• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , بین الملل » ظریف: به نفع آمریکاست به برجام پایبند باشد
  کد خبر : 1947300

  ظریف: به نفع آمریکاست به برجام پایبند باشد

  وزیر خارجه کشورمان، عصر پنجشنبه در موسسه امور بین‌الملل ژاپن (jlla) تصریح کرد به نفع آمریکا و بقیه جامعه بین المللی است که به برجام پایبند باشند.  محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عصر پنجشنبه به وقت محلی در جمع اعضای موسسه امور بین‌الملل ژاپن سخنرانی کرد و به چند سوال حضار پاسخ گفت. وی در…

  وزیر خارجه کشورمان، عصر پنجشنبه در موسسه امور بین‌الملل ژاپن (jlla) تصریح کرد به نفع آمریکا و بقیه جامعه بین المللی است که به برجام پایبند باشند.

  ۱

   محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان عصر پنجشنبه به وقت محلی در جمع اعضای موسسه امور بین‌الملل ژاپن سخنرانی کرد و به چند سوال حضار پاسخ گفت.

  وی در این نشست در پاسخ به سوالی درباره ترامپ و موضع وی در قبال پایان دادن به توافق هسته ای گفت: توافق هسته ای یک توافق یکجانبه میان ایران و آمریکا نیست بلکه توافقی چند جانبه است که از سوی دیگر کشورها تقویت شده و اتحادیه اروپا به طور مستقیم در آن مشارکت داشته و در نهایت از سوی سازمان ملل و قطعنامه ای تصویب شده است.

  به نظر من این به نفع آمریکا و بقیه جامعه بین المللی است که به این توافق بین المللی پایبند باشند. بنا بر این نکته اول این است که این یک توافق دوجانبه نیست که آمریکا بخواهد به سادگی سخن از مذاکرات مجدد یا خروج از آن را به میان آورد.

  دوم این که این به نفع خود آمریکا نیز هست که به توافق پایبند باشد. چرا این را می گویم؟ دلیش این است که از نظر آمریکاییها بهترین حالت این خواهد بود که بتوانند تحریم ها را به آن گونه که قبل از برجام داشتند اعمال کنند. در صورتی هم که آمریکا این توانایی را داشته باشد که تحریم‌ها را اعمال کند چه چیزی عایدش خواهد شد؟ اصلا چرا از همان ابتدا آمریکا پای میز مذاکرات آمد؟ اگر با اعمال تحریم‌ها می توانست اقتصاد ما را نابود کند چرا پای میز مذاکره آمد.

  وی با اشاره به روند گسترش تحریم‌ها مانند تزریق واکسن گفت که به سبب اقدام آمریکا ما هم واکسینه شده ایم و یاد گرفتیم که چگونه روی پای خود و بر پایه اقتصاد خود ایستادهایم. ما یادگرفتیم که چگونه امنیت خود را بر پایه اتکا به مردم تضمین کنیم. اگر چه برای تعامل با دنیا آمده ایم اما اگر این رابطه قطع شود نخواهیم مرد. آنها به این نتیجه رسیدند و به همین دلیل پای میز مذاکره آمدند. دانستند که تحریم‌ها با وجود فلج کنندگی، اثرگذار نخواهند بود.

  وی در ادامه با اشاره به پیشرف‌ها ی ایران با وجود تحریم ها گفت: همه اینها موید این امر بود که تحریم ها اثر ندارند و تحریم‌ها اراده ایرانی‌های را نخواهد شکست.

  از این رو ما به همراه دوستان خود در جامعه بین المللی تلاش خواهیم که برجام و اجرای آن ادامه پیدا کند. در دیدارهایی که در این دو روز در ژاپن با نخست وزیر و وزیر امورخارجه داشتم و در دیدارهایم در چین و قبل از آن در هند، همه بر این امر تاکید داشتند که این توافق هسته ای یک توافق بین المللی است و باید به آن احترام گذاشت. اما این به آن معنی نیست که گزینه های ما محدود هستند.
  من اعتقاد دارم که توافق برجام به بقای خود ادامه خواهد داد.

  وی در پاسخ سوالی درباره تحریم های معاملات بانکی با دلار گفت: این آمریکا است که خود را با محدود کردن تعامل دلاری با ایران محروم کرده است. ما با دیگر کشورها با پول ملی آنها خود معامله می کنیم و با ژاپن نیز با ین و یورو معامله می کنیم از این رو این آمریکاست که خود را از معامله دلاری ایران محروم کرده است.

