• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » فندک دانشجو بر تنور انتخابات
  کد خبر : 1947763

  فندک دانشجو بر تنور انتخابات

  در ادامه این گزارش می خوانیم: امسال حضور مسئولان، چهره‌های سیاسی و فعالان جنبش دانشجویی این امید را در بین جامعه دانشگاهیان ایجاد کرد که مسئولان نگاه ویژه‌ای به جمعیت آینده ساز کشور دارند. جمعیتی که توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و …در گرو حضور و فعالیت آن است. کارشناسان سیاسی اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالگرا ضمن…

  در ادامه این گزارش می خوانیم: امسال حضور مسئولان، چهره‌های سیاسی و فعالان جنبش دانشجویی این امید را در بین جامعه دانشگاهیان ایجاد کرد که مسئولان نگاه ویژه‌ای به جمعیت آینده ساز کشور دارند. جمعیتی که توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و …در گرو حضور و فعالیت آن است. کارشناسان سیاسی اصولگرا، اصلاح‌طلب و اعتدالگرا ضمن تایید این مهم متفق‌القول معتقدند که جنبش دانشجوی تضمین‌کننده حضور آگاهانه مردم در انتخابات خواهد بود. کارشناسان اصلاح‌طلب بر این امر تاکید کردند که پوشش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی پررنگتر مراسم روز دانشجو امسال نسبت به سال‌های گذشته نکته قابل‌اتکا و قابل‌توجهی است که نشان می‌دهد بعد از این شرایطی برای حضور فعالتر دانشجویان در عرصه‌های مختلف فراهم شده که نه‌تنها نشاط سیاسی و اجتماعی را در پی دارد بلکه در نشاط علمی آنها نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت.

  آنها معتقدند حضور فعال سیاسیون به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه‌ها موجب همراهی بیشتر دانشجویان با مسئولان کشور شده که می‌توان آن را به‌عنوان عامل منجر به عقب‌نشینی جریانات تندرویی که رویکرد منفعت‌طلبانه‌وانحصارگرایانه دارند به فال نیک گرفت. کارشناسان سیاسی اعتدالگرا دانشجویان را قلب تپنده آحاد روشنفکر جامعه دانستند که موردعنایت مسئولان کشور هستند. آنها با تاکید بر ضرورت تداوم این توجه مسئولان بر قشر روشنفکر جامعه معتقدند چنانچه به‌هر دلیلی جنبش دانشجویی سرکوب شود اولین آسیب آن متوجه دولتمردان، قانونگذاران و سایر مسئولان خواهد شد.

  کارشناسان سیاسی اصولگرا هم با یادآوری اینکه مقام معظم رهبری بر ضرورت شکل‌گیری دو حماسه سیاسی و اقتصادی تاکید فرموده‌اند معتقدند تحقق اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها تنها با توجه به جنبش دانشجویی امکانپذیر است. آنها از توسعه سیاسی به‌عنوان امری که تاکنون مغفول باقی‌مانده یاد کرده و تاکید کردند به میدان کشاندن دانشجویان درجهت تحقق توسعه سیاسی می‌تواند نقش موثری در توسعه اقتصادی و علمی کشور هم داشته باشد بنابراین باید جلساتی با حضور مسئولان و دانشجویان برگزار کرده و به دانشجویان این فرصت داده شود که فارغ از هر گونه سانسورهای سیاسی به ارائه راهکارهای سازنده بپردازند ضمن‌اینکه آنها می‌توانند موتور توسعه در فضای انتخاباتی کشور باشند.

