• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بین الملل , سیاسی » ظریف: نمی‌توان با رویکرد برد و باخت به سوریه نگاه کرد
  کد خبر : 1944972

  در دانشگاه پکن

  ظریف: نمی‌توان با رویکرد برد و باخت به سوریه نگاه کرد

  وزیر خارجه کشورمان در دانشگاه پکن درباره الزامات جهانی شدن، روابط ایران و چین و چگونگی مبارزه با تروریسم سخنرانی کرد. محمد جواد ظریف در سخنرانی خود در دانشگاه پکن به ارائه یک بحث نظری در مورد مقتضیات و الزامات دوران گذر، الزامات جهانی شدن، روابط ایران و چین، چگونگی مبارزه با تروریسم و افراط…

  وزیر خارجه کشورمان در دانشگاه پکن درباره الزامات جهانی شدن، روابط ایران و چین و چگونگی مبارزه با تروریسم سخنرانی کرد.

  ۱

  محمد جواد ظریف در سخنرانی خود در دانشگاه پکن به ارائه یک بحث نظری در مورد مقتضیات و الزامات دوران گذر، الزامات جهانی شدن، روابط ایران و چین، چگونگی مبارزه با تروریسم و افراط گرای پرداخت.

  در این سخنرانی سفیر ایران در پکن و همچنین رایزن وزارت امور خارجه ایران در امور غرب آسیا نیز حضور داشتند.

  در ابتدای این جلسه خلاصه ای از فعالیت‌های دیپلماتیک محمد جواد ظریف در دوران کاری وزارت امور خارجه به حضار ارایه شد. همچنین گزارش مختصری از فعالیت دانشگاه پکن ارایه شد.

  ظریف گفت: از این که در چین هستیم خوشحالم کشوری که اکنون ما با آنها همکاری راهبردی مشترک داریم همانطور که در دیدار روسای دو کشور تاکید شد ما تاریخی مشترک عمیقی بین دو کشور داریم و اکنون نیز به سمت نزدیکی بیشتر پیش می رویم.

  وی افزود: تغییرات جاری است و روندی است که در جریان هستند و به همین دلیل ما اسم آن را مرحله گذار گذاشته ایم دیگر دوران قدیم گذشته است. چالش هایی فراوانی مقابل ما است از محیط زیست گرفته تا افراط گرایی و تروریسم. چین عنوان بازیگر مهم در این دوران گذار نقش فعالی در این دوران گذار دارد.

  ظریف ادامه داد: بعد ازفروپاشی شوروی تصور اشتباهی در غربی‌ها وجود داشت که این یک پیروزی برای غرب بود و طبق این برداشت آمریکا در این تصور تلاش داشت که خود را به عنوان تنها ابرقدرت جهانی مطرح سازد آنها در این راستا و حتی در اشغال کشورهایی مانند عراق و افغانستان تلاش کردند که این ابرقدرتی را در میان جهانیان نهادینه سازد.

  وزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: من این را به عنوان شعار نمی گویم اما دوران سلطه گرایی برگرفته از این برداشت اشتباه سپری شده است. کشورها عادت به انحصاری کردن قدرت داشتند اما در اوایل قرن بیست و یکم این وضعیت تغییر کرد و دولت‌ها این انحصارها را بخصوص در زمینه اقتصادی و بعد از آن در دیگر زمینه‌های آموزشی از دست می دهند و ما امروز شاهد هستیم که بازیگران غیردولتی نقش‌های دولت‌ها را گرفته اند.

  ظریف افزود: اگر بخواهیم توضیح دهیم علت افراط گرایی و تروریسم در کشورها چیست دلایل فراوانی دارد اما دلیل اصلی آنها حس تنفر، ناامیدی و نارضایتی است که اشغالگری برای ملت‌ها به همراه داشته است.

  وزیر خارجه ایران گفت: به اعتقاد من این برداشت سلطه گرایی بر فرضیات غلطی استوار است که یکی از آنها این است که شما می توانید برنده باشید در صورتی که دیگران بازنده باشد یا این که شما می توانید به دست آورد همه چیز را اگر دیگران همه چیز را از دست بدهند. این برداشت غلط می تواند به نتایج غلط منجر شود. به زودی مردم جهان به این درک می رسند که این تصورات غلط به هیچ جا نخواهد رسید.

  وی ادامه داد: آیا می توان گفت که آمریکا اکنون بخاطر اشغال افغانستان عراق امن تر است؟ آیا ناامنی در یک منطقه و یک کشور به امنیت در کشور دیگر ختم شود شاهد هستیم که اینگونه نیست.

  وزیر خارجه ایران در ادامه سخنرانی خود در دانشگاه پکن تاکید کرد: نگاهی به سوریه و جنگ گروه‌های تروریستی نشان می دهد که مسایل می تواند به دیگر مناطق سرایت کند درست مانند بیماری واگیری است که مثلا در مالزی اتفاق می افتد و نمی توان جلوی انتقال آن را به دیگر جاها گرفت. چرا که اکنون در وضعیت بیماری تروریسم و افراط گرایی به جاهای دیگر سرابت خواهد کرد اکنون همه چیز بعد از دوران جنگ سرد جهانی شده است. درک این واقعیت که تمایلات سلطه طلبانه دیگر موفق نخواهد بود.

  ظریف گفت: اگر می خواهیم که مسایل جهانی را حل کنیم باید بدانیم که نمی توانیم این کار را به قیمت و هزینه دیگر انجام دهیم. ما این کار را در مسئله هسته ای و مذاکرات هسته ای انجام دهیم وقتی که مذاکره‌ را آغاز کردیم دنیا به ماهیت کار پی برد.

  دیپلمات ارشد کشورمان افزود: در مسئله سوریه نیز وضع همینگونه است نمی توان با رویکرد برد و باخت به آن نگاه کرد اگر تاکید بر رفتن یک نفر از ریاست کشور باشد او نیز هواداران خود را دارد برای مخالفان نیز وضع همینگونه است. اما اگر راهکارهایی که ر آن همه طرف‌ها در نظر گرفته شوند می تواند راهگشا باشد. برای وضعیت جهانی نیز همینطور است. همه ما در یک قایق هستیم و دریا متلاطم ماست زیرا ما اکنون بازیگران متعددی داریم و دیگر مثل قبل یک نفر بازیگر نیست که اسم این بازی را “دربرگیری و نه حذف” inclusion not exclusion می گذاریم این نظری است که ایران و چین دارند و در راستای تحقق آن تلاش می کنند.

  وی ادامه داد: ما باید شبکه‌ای جهانی با منافع مشترک و همکاری‌های مشترک داشته باشیم که این واقعیت را بپذیرند که همه ما در یک قایق هستیم و باید با هم در رفع مسایل تلاش کنیم.

  در ادامه این جلسه ظریف به پاسخ درباره سوالی درباره روابط دانشگاهی ایران و چین پرداخت و گفت که برنامه های فرهنگی و دانشگاهی می تواند راهی برای مقابله با افراط گرایی باشد چرا که رویکردنظامی نمی تواند راهکاری برای حل افراط گرایی باشد و به برنامه ایران و چین و افغانستان برای افزایش همکاری‌های دانشگاهی و فرهنگی برای مقابله با افراط گرایی و کشت مواد مخدر پرداخت.

  وی درباره نقش جهانی چین نیز گفت که چین نقش ابرقدرتی دنبال نمی کند بلکه در حال ایفای نقش مثبت در مسایل جهانی از جمله سوریهاست.

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.