  محمد جواد ظریف در بخشی از سخنان خود در این جمع دانشگاهی و آکادمیک با بیان این که در سی سال گذشته ما در دوران گذار بوده ایم، گفت: این دوران گذار هم دارای چالش و هم دارای فرصت است. فرصت از آن که همه افراد در دوران و جهان جدید این توانایی را دارند که بر آینده جهان و نظام حاکم بر آنها تاثیر بگذارند.

  این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود :ما دیگر شاهد آن نیستیم که دو کشور یا چند کشور قدرت آن را داشته باشند که برای دنیا تصمیم بگیرند. این انحصار دیگر به اتمام رسیده است و اکنون بازیگران غیردولتی به بازیگران عمده تبدیل شده اند. در همین چارچوب اکنون شاهد سازمان‌هایی هستیم که اثرات جهانی دارند.

  وی با بیان این که بعد از پایان جنگ سرد و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خیلی ها صحبت از قرن جدید آمریکایی کردند و در چارچوب تحقق این موضوع تلاش می کردند، افزود: جنگ افغانستان تلاشی بود برای نهادینه سازی آن نظم جهانی که مورد آنها بود در حالی که این تلاش‌ها منجر به تقویت تروریسم و افراطگرایی شد.

  ظریف به موضوع جهانی شدن و چالش های مربوط به این موضوع اشاره کرد و گفت: در این وضیت اگر کسی بیاید مطرح کند که به دنبال شکوفایی است بدون این که در مسایل جهانی دخیل باشد ، به نتیجه مورد نظرش نخواهد رسید ،چطور یک طرف می خواهد با هزینه دیگران به منافع خود دست پیدا کند. ما در جهان دیپلماتیک ،می گوییم که ما در یک دنیا جهانی زندگی می کنیم و نمی توانیم در جهانی زندگی کنیم که دیگران تحقیر شوند و عقب بمانند.

  وی در بخشی دیگر از صحبت های خود تاکید کرد: درمسائل جهانی و حل انها نمی توان بازی «برد و باخت» داشت یعنی به قیمت باخت دیگران به پیروزی رسید، این بازی است که نتیجه‌اش صفر است.

  وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه به ذکر مثال هایی در این زمینه پرداخت و با اشاره به برنامه هسته ایران و روند مذاکرات مربوط به ان گفت: فرض طرف مقابل به تلاش برای رسیدن به پیروزی باعث شد که سال‌ها مسئله هسته ای حل نشود و هر کدام از طرفین بر مواضع خود پافشاری می کردند، ایران بر حق خود تاکید داشت و آمریکا نیز می گفت که ایران حتی نباید یک سانتریفیوژ داشته باشد اما وضع نمی توانست به این منوال ادامه پیدا کند چرا که توازن میان قوای دولتی و مخالفان را نمی توان با شیوه برد و باخت به هم ریخت.

  ظریف تصریح کرد:کاری که ما کردیم این بود که با ریاست جمهوری روحانی این مسئله را بازتعریف کردیم که چطور می توانیم مسئله هسته ای را حل کنیم و روش متفاوتی در قبال تعریف مسئله در پیش گرفتیم.

  این دیپلمات ایرانی در همین راستا افزود: اکنون می توان این امر را در مورد سوریه اجرا کرد. اگر به آن صورت که غربی ها می گویند که نمی توانیم آینده ای با اسد برای سوریه داشته باشیم این موضوع ،نتیجه صد درصدی مورد نظر مخالفان اسد است و اگر اسد مجبور به واگذاری قدرت باشد این امر از نظر او نتیجه صد درصد مورد نظر برای مخالفان خواهد بود و اگر اسد نیز بماند این از نظر مخالفان اسد نتیجه صد درصدی برای او است و این صدمه ها تا ابد ادامه پیدا خواهد کرد.

  ظریف خاطرنشان کرد: از این رو باید واقعیت های کنونی را درک کرد و رویکردی عقلانی آغاز کرد. به جای تاکید بر یک فرد و شخصیت خاص باید بر روندی تاکیدکرد که چگونه همه سوریه ها می تواند بخشی از راه حل مسئله باشند،به محض این که رویکرد برد و باخت را کنار گذاشتیم می توانیم امیدوار به یافتن راهکاری در این رابطه باشیم.

  وی در ادامه به دیگر مشکلات موجود در جهان اشاره کرد گفت: البته همه مسایل ناشی از این رویکرد غلط برد -باخت نبوده است.
  وزیر خارجه کشورمان به مسئله افغانستان نیز اشاره کرد و افزود: هیچ کس حاضر نشده است به اندازه ای که در مسایل نظامی هزینه می کند، خرج زیرساخت های این کشور کند تا افراط گرایی ناشی از نبودن آنها از بین برود.

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.