  آنچه مسلم است روز دانشجو با حضور چهره‌های سیاسی مطرح و مدیرانی از بخش‌های مختلف ازجمله دستگاه قضایی، نمایندگان مجلس و رییس جمهور در دانشگاه‌ها که به‌نوعی به تشریح دیدگاه‌های سیاسی و مسائل جاری پرداختند نشان داد که مسئولان توجه ویژه‌ای به مطالبات قشر روشنفکر جامعه دارند هرچند که برخی سعی می‌کنند این موضوع را القا کنند که این امر به رادیکالی‌شدن فضای سیاسی کشور کمک می‌کند اما باید به این نکته توجه شود که پاسخ به دانشجویان به‌عنوان پرسشگر بخشی از مطالبات جامعه مسئولان را درجهت پاسخگویی به عموم متعهد کرده و موجب تلاش بیشتر آنها به‌منظور انطباق دیدگاه‌هایشان با خواست عمومی می‌شود که اثرات آن بر جامعه سیاسی در ایام برگزاری انتخابات پیش‌رو به خوبی نمایان خواهد شد.

  **تحرکات دانشجویی سرزندگی و نشاط در فعالیت‌های انتخاباتی را به‌همراه دارد
  عبدالله ناصری کارشناس امورسیاسی با ارزیابی مثبت از پوشش رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی پررنگتر مراسم ۱۶ آذر امسال نسبت به سال‌های گذشته به «ابتکار» گفت: به‌هر صورت زنده‌بودن جنبش دانشجویی و سرزندگی بیشتر در مراسم روز دانشجو امسال آن هم در آستانه برگزاری دو انتخابات نکته قابل‌اتکا و قابل‌توجهی است.وی افزود: بنده به‌عنوان مدرسی که سال‌ها در حوزه دانشگاه فعالیت کرده‌ام معتقدم هر چه بعد از این شرایط برای حضور دانشجویان در عرصه‌های مختلف بیشتر فراهم شود بیانگر نشاط سیاسی و اجتماعی بوده که به‌طور قطع در نشاط علمی دانشجویان نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت.

  عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلبان و عضو بنیاد باران تصریح کرد: گستردگی جنبش دانشجویی در فضای سیاسی بیرون از دانشگاه شرایطی را برای جریانات سیاسی مختلف ایجاد می‌کند تا بتوانند به بهترین شکل برنامه‌های انتخاباتی خود را مدیریت کنند.ناصری تاکید کرد: با وجود اینکه در شرایط کنونی تکثری در جامعه مدنی شکل گرفته است که جنبش‌های دانشجویی همچون دهه‌های شصت و هفتاد تاثیرگذار نیستند اما هنوز هم می‌توان آنها را به‌عنوان یکی از جنبش‌های تاثیرگذار بر روند تحولات اجتماعی شکل گرفته در فصول انتخابات دانست.

  این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآورشد: حضور فعال سیاسیون به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه‌ها موجب همراهی بیشتر دانشجویان با مسئولان کشور شده که می‌توان آن را به‌عنوان عامل منجر به عقب‌نشینی جریانات تندرویی که رویکرد منفعت‌طلبانه و انحصارگرایانه دارند به فال نیک گرفت.وی اظهارکرد: واقعیت این است که فارغ از وابستگی جناحی باید گفت جنبش‌های دانشجویی موجب نشاط و سرزندگی در ایام انتخاباتی پیش‌رو و فعالیت نهادهای سیاسی و صنفی موثر در آن خواهد شد.

  **دانشجویان نقش موثری در شفاف‌سازی انتخابات و حضور آگاهانه مردم دارند
  ابراهیم نکو کارشناس امور سیاسی با تاکید بر اهمیت حضور فعال دانشجویان به‌عنوان قشر روشنفکر جامعه در انتخابات پیش‌رو به «ابتکار» گفت: از آنجاییکه دانشجویان قلب تپنده آحاد روشنفکر جامعه و به‌صورت قابل‌توجه مورد عنایت و توجه مسئولان کشور هستند چنانچه به هر دلیلی جنبش دانشجویی سرکوب شود اولین آسیب آن متوجه دولتمردان، قانونگذاران و سایر مسئولان خواهد شد.وی افزود: در این مورد باید به این مهم توجه شود که در صورت آماده‌کردن فضا برای انجام فعالیت‌های سیاسی دانشجویی در زمان انتخابات به هیچ‌وجه آسیبی از سوی فرزندان این کشور به مسئولان وارد نخواهد شد.

