• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » واگذاری مطالعه ۳ میدان نفتی و گازی ایران به شل
  کد خبر : 1945834

  واگذاری مطالعه ۳ میدان نفتی و گازی ایران به شل

    به گزارش ایران ویج تفاهم‌نامه مطالعاتی، سه میدان نفتی و گازی میادین آزادگان جنوبی، یادآوران و میدان گازی کیش عصر امروز بین مدیرعامل شرکت نفت ملی ایران و نماینده شرکت انگلیسی ـ هلندی شل امضا شد. معاون مدیرعامل شرکت شل در ایران در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه (MOU) گفت: ایران پس از برجام به…

  ایران

   

  به گزارش ایران ویج تفاهم‌نامه مطالعاتی، سه میدان نفتی و گازی میادین آزادگان جنوبی، یادآوران و میدان گازی کیش عصر امروز بین مدیرعامل شرکت نفت ملی ایران و نماینده شرکت انگلیسی ـ هلندی شل امضا شد.

  معاون مدیرعامل شرکت شل در ایران در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه (MOU) گفت: ایران پس از برجام به جامعه جهانی بازگشته و شرایط اقتصادی این کشور می‌تواند در این دوران شکوفا شود.

  وی با اشاره به اینکه ایران نیازمند سرمایه زیادی است، گفت: برنامه‌ریزی ما در صنعت نفت ایران برداشت حداکثری از مخازن است، سال‌ها شرکت شل در این زمینه تجربه و تخصص دارد و ما قصد داریم تجارب خود را دراختیار ایران قرار دهیم.

  وی با اشاره به حضور طولانی‌مدت در ایران گفت: امروز به طور رسمی همکاری ما با شرکت ملی نفت ایران آغاز می‌شود.

  غلامرضا منوچهری معاون شرکت ملی نفت ایران در حاشیه امضای تفاهمنامه سه میدان نفت و گاز ایران با شرکت شل انگلیس گفت: در حال حاضر تولید روزانه نفت ایران به مرز چهار میلیون بشکه در روز افزایش یافته که پیش‌بینی می‌شود تا پیش از پایان سال تولید نفت ایران مطابق با سقف تعیین شده در اوپک افزایش یابد.

  معاون شرکت ملی نفت ایران با تأکید بر اینکه در حال حاضر توسعه تمامی میادین اولویت‌دار نفت و گاز ایران مطابق برنامه در حال انجام است، تصریح کرد: در حوزه پارس جنوبی به زودی سه فاز جدید شامل ۱۹، ۲۰و ۲۱ در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد و ظرفیت تولید گاز از این میدان مشترک از ۴۶۰ میلیون مترمکعب فعلی به ۵۲۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش می‌یابد.

  این عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت، مهمترین هدف از امضای قراردادهای توسعه‌ای در بخش بالادستی صنعت نفت را جذب سرمایه و تکنولوژی‌های نوین عنوان کرد و افزود: بر این اساس همکاری‌های جدید مطابق مدل جدید قراردادی با شرکت‌های بین‌المللی نفت و گاز جهان انجام می‌شود.

  این مقام مسئول با تاکید بر اینکه تاکنون ۱۵ تفاهمنامه همکاری با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی جهان در صنعت نفت جهان امضا شده است، یادآور شد: علاوه بر این مذاکره با ۱۲ شرکت دیگر خارجی برای امضای تفاهمنامه و یا موافقتنامه‌های اصولی در دست اجرا است.

  منوچهری در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون ایران بزرگترین مجموعه ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد، در خصوص امضای تفاهمنامه امروز با شرکت شل توضیح داد: تاکنون تفاهمنامه‌ای با این شرکت انگلیسی ـ هلندی برای توسعه صنعت پتروشیمی امضا شده و امروز هم تفاهمنامه دیگری برای توسعه سه میدان جدید نفت و گاز با شرکت شل امضا می‌شود.

  وی حجم ذخایر نفت در دو میدان یادآوران و آزادگان جنوبی را حدود ۶۵ تا ۶۷ میلیارد بشکه عنوان کرد و افزود: علاوه بر شل انگلیس تاکنون مذاکراتی هم با شرکت‌های ساینا پک و CNPC برای توسعه میادین یادآوران و آزادگان شمالی انجام گرفته است.

  منوچهری با تاکید بر اینکه مهمترین هدف از توسعه فاز دوم میادین نفتی غرب کارون به ویژه آزادگان و یادآوران، افزایش ضریب بازیافت از میادین نفتی است، تاکید کرد: هم‌اکنون ضریب بازیافت از فاز اول توسعه‌ای میادین نفتی آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی و یادآوران ۵.۵ تا ۶ درصد بوده که مذاکرات با شرکت‌های بین‌المللی از جمله شل برای امضای قراردادهای ۲۰ ساله به شرط افزایش ضریب بازیافت در دستور کار قرار گرفته است.

  معاون شرکت ملی نفت در ایران خواستار بازگشایی دفاتر شرکت‌های خارجی نفت و گاز در ایران شد و خاطرنشان کرد: شرکت شل پیشنهاد اولیه خود برای توسعه این سه میدان نفتی را ارائه می‌کند که در نهایت پس از بررسی پیشنهاد آنها، شرکت ملی نفت تصمیم نهایی را اتخاذ خواهد کرد.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.