشتن مجوز وزارت کار برای کارگران ضروری است.

  در این بخشنامه آمده است: "در صورت ضرورت بکارگیری نیروی کار خارجی در موارد خاصٍ، تنها از نیروی کار دارای کارت کار موقت با رعایت مقررات مربوط استفاده کرده و از بکارگیری کارگران غیرمجاز تحت هر شرایط پرهیز کنند".

  اکبر شوکت، رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور در این باره می گوید: در شرایطی که کارگر ساختمانی به میزان کافی در کشور حضور دارد اینکه وزارت کار برای فعالیت کارگران ساختمانی غیرایرانی مجوز صادر می‌کند در حالی که در شرایطی باید مجوز فعالیت کارگر غیرایرانی داده شود که تعداد کارگر ایرانی با محدودیت مواجه باشد.

  وی افزود: در شرایطی که بخش ساختمان سازی کشور با کمبود کارگر مواجه نیست، وزارت کار می‌تواند ضمن شناسایی کارگران غیر مجاز آنها را اخراج یا حداقل به سایر مشاغل سوق دهد.

  **کارگران ایرانی باید جایگزین اتباع خارجی شوند

  نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت و گو با خبرنگار رازق، اظهار کرد: برخی از این کارگران خارجی فنی اند ک طبق ضوابط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی فعالیت دارند و حرفی در مورد ادامه فعالیت آنها نداریم.

  وی با تأکید براینکه یک سری از این کارگران در فهرست کارگران ساده قرار دارند، تصریح کرد: مشابه این کارگران خارجی را در کشور داریم و نیازی به حضور آنها نیست و این لایه از کارگران خارجی مشکل ساز شده اند.

  عضو فراکسیون کارگری مجلس با اشاره به این نکته که کارگران خارجی که طبق ضوابط وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در کشور فعالیت ندارند بافعالیت آنها مخالفیم و باید ایران را ترک کنند، بیان کرد: نباید به این کارگران در داخل کشور اجازه فعالیت داد.

  قاضی پور با تأکید بر اینکه با فعالیت کارگران متخصص خارجی با مجوز وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی در کشور موافق هستیم، اظهار کرد: زیرا نیاز به تخصص داریم و در این حوزه ها نیروی ماهر و جویای کار نداریم.

  قاضی پور با بیان اینکه کارگران ساده ایرانی باید جایگزین کارگران خارجی شوند، اظهار کرد: دولت باید نگاهی ویژه به معیشت و رفاه کارگران داشته باشد و به شکل جدی از این قشر حمایت کند.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.