  نماینده رباط کریم و بهارستان فعال در مجلس نهم تصریح کرد: بی‌تردید هر چه بیشتر نقش‌آفرینی دانشجویان را در تمامی زمینه‌ها و حتی تصمیم‌گیری‌ها دخالت دهیم سود قابل‌توجهی هم عاید کشور، مسئولان و تصمیم‌سازان خواهد شد چراکه دانشجویان می‌توانند هرکدام در رشته‌هایی که تحصیل می‌کنند صاحب‌نظر باشند.این فعال سیاسی حامی دولت تاکید کرد: پرسش‌هایی که دانشجویان در روز دانشجو از رییس جمهور مطرح کردند بیانگر بالندگی حوزه دانشجویی کشور بود که باید مورد توجه قرار بگیرد ضمن‌اینکه می‌تواند مسئولان را به خود آورد که در تصمیماتشان درجهت اداره کشور کاستی‌هایی که داشته‌اند را برطرف ساخته و جبران کنند.

  نکو اظهارکرد: به‌نظر بنده امسال مراسم روز دانشجو با آرامش و آزادی‌بیان بیشتر و با حضور چهره‌هایی از طیف‌های سیاسی مختلف برگزار شد که توانست یک نقطه امید و بارقه مثبتی در بین دانشجویان ایجاد کند که می‌توانند در انتخابات آتی تاثیرگذار و نقش‌آفرین باشند.این نماینده اعتدالگرای فعال در دوره قبل مجلس یادآورشد: به هر حال دانشجویان به‌عنوان یک جمعیت قابل‌توجه و متعلق به همه خانواده‌های ایرانی نقشی موثر در جهت شفاف‌سازی انتخابات و حضور آگاهانه مردم خواهند داشت.

  **دانشجویان می‌توانند موتور توسعه در فضای سیاسی و انتخاباتی باشند
  حسین کنعانی‌مقدم کارشناس امور سیاسی اصولگرا توسعه سیاسی را تنها در گرو حضور دانشجویان در میدان دانست و به «ابتکار» گفت: همه ما می‌دانیم که مقام معظم رهبری بر ضرورت شکل‌گیری دو حماسه سیاسی و اقتصادی تاکید فرموده‌اند بنابراین باید شرایطی را برای تحقق این مهم در کشور فراهم سازیم.

  وی افزود: به‌طور قطع جنبش دانشجویی یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه سیاسی است و بدون آن امکان توسعه اقتصادی در کشور وجود ندارد بنابراین برای تحقق اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها ضروری است که به جمعیت علمی کشور توجه ویژه‌ای شود.عضو هیات رییسه خانه احزاب با بیان اینکه دانشجویان می‌توانند در ایام انتخابات موتور توسعه در فضای سیاسی کشور باشند اظهارکرد: در دیداری که به‌تازگی با آقای دکتر لاریجانی داشتم به این نکته اشاره کردم که اگر در برنامه ششم تنها به توسعه اقتصادی توجه کنیم راه به جایی نمی‌بریم چراکه یکی از مهم‌ترین محورهایی که باید بدان توجه ویژه‌ای شود که هم‌اکنون از این جهت وجود خلاء را احساس می‌کنیم توسعه سیاسی است.

  دبیر‌کل حزب سبز با اشاره به اینکه به میدان کشاندن دانشجویان درجهت تحقق توسعه سیاسی می‌تواند نقش موثری در توسعه اقتصادی و علمی کشور هم داشته باشد یادآورشد: ما باید شرایطی را ایجاد کنیم که مسئولان کشور برای شنیدن طرح‌ها و پیشنهادات کارساز در جمع دانشجویان حاضر شوند و آنها بتوانند فارغ از هرگونه سانسورهای سیاسی اظهارنظر کنند چراکه حضور در یک مراسم در طول سال برای شنیدن حرف‌های دانشجویان که یا حواشی برای آن ایجاد شده و یا فراموش شوند تنها نقض غرض از بزرگداشت روز دانشجو است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.