• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » مطالبات گمرک از محل ماده ۱۴۳ تنها در خصوص یک شرکت بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است
  کد خبر : 1947168

  مطالبات گمرک از محل ماده ۱۴۳ تنها در خصوص یک شرکت بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است

  گروه اقتصادی: طی روزهای گذشته مطالبی در خصوص محاسن و معایب سامانه جامع گمرکی نوشتیم و گفتیم که در کنار نقاط مثبت سامانه که هر روز از سوی رئیس کل گمرک در رسانه‌ها قلم‌فرسایی می-شود، ولی هرگز به احدی از کارشناسان و مدیران گمرک اجازه داده نشد کمترین انتقاد و نظری در مورد نقاط ضعف…

  گروه اقتصادی: طی روزهای گذشته مطالبی در خصوص محاسن و معایب سامانه جامع گمرکی نوشتیم و گفتیم که در کنار نقاط مثبت سامانه که هر روز از سوی رئیس کل گمرک در رسانه‌ها قلم‌فرسایی می-شود، ولی هرگز به احدی از کارشناسان و مدیران گمرک اجازه داده نشد کمترین انتقاد و نظری در مورد نقاط ضعف سامانه مطرح نموده و مطلبی نوشته شود.

  مطالبات گمرک

  به گزارش ایران ویج به نقل از بولتن نیوز، از این رهگذر قاچاق‌چیان و خلافکاران به درآمدهای نجومی دست می‌یابند تا آن-جائی که برای شرکت‌های کاغذی یکبار مصرف مانند شرکت ارتقایت. گ. و پیک ب. و ص. که تنها ۳۱۴ اظهارنامه آنها مورد رسیدگی کارشناسی قرار گرفته، نزدیک به یکصد میلیارد تومان مطالبه‌نامه صادر گردیده و با کمال تأسف بیش از ۱۷۰۰ اظهارنامه دیگر بلا اقدام مانده که بسیاری از آنها مشمول مرور زمان ۶ ماهه شده است.

  البته با توجه به اینکه قریب به اتفاق این اظهارنامه، با ارائه اسناد خلاف بارنامه‌های اصلی ترخیص شده با اجرای ماده ۱۴۳ قانون گمرکی قابل جبران خسارت بوده و امکان جبران خسارت بیت‌المال تا سه سال ممکن است.

  ماده ۱۴۳ قانون گمرکی با وجودی‌که یکی از نقاط مثبت قانون امور گمرکی جدید است ولی تأکید بیش از اندازه به سامانه گمرکی طی ۴ سال گذشته باعث شده که از قوانین امور گمرکی تصویبی در سالهای گذشته مغفول مانده و خسارت جبران‌ناپذیری متوجه خزانه دولت شود و عده‌ای از قاچاق‌چیان گمرکات را پورشه سوار کند.

  در اهمیت این ماده همین بس که میزان مطالبات معوق گمرک طی ۳۸ سال گذشته و به ادعای مسئولین گمرک ایران که هفته گذشته از زبان کاظم دلخوش، دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه تحقیق و تفحص در ستاد مبارزه با قاچاق کالا عنوان شد، حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان است.

  علی رغم آمار اعلامی مجلس باید توجه کنیم که برابر اعلام رسمی گمرک ایران تنها مطالبات گمرک از یک شرکت از سه شرکتی که توسط کارشناسان گمرک باستناد ماده ۱۴۳ قانون گمرکی مسئول رسیدگی سه ساله بعد از ترخیص شده است بنام الف- ج بیش از ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است و به نظر کارشناسان مطالبات گمرک ایران بر این اساس بیش از مبالغ اعلامی از سوی گمرک باشد.

  اندکی تأمل در این رقم عمق فاجعه و غفلت مسئولین گمرک را بیشتر جلوه‌گر می‌کند.

  حسابرسی پس از ترخیص سه ساله از معدود نقاط قوت قانون گمرکی است که تاکنون در گمرک ایران توجهی به آن نشده است. البته خوشبختانه اخیراً واحدهای نظارتی کشور هر چند با تأخیر زیاد به آن ورود کرده‌اند و در باره بی‌توجهی گمرک ایران به اجرای این ماده توضیح خواسته‌اند اما گمرک ایران به آن پاسخی داده که در حقیقت عذر بدتر از گناه است.

  بر این اساس، در خصوص نحوه اجرای حسابرسی پس از ترخیص موضوع ماده ۱۴۳ قانون امور گمرکی، گمرک ایران باید بر اساس قانون و مقررات گمرکات کشور در ساختار گمرک، واحدی مستقل با نیروهای کارآمد جهت تحقق این ماده و برخورد با متخلفین سازمان‌یافته و دریافت حقوق حقه دولت پیش بینی و اجرا نماید. این در حالی است که تاکنون گمرک ایران از اجرای این وظیفه قانونی خودداری نموده است.

