• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بهداشت و سلامت » سامانه همانندجو برای مقابله با دستبردهای علمی رونمایی شد
  کد خبر : 1948212

  سامانه همانندجو برای مقابله با دستبردهای علمی رونمایی شد

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا از وزارت علوم، در اولین سمپوزیوم علمی ارتقای سلامت اداری که روز شنبه به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با فساد و در آستانه هفته ملی پژوهش و فناوری در وزارت علوم تشکیل شد، دکتر ‘محمد فرهادی’ از «سامانه همانندجو» پس از یک دوره آزمایشی رونمایی کرد. «سامانه…

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایرنا از وزارت علوم، در اولین سمپوزیوم علمی ارتقای سلامت اداری که روز شنبه به مناسبت روز بین‌المللی مبارزه با فساد و در آستانه هفته ملی پژوهش و فناوری در وزارت علوم تشکیل شد، دکتر ‘محمد فرهادی’ از «سامانه همانندجو» پس از یک دوره آزمایشی رونمایی کرد.
  «سامانه همانندجو» توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات (ایرانداک) در اجرای سیاست‌های کلی علم و فناوری و در پاسخ به خواست جامعه علمی کشور برای گسترش اخلاق علمی و حمایت از مالکیت فکری و معنوی راه اندازی شده است.
  این سامانه به منظور پیشگیری از بدرفتاری علمی به ویژه سایه نویسی و دستبرد علمی در تدوین پایان نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی با پشتوانه متن کامل و در حال افزایش بیش از ۲۰۰ هزار عنوان پایان‌نامه و رساله در نشانی الکترونیکی www.tik.irandoc.ac.ir راه‌اندازی و در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، استادان و پژوهشگران قرار گرفته است.
  نرم افزار همانندجو در تدوین پایان نامه‌ها و رساله‌ها، گامی مهم در جهت نگهداشت حقوق پدیدآوران و گسترش علم و فناوری و زمینه‌سازی برای دسترسی آزاد همگان به اطلاعات محسوب می شود.
  استادان و دانشگاه‌ها می توانند با کمک سامانه همانند جو با جست‌وجوی خودکار در متن کامل پایان نامه‌ها و رساله‌های موجود در ایرانداک، نوشته‌های همانند را بازیابی و اندازه همانندی و منبع اطلاعات همانند را تشخیص دهند.
  بر پایه ماده ۸ آیین‌نامه ‘ثبت و اشاعه پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآورندگان در آنها’ دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، مؤسسه‌های آموزش عالی، پژوهشی، یا فناوری دولتی و غیر دولتی زیر نظر وزارت علوم موظفند پیش از تصویب پیشنهاده‌ها، پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها؛ اصالت محتوای آنها را با کاربرد «همانندجو» و پیشینه آنها را با کاربرد سامانه‌های دیگر ایرانداک بررسی کنند.
  بر پایه ماده ۹ آیین‌نامه نیز مؤسسه‌ها موظف هستند با بازنگری در فرایند دانش‌آموختگی، از زمان ابلاغ این آیین‌نامه به بعد، پیش از دفاع از پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، اصالت محتوای آنها را با کاربرد «همانندجو» بررسی کنند.
  ماده ١٠ این آیین‌نامه، تعیین اصالت محتوا در هر مدرک و داوری در باره‌ آن را بر پایه گزارش «همانندجو» بر عهده مؤسسه‌ها می‌داند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.