• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , ورزشی » عکس هایی که پرونده و پرونده هایی که بسته می شود
  کد خبر : 1945169

  عکس هایی که پرونده و پرونده هایی که بسته می شود

    به گزارش ایران ویج؛ عصر روز گذشته با انتشاری خبری مبنی بر محرومیت مهدی رحمتی دروازه بان تیم فوتبال استقلال به دلیل انتشار یک عکس آن هم با هوادار خانم مواجه شدیم .خبری که تا حدودی باعث عصبانیت هواداران، بازیکنان و مربیان این تیم شد. البته بهتر است بدانیم انتشار چنین تصاویری از بازیکنان…

   پرونده

   

  به گزارش ایران ویج؛ عصر روز گذشته با انتشاری خبری مبنی بر محرومیت مهدی رحمتی دروازه بان تیم فوتبال استقلال به دلیل انتشار یک عکس آن هم با هوادار خانم مواجه شدیم .خبری که تا حدودی باعث عصبانیت هواداران، بازیکنان و مربیان این تیم شد.

  البته بهتر است بدانیم انتشار چنین تصاویری از بازیکنان در گذشته نیز دردسرهایی را برای فوتبالیست ها و حتی ورزشکاران رشته های دیگر نیز به وجود آورده است. عکس هایی که باعث شد خیلی از ورزشکاران ما به خاطر آن به کمیته انضباطی و اخلاقی احضار شوند . عکس هایی که ناخواسته و تنها به خاطر شاد شدن دل هوادار گرفته می شود.

  با این تفاسیر بهتر خواهد بود چارچوبی برای این اتفاقات از مراجع قانونی تعیین شود تا بر این اساس ورزشکاران بدانند که چطور در قبال چنین هوادارانی که برای انداختن عکس به آنها مراجعه می کنند، برخورد کنند. شاید این مسائل جزو بحث های کلان ورزش نباشد و در نگاه اول یک مسئله خیلی کوچک و بی اهمیت به حساب بیاید اما جالب است بدانید که همین مسائل کوچک در گذشته باعث تغییر مسیر خیلی از ورزشکاران شده و حاشیه های زیادی را برای آنها به وجود آورده است.

  ایجاد قانون هایی درباره ارتباط بین هواداران و ورزشکاران باعث می شود تا هر دو طرف با آگاهی بیشتر نسبت به انداختن عکس اقدام کنند . در هر صورت اگر قانونی وضع شود که در آن هر عکس باعث محرومیت ورزشکار شود شاید هوادار در صورت دانستن این موضوع قید عکس انداختن را به خاطر ورزشکار محبوبش بزند و باعث محرومیت آن نشود .

  چه بسا در گذشته نیز خیلی از ورزشکاران ما به دلیل همین عکس انداختن با محرومیت هایی رو به رو شدند که اصلا در فکرشان هم نمی گنجید اما بهتر است بدانیم آنها برای شاد کردن دل هوادار خود این کار را کردند اما مسئولان ما با اقدام آنها مخالف و برایشان محرومیت در نظر گرفتند .

  درست در روزهایی که تمام تمرکز مهدی رحمتی روی بازی با تراکتورسازی است به یک باره خبر محرومیت او آن هم به خاطر یک عکس که مربوط به گذشته است به گوشش می رسد و تا جایی این دروازه بان را ناراحت می کند که وی فکر خداحافظی از فوتبال به سرش می زند البته حتی باید پیش تر از این در جلسات کمیته اخلاق حضور می یافت تا کار به این مرحله و در آستانه بازی با تراکتور سازی نرسد. اگرچه هنوز ابلاغ رسمی مربوط به حکم رحمتی نیامده است اما بر اساس اعلام رئیس کمیته حضور نیافتن رحمتی سبب شد تا پرونده او مسیر خودش را طی کندتا جایی که از مرحله تحقیقات عبور کرده و به مرحله صدور حکم رسیده است.

  در هر صورت استقلالی ها پیش از بازی با تراکتورسازی رسیدگی به این پرونده را نادرست و اقدام رحمتی در انداختن عکس را طبیعی می‌دانند و در هر صورت آنها حق را به بازیکن خود می دهند چرا که او به خاطر یک هوادار این کار را کرده است و از نظر مسئولان باشگاه استقلال این مسئله غیرقابل باور است. از طرفی دیدار مقابل تراکتورسازی برای استقلالی ها از حساسیت بالایی برخوردار است.

  عکسی که مربوط به ۶ ماه قبل است و ۳ بازیکن دیگر استقلال نیز در کنار یک توریست خارجی حضور دارند. البته همانند این عکس ده ها بار دیگر شاهد عکس های بازیکنان در کنار هواداران آن هم خانم بودیم و طبیعی است بازیکنان همیشه در معرض دوربین ها و هواداران فوتبال قرار دارند. اما اینکه تنها رحمتی در این زمان و به خاطر یک عکس محروم شود جای سوال دارد یعنی بازیکنان تیم ملی ما در کنار هیچ هوادار خانمی عکس یادگاری نیانداخته اند .

  آیا بازیکنان قدیمی و جدید ما هیچ گونه عکسی در کنار هوادار خانم ندارند ؟بهتر است تنها با یک جستجوی ساده عکس های منتشر شده از خیلی از بازیکنان را ببینیم تا متوجه شویم ورزشکاران ما برای عکس انداختن مقصر صد در صدی نیستند.

  کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در صورتی که خودش را ملزم می‌داند به مسائل شخصی و غیر شخصی بازیکنان خارج از زمین فوتبال ورود کند این قانون را برای تمامی بازیکنان لحاظ کند و یا از این پس با انتشار بیانیه ای ورزشکاران را در جریان بگذارد تا آنها بدانند برای عکس گرفتن چه اصولی را باید رعایت کنند.

  البته نکته مهم و اصلی ای که باید در نظر بگیریم پرداختن به اعتقادات مذهبی ماست چرا که در هر صورت شرع و قانون ایجاب می کند که در برخی موارد از جمله عکس گرفتن آن هم با یک هوادار خانم مقررات دینی ما رعایت شود و با این کار قانون را زیر پا نگذاریم . البته بهتر است اسطوره های ما نیز که الگوی ورزشی کشور محسوب می شوند این قبیل امور را رعایت کنند و شئونات دینی را از بین نبرند چرا که هزاران چشم به دنبال آنهاست تا از اخلاق ورزشی آنها درس بگیرند

  عبدالهی سرپرست تیم فوتبال استقلال درباره این مسئله اظهار کرد: پیش از این در صحبت هایم گفته بودم که اگر هم مشکلی باشد، بهتر است با صحبت حل شود اما از طرفی باید بگویم دعوت نامه برای حضور در فدراسیون به دست ما رسیده بود اما این مسئله با خاکسپاری مرحوم پورحیدری یکی شد و دیگر نتوانستیم برای رسیدگی به این موضوع در فدراسیون حاضر شویم .

  وی ادامه داد: در حال حاضر تمام حرف من این است که چرا ۲،۳ روز مانده به بازی با تراکتورسازی باید چنین اتفاقاتی رخ دهد. اصلا مطرح کردن چنین موضوعی در این موقعیت درست نبود و با توجه به این شرایط فکر همه ما به جای دیگر می رود که خدایی نکرده عمدی در کار بوده است .

  سمامی عضو کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت:در هر صورت رسیدگی با هر موضوعی که با فرهنگ ما ضد باشد در دستورکار کمیته اخلاق قرار دارد و در آیین نامه نیز برای رسیدگی به این موضوع به بند هایی اشاره شده اما اینکه تنها مربوط به عکس گرفتن و مسائل جزیی قانونی باشد اینطور نیست بلکه به صورت کلی تمامی مواردی که به هر نحوی با فرهنگ ما ضدیت داشته باشد یا به نوعی ضد اخلاق و یا شائبه ایجاد کند با آن برخورد می شود .

  وی ادامه داد: در هر صورت ورزشکاران و اسطوره های کشور ما باید بیشتر در این موارد مراقب باشند و احتیاط را در دستور کار خود قرار دهند. بنابراین اگر هر عملی اعتقادات دینی ما را نشانه بگیرد به طور حتم کمیته اخلاق این مسئله را رسیدگی می کند و این در آیین نامه ابلاغ شده است .

  عضو کمیته اخلاق افزود: اگر واقعا رحمتی دروازه بان تیم فوتبال استقلال برای پاره ای از توضیحات به فدراسیون مراجعه می کرد و شرایط را در خصوص این عکس توضیح می داد به طور حتم چنین اتفاقاتی رخ نمی داد و حتی اگر این عکس توسط آن هوادار پخش شده باشد به طور حتم چنین رایی صادر نمی شد اما با توجه به دعوت های مکرری که از رحمتی داشتیم در نهایت وی برای ارائه برخی توضیحات حاضر نشد .

  سمامی گفت: باید بگویم بی اعتنایی به اخطار های کمیته اخلاق بر فرض اینکه تخلف صورت گرفته باشد یا نگرفته باشد باز تخلف محسوب و این عمل مجازات محرومیت در پی دارد. با این حساب باز هم می گویم بهتر بود رحمتی پس از سه بار دعوت برای دفاع از خود به فدراسیون می آمد و صحبت می کرد . اما وقتی ما هم می بینیم بی اعتنایی صورت می گیرد دیگر پس چه انتظاری از کمیته اخلاق دارند؟ واقعا شاید این عکس ها توسط هوادار پخش شده باشد اما باز کمیته اخلاق انتظار دارد درباره این موضوع همه چیز را به طور کامل بداند و در آن صورت رای خود را صادر کند .

  عضو کمیته اخلاق بیان کرد: طبق آیین نامه شخص می تواند نسبت به حقوقی که برایش در نظر گرفته شده استفاده کند و نسبت به دعوتی که شده از حقوقش دفاع کند . احضار هر شخصی نشانه یا دلیل متخلف بودن آن شخص نیست و شخص مورد دعوت قادر است با دفاع از خود در کمیته اخلاق اعضا را قانع کند که تخلفی صورت نگرفته است . در موضوع فعلی شخص از حقوق خود بهره نگرفته لذا منجر به چنین صدوری شده است. امیدواریم رحمتی با اعتراض به رای کمیته اخلاق و حضور در این کمیته و دفاع از حقوق خود مطابق آیین نامه شفاف سازی صورت بگیرد و مشکل وی برطرف شود.

  وی افزود: هیچ تفاوتی بین بازیکن ها ،مربیان و باشگاه ها وجود ندارد. از طرفی باید بگویم کمیته اخلاق با حضور پر تلاش تورک ریاست و اعضای زبده این کمیته ایجاد یک فضای اخلاق مدارانه و جلوگیری از اعمال ضد اخلاقی در فوتبال پیش خواهد رفت.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.