• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » «لافکادیو» به کودکان می‌آموزد هیچگاه فریب نخورند/ پویایی هنر تئاتر بیجار با گروه چرک‎نویس
  کد خبر : 1947865

  «لافکادیو» به کودکان می‌آموزد هیچگاه فریب نخورند/ پویایی هنر تئاتر بیجار با گروه چرک‎نویس

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از بیجار، هنر می‌تواند یکی از ابزارهای آموزش جامعه و همچنین بیان مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، معضلات و بیان و ارائه راهکارهایی برای پیشگیری از آن باشد، در میان انواع و اقسام هنرها «هنر تئاتر» در این راستا نقش ارزنده‌ای ایفا می‌کند. در جامعه کنونی، تئاتر…

  به گزارش ایران ویج به نقل از خبرگزاری فارس از بیجار، هنر می‌تواند یکی از ابزارهای آموزش جامعه و همچنین بیان مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، معضلات و بیان و ارائه راهکارهایی برای پیشگیری از آن باشد، در میان انواع و اقسام هنرها «هنر تئاتر» در این راستا نقش ارزنده‌ای ایفا می‌کند.

  در جامعه کنونی، تئاتر به گروه‌های سنی مختلف تقسیم می‌شود که در این حیطه می‌توان به تئاتر «کودک و نوجوان» اشاره کرد که جایگاه مهمی در بیان مشکلات این قشر دارد و از آن جا که این گروه سنی در شمار نسل‌های آینده قرار دارد بنابراین اهمیت این گروه در تئاتر دو چندان می‌شود و بهترین راه برای انتقال ارزش‌های فرهنگی و بیان مشکلات این گروه سنی، هنر تئاتر است.

  با این تفاسیر، می‌توان اذعان داشت که تئاتر نقش موثری در انتقال فرهنگ از نسلی به نسل دیگر و بیان مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه دارد.

  در سال‌های گذشته علی‌رغم توان و ظرفیت بالای هنرهای بخش کودک و نوجوان به ویژه هنر تئاتر در بیجار در غربت به سر می‌برد که با توان و تلاش کارگردان جوان خوش‌آتیه دیار گروس و به روی صحنه بردن نمایش‌های ارزنده‌ای در این راستا حتی در جشنواره‌های استانی و ملی و بین‌المللی این هنر فاخر را دیگر بار در بیجار گروس احیا کرده است.

  دیار گروس از دیرباز مهد هنر بوده و می‌توان به جرأت گفت، جزء شهرهای مستعد در زمینه هنر نه تنها در استان کردستان، بلکه در میان شهرهای کشور است و وجود هنرمندان نامی به ویژه در بخش سینما و تئاتر بیانگر این مدعا است.

  گروه چرک‌نویس به کارگردانی هنرمند نام آشنای کردستانی سیدیاسر هاشم‌زاده و هنرمندی هنرمندان توانای این گروه که بارها در جشنواره‌های استانی و ملی خوش درخشیده‌اند، در احیای هنر تئاتر کودک و نوجوان نقش بسزایی داشته است.

  لافکادیو از کارهای جدید این گروه تئاتر است؛ کارگردان پرتلاش این گروه، نمایش لافکادیو را برای القای مفاهیم تربیتی و ارتقا بیش از پیش هنر تئاتر میان دانش‌آموزان به روی صحنه برده است تا در کنار خلق لحظات شاد و مفرح برای کودکان و نوجوانان به این مهم نیز دست یابد.

  کارگردان نمایش لافکادیو در حاشیه اجرای این نمایش شاد و موزیکال و طنز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیجار با بیان اینکه تئاتر و هنرهای نمایشی زمینه‌ساز و توسعه فعالیت‌های ارزنده هنری است، اظهار کرد: دیار گروس از ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه برخوردار است که باید با بالقوه کردن توانایی‌ها به هنر و هنرمندپروری این دیار و ارتقای هنر تئاتر کمک شایانی کرد.

  سیدیاسر هاشم‌زاده در ادامه با عنوان این مطلب که هنر تئاتر و نمایش، کارکرد و ابزار تربیتی هم دارد و تئاتر و سینما به واسطه انجام کارهای فرهنگی نفس به نفس، بر مخاطب بسیار تأثیرگذار است، افزود: تمام تلاش من در این نمایش ارائه مسائل آموزشی و انتقال مفاهیم فرهنگی است.

  وی به جزئیاتی درباره نمایش جدید خود به نام لافکادیو اشاره و عنوان کرد: این نمایش با همکاری اداره کل امور سینمایی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بیجار و اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کردستان و تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به روی صحنه رفته و در حال اجرا است.

  هاشم‌زاده به موضوع نمایش اشاره و عنوان کرد: داستان این نمایش درباره شیری است که در جنگل زندگی می‌کند اما بر حسب اتفاق این شیر با آدم‌ها روبرو شده و به واسطه سخنان مدیر سیرکی که با وعده و وعیدهایی سعی در فریب شیر و بردنش به سیرک و گرفتن هویت این شیر و تبدیل آن به انسان است.

