• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , بهداشت و سلامت » الزام دانشگاه‌ها برای تشکیل دبیرخانه کارگروه بررسی تخلفات پژوهشی
  کد خبر : 1947133

  الزام دانشگاه‌ها برای تشکیل دبیرخانه کارگروه بررسی تخلفات پژوهشی

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در نشست تخصصی «بررسی تخلفات پژوهشی و پیشگیری و برخورد با آن» که با حضور جمعی از معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برگزار شد، به اقدام ارزشمند وزارت علوم در تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه…

  به گزارش ایران ویج به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در نشست تخصصی «بررسی تخلفات پژوهشی و پیشگیری و برخورد با آن» که با حضور جمعی از معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برگزار شد، به اقدام ارزشمند وزارت علوم در تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی و مصادیق تخلفات پژوهشی با هدف صیانت از مالکیت فکری و رعایت حقوق مادی و معنوی پژوهشگران، ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و پایبندی به آن، جلوگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور و همچنین ارتقای کیفیت تولیدات علمی اشاره کرد و آن را کاری بزرگ و با ارزش ارزیابی کرد.

  معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم دستورالعمل مذکور را حلقه مفقوده میان هیات‌های انتظامی اعضای هیات علمی و کمیته‌های انضباطی دانشجویان در بررسی تخصصی تخلفات پژوهشی برشمرد و ساختار آن را، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در امر سلامت پژوهش دانست.

  وی تصریح کرد: در این دستورالعمل به نقش کلیدی و مهم معاونت‌های پژوهش و فناوری به عنوان متولیان امر در تشکیل گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و بر لزوم توجه جدی در جلوگیری از بروز تخلفات و رسیدگی به شکایات واصله تاکید شده است.

  دکتر احمدی تأکید کرد: معاونان پژوهش و فناوری باید دستورالعمل مذکور را به شورای دانشگاه و پژوهشگاه برده و مراحل اجرایی آن را هر چه سریع‌تر طی کنند.

  وی افزود: معاونان پژوهش و فناوری باید هر چه سریع‌تر نسبت به تشکیل دبیرخانه کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در معاونت‌های پژوهش و فناوری جهت تامین سلامت پژوهش، نظارت دقیق  همه‌جانبه و پیگیری لازم در پیشگیری و مقابله با هرگونه تخلف علمی اقدام کنند و گزارش عملکرد آن کارگروه را در اسرع وقت به حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ارسال کنند.

  دکتر احمدی خاطرنشان کرد: در این راستا ضروری است مراجع ذی‌صلاح در این خصوص، با دقت، تدبیر و هماهنگی لازم با تخلفات پژوهشی به صورت قاطع برخورد کنند و حکم متناسب با جرم را صادر و اجرا کنند.

  در ادامه دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، به اقدامات جدی معاونت پژوهش و فناوری به عنوان یکی از متولیان این امر در دو بخش پیشگیری و رسیدگی به تخلفات پژوهشی اشاره کرد.

  وی افزود: در بخش پیشگیری، کمیته تخصصی اخلاق پژوهش تشکیل و مجموعه منشور و موازین اخلاق پژوهش تدوین و به تمام مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم ابلاغ شد که منتج به تشکیل کمیته اخلاق پژوهش، برگزاری کارگاه‌های اخلاق پژوهش برای دانشجویان و اعضای هیات علمی، چاپ و توزیع کتابچه منشور و موازین اخلاق پژوهش، تصویب واحدهای درسی مرتبط با اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها شد.

  دکتر شریفی در بخش رسیدگی به تخلفات پژوهشی به تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی با امضای مقام عالی وزارت در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۳ مشتمل بر ۹ ماده و ۴ تبصره اشاره کرد و افزود: این دستورالعمل مشتمل بر تعیین مرجع بررسی تخلفات علمی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی، وظایف کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و همچنین تعیین مراحل اجرای رسیدگی و بررسی تخلفات پژوهشی است.

  دکتر شریفی همچنین گزارش اجمالی از نظارت مستمر معاونت پژوهش و فناوری وزیر علوم بر عملکرد کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه کرد.

  در این نشست شرکت‌کنندگان با توجه به خلا قانونی در گذشته در این زمینه، ضمن تشکر از اقدام شایسته و بجای معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم به ارائه نظرات خود در این خصوص و گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات حوزه‌های مربوطه، پیرو دستورالعمل ابلاغی پرداختند.

  انتهای پیام

  منبع: ایسنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.