• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » رشد فروش اوراق مالی در لایحه بودجه ۹۶
  کد خبر : 1945429

  رشد فروش اوراق مالی در لایحه بودجه ۹۶

  تغییرات سهم درآمدهای دولت در سال ۹۶ نسبت به متوسط سالهای ۹۲ تا ۹۴ نشانگر افزایش ۶درصدی درآمد حاصل از فروش اوراق مالی است. بودجه سالیانه به عنوان یک مرجع برای برنامه ریزی سالیانه کشور از اهمیت بلقوه‌ای برخوردار است، به این ترتیب که میزان و نوع درآمدها و محل مصرف آنها می‎تواند تاثیرات مهمی…

  تغییرات سهم درآمدهای دولت در سال ۹۶ نسبت به متوسط سالهای ۹۲ تا ۹۴ نشانگر افزایش ۶درصدی درآمد حاصل از فروش اوراق مالی است.

  ۱۶

  بودجه سالیانه به عنوان یک مرجع برای برنامه ریزی سالیانه کشور از اهمیت بلقوه‌ای برخوردار است، به این ترتیب که میزان و نوع درآمدها و محل مصرف آنها می‎تواند تاثیرات مهمی بر روند حرکت اقتصادی کشور داشته باشد. بر اساس لایحه بودجه سال ۹۶، رقم درآمدهای مالیاتی ۱۱۳ هزار میلیارد تومان، درآمدهای نفتی ۱۱۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. همچنین درآمد ناشی واگذاری سهام و فروش اوراق لحاظ شده است.

  بر اساس گزارشی که وزارت امور اقتصاد و دارایی منتشر کرده است، برای سالهای ۹۲ تا ۹۴ متوسط درآمدهای مالیاتی از کل درآمدها در بودجه ۳۸درصد، همچنین سهم متوسط درآمدهای نفتی ۳۷ درصد بوده است. گفتنی است سهم دیگر درامدها از قبیل واگذاری سهام(۶%)، فروش اوراق(۲%) و و سایر درامدها مجموعا ۲۵ درصد می‌باشد. این موضوع نشان می‌دهد یک سوم از درامدهای کشور در سالهای گذشته مبتنی بر درآمدهای نفتی بوده است.

  بر اساس گزیده آمارهای اقتصاد بانک مرکزی در شش ماه نخست سال ۹۵، سهم درآمد مالیاتی از کل منابع عمومی۴۷ درصد، سهم منابع درآمد نفتی ۲۷ درصد و سهم سایر درآمدها ۲۶درصد براورد شده است.

  گفتنی است، در لایحه بودجه سال ۹۶، درآمدهای عمومی از قبیل مالیات، خسارتها و فروش خدمت و کالا ۱۵۹ هزار میلیارد تومان، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای(از قبیل فروش نفت) ۱۶۱ هزار میلیارد تومان و همچنین واگذاری داراییهای مالی ۴۴هزار میلیارد تومان می‌باشد.

  بر این اساس نسبت درآمدهای مالیاتی به منابع عمومی بودجه با رقم ۳۲۰ هزار میلیارد تومان، ۳۵ درصد و همچنین نسبت درآمدهای نفتی به منابع عمومی دولت، ۳۴ درصد می‌باشد. به این ترتیب سهم سایر درامدها به منابع عمومی ۳۱ درصد براورد می شود. این موضوع نشان می‌دهد سهم فروش اوراق در بودجه سال ۹۶ نسبت به متوسط سالهای ۹۲ تا ۹۴ افزایش ۶ و همچنین نسب به ۶ ماهه نخست سال ۹۵ رشد ۵ درصدی داشته است. بر مبنای لایحه بودجه، دولت قصد دارد ۳۲ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر کند. این در حالی است که اخیرا دولت بر اساس اصلاحیه بودجه سال ۹۵ با تصویب مجلس توانست مجوز انتشار ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق را بدست بیاورد.

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.