  برای اینکه به اهمیت این ماده و غفلت مسئولین گمرک واقف شویم و ببینیم که تنها با تأکید بیش از اندازه به سامانه گمرکی، گمرک نمی‌تواند از وظایف خود فرار کند و به سایر وظایف قانونی بی‌توجهی نماید می‌توان به ۱۵۰ اظهارنامه ظروف کریستال با ارزش بالا تحت عنوان درپوش شیشه‌ای با ارزش نازل و ماخذ گمرکی پایین ۱۰ درصد اشاره کرد. که خوشبختانه یک واحد نظارتی جبران مافات نموده و در صدد وصول مطالبات قانونی و برخورد با متخلفین است. متخلفینی که بدون توجه به اخذ بارنامه اصلی و صدور قبض انبار تفکیکی موجب تضییع حقوق دولت شده‌اند.

  شواریی که هنوز پول واحد ندارد اما پر ادعا است

  بیانیه اعضای شورای همکاری خلیج فارس تنها یک عکس یادگاری با صرف شام!

  ادعای مقابله با چالشهای امنیتی و بحران‌های منطقه‌ای از سوی شورا در حالی است که عرصه داخلی شورا نشان می‌دهد آنها پس از چند دهه همچنان ظرفیت همگرایی ندارند و جلسات آن‌ها صرفاً محلی برای عکس‌های یادگاری است.

  گروه بین الملل، سران شورای همکاری خلیج فارس از روز گذشته نشست دو روزه‌ای را در بحرین آغاز کرده‌اند. آنچه در مورد اهداف این نشست عنوان شده همکاری میان اعضا برای توسعه اقتصادی، مقابله با چالش‌های امنیتی و بحران‌های منطقه‌ای است

  به گذارش بولتن نیوز، ادعای مقابله با چالشهای امنیتی و بحران‌های منطقه‌ای از سوی شورا در حالی است که عرصه داخلی شورا نشان می‌دهد آنها پس از چند دهه همچنان ظرفیت همگرایی ندارند و جلسات آن‌ها صرفاً محلی برای عکس‌های یادگاری است.

  در این خصوص ملاحظه می‌شود:

  میزبان نشست بحرینی است که در طول ۶ سال اخیر در مواجهه با مطالبات و اعتراض‌های مردمی به رغم سرکوب‌گری‌های گسترده ناتوان بوده است لذا از اهداف این نشست را تاکید بر همگرایی شورای همکاری خلیج فارس با محوریت سپر جزیره در کشتار مردم بحرین تشکیل می‌دهد.

  سعودی در طول ۲۱ ماه اخیر به رغم حملات و تجاوزات گسترده به یمن نتوانسته دستاوردی داشته باشد و هر روز با شکست‌های نظامی و سیاسی بیشتری مواجه می‌شود. سعودی حتی نتوانسته متحدان عربی خود نظیر مصر را برای همراهی در یمن حفظ نماید. نشست شورای همکاری خلیج فارس را می‌توان اقدامی تبلیغاتی از سوی سعودی برای نشان قدرت منطقه‌ای و نیز برجسته‌سازی ادعای داشتن متحدانی در جنگ یمن است تا توجیهی برای ادامه جنایات آن در این سرزمین باشد.

  حضور نخست وزیر انگلیس در نشست مذکور در حالی صورت می‌گیرد که شاهد تظاهرات‌های مردمی در اعتراض به این سفر هستیم. ترزا می اولین نخست وزیر انگلیس است که در این نشست حضور می‌یابد. این مسئله بیانگر دو نکته اساسی است اولاً انگلیس به دنبال احیای جایگاه خود در منطقه است. به عبارتی لندن سعی دارد تا با تقویت حضور نظامی و اقتصادی در منطقه به رقابت با سایر رقبا بپردازد. بویژه اینکه از یک سو هژمونی آمریکایی در حال افول است و از سوی دیگر رویکرد ملت‌ها به روسیه و چین در حال افزایش است. کشورهای عربی از ناتوانی آمریکا در اجرای مطالبات منطقه‌ای‌شان دلسرد شده و لذا به دنبال مولفه‌های جایگزین هستند که رویکرد به انگلیس و فرانسه از آن جمله است.

  به هر تقدیر می‌توان گفت که نشست شورای همکاری خلیج فارس نشست مجموعه‌ای از بازندگان است که صرفاً با فضای تبلیغاتی و رسانه‌ای و برخی ژست‌های وحدت‌گرایانه به دنبال پنهان‌سازی این شکست‌ها هستند. این شورا همان شورایی است که پس از ۳ دهه هنوز نتوانسته پول واحد تشکیل دهد و همچنان اختلافات آنها ادامه دارد.

  علاوه بر این، سخنان ترزا می درباره عدم نشان می‌دهد نقض حقوق بشر در کشورهای عربی برای انگلیس به عنوان نشانه دوگانگی رفتاری انگلیس قابل استفاده است.

  همچنین نخست‌وزیر انگلیس در نطق احتمالی خود در نشست شورای همکاری خلیج فارس بر همکاری با شیخ‌نشین‌های خلیج فارس ضد ایران تأکید خواهد کرد. این اقدام ادامه فتنه انگلیسی برای برهم زدن روابط همسایگان برای سلطه گری لندن خواهد بود. هر چند نقش مخرب انگلیس در اتحادیه اروپا به عنوان سند غیر قابل اعتماد بودن این کشور است که در منطقه خاور میانه هم تداوم بافته است.

  منبع: بولتن نیوز
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.