  همراهی هنرمندان برجسته دیار گروس طی ۶ ماه تمرین که متحمل سختی‌های بسیاری در به ثمر رساندن این نمایش شدند از دیگر مباحثی بود که کارگردان نام آشنای استان کردستان به آن اشاره کرد و گفت: امین شیرزاد در نقش شکارچی، محسن افشاری در نقش مدیر سیرک و آموزگار)، مهدی صفرپور در نقش شیر(لافکادیو)، پارسا فریدونی در نقش نویسنده در این نمایش هنرنمایی می‌کنند.

  هاشم زاده افزود: مجری این طرح سعید زین‌العابدینی و مشاور کارگردان سینا ییلاقی‌بیگی است.

  فرهنگ و هنر در بیجار حامی ندارد

  امین شیرزاده از هنرمندان عرصه نمایش و تئاتر دیار گروس نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس با اشاره به جایگاه و اهمیت هنر تئاتر، اظهار کرد: امروزه با توجه به اینکه دنیای تئاتر و هنر نمایش روز به روز در حال علمی شدن است کار در حیطه این هنر بیش از پیش دشوار شده و هنرمند به طور مداوم  باید خود را به علم تئاتر مجهز کند.

  این هنرمند عرصه تئاتر در ادامه با بیان اینکه تئاتر شهرستان‌ها به خودی خود بیمار است و باید برای ارتقا بیش از پیش آن چاره‌ای اندیشید، گفت: وقفه بسیاری میان هر اجرا در کار نمایش و تئاتر نیز معضلی برای کار هنرمندان است.

  به گفته وی، به دلیل عدم کار مداوم در این هنر و وقفه بسیار بین هر اجرا و کار هنرمندان عرصه تئاتر و نمایش؛ هنرمندان این عرصه از هنر تئاتر را نه به عنوان حرفه بلکه صرفا به عنوان هنری که به آن عشق می‌ورزند، انتخاب کرده‌اند.

  وی با ابراز گله‌مندی از بی‌توجهی مسوولان امر عرصه هنر به قشر هنرمند به ویژه هنر تئاتر و دغدغه‌های آنها، بیان کرد: نبود حامیان فرهنگ و هنر بزرگترین مشکل و کم لطفی به این هنر فاخر است.

  شیرزاده ابراز امیدواری کرد، مسئولان امر هنر با درک مشکلات این قشر و کمک به حل مشکلات آنها در واقع نه تنها به هنرمند کمک کرده بلکه موجبات ارتقای هنر تئاتر و نمایش را فراهم می‌سازند.

  ایفاگر نقش شکارچی در نمایش لافکادیو به این نمایش اشاره کرد و ادامه داد: کار کودک و نوجوان در عرصه تئاتر در بیجار آغاز شده و تقویت و تعالی آن با همراهی مردم با هنرمندان قطعا ادامه خواهد داشت.

  شیرزاده ادامه داد: در سال‌های گذشته در حق کودکان بیجاری اجحاف شده بود و کمتر برای این رده سنی نمایش و تئاتری ساخته می‌شد اما به همت هنرمندان با وجود تمامی مشکلات و عدم امکانات کافی اکنون نمایش و تئاتر این رده سنی رونق یافته است.

  وی با بیان اینکه با وجود فضای مجازی و غرق شدن اکثریت مردم و حتی والدین در این فضاها، گفت: کودکان نیاز به دیدن و لمس مسائل و دغدغه‌ها جامعه را دارند و تئاتر بهترین راه و شیوه برای آشنایی با مسائل اجتماعی و حتی آموزش به آنها است.

  شیرزاده ادامه داد: گروه چرک‌نویس در نمایش لافکادیو می‌خواهد این مهم را به کودکان یادآور و انتقال دهد که گاهی باید خودمان باشیم و کمتر از عوامل نامأنوس الهام بگیریم که انتقال این مهم به کودکان یک روش آموزشی در این نمایش است.

  این هنرمند عرصه هنر تئاتر و نمایش که دانش‌آموخته تدوین فیلم نیز است، ادامه داد: «لافکادیو» به کودکان می‌آموزد هیچگاه فریب نخورند و اگر مرتکب اشتباهی شدند از خطای خود بازگردند و راه درست را انتخاب کنند و با تصمیم درست راه را برای خود هموار کنند.

  وی گفت: در کنار انتقال مفاهیم آموزشی فضایی شاد و مفرح را نیز تجربه کرده و این امر در تقویت روحیه شاد کودکان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

  لازم به ذکر است نمایش لافکادیو از تاریخ ۱۶ آذر به روی صحنه رفته و تا ۳۰ آذر در آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری امیرنظام گروسی اجرا خواهد شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.