• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » لزوم ارائه چارچوب مشخص برای صدور کارت بازرگانی
  کد خبر : 1944564

  لزوم ارائه چارچوب مشخص برای صدور کارت بازرگانی

  کارشناسان معتقدند تعیین چارچوب های مشخص برای صدور کارت بازرگانی و اعمال نظارت های دقیق موجب می شود تا از سود جویی برخی افراد در این حوزه جلوگیری شود. محسن بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خرید و فروش کارت های بازرگانی به یک پدیده رایج در اقتصاد تبدیل…

  کارشناسان معتقدند تعیین چارچوب های مشخص برای صدور کارت بازرگانی و اعمال نظارت های دقیق موجب می شود تا از سود جویی برخی افراد در این حوزه جلوگیری شود.

  ۹

  محسن بیگلری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خرید و فروش کارت های بازرگانی به یک پدیده رایج در اقتصاد تبدیل شده، اظهار داشت: برخی واسطه ها و دلالان با مبلغ ناچیزی اقدام به خرید و سو استفاده از کارت های بازرگانی می نمایند.

  وی افزود: در برخی مواقع کارت های بازرگانی روستاییان و افرادی که سرمایه چندانی ندارند برای واردات کالاهای لوکس و فرار مالیاتی مورد سودجویی دلالان قرار می گیرد.

  بیگلری با بیان اینکه خرید و فروش کارت های بازرگانی مشکلات متعددی را رقم زده، تصریح کرد: با این وجود لازم است که خاطیان امر شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شوند.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که اتاق بازرگانی باید چه اقداماتی در راستای جلوگیری از سوء استفاده به عمل آورد، اظهار داشت: اتاق بازرگانی باید براساس چارچوب های مشخصی اقدام به صدور کارت نماید تا با اعمال نظارت های دقیق از سود جویی برخی افراد جلوگیری شود.

  واردات بی رویه با کارت های بازرگانی

  رضا مقدس کارشناس اقتصادی در خصوص صدور کارت های بازرگانی گفت: باید برای صدور این نوع کارت ها چارچوب مشخص و مدونی تدوین شده و در اختیار افرادی قرارگیرد که صلاحیت های لازم را دارند.

  وی با اشاره به سوء استفاده ها از کارت های بازرگانی اظهار داشت: باید ارزیابی های مناسبی برای صدور کارت صورت گرفته و برای تمدید آن ، شناسایی شخصیت حقیقی افراد برای جلوگیری از هرگونه سوء استفاده امری الزامی است.

  این کارشناس اقتصادی بیان کرد: در سال های گذشته حجم واردات کالاهای غیرضروری و لوکس بوسیله ی این کارت ها قابل توجه بوده و این بدلیل نبود چارچوب و الگوی مناسب استفاده از آن است.

  مقدس تاکید کرد: صدور این کارت ها باید در راستای تحقق اهداف کلان اقتصادکشور،سند چشم انداز و برنامه های توسعه ای انجام شود و در غیر اینصورت واردات بی رویه با کارت بازرگانی خسران بزرگی را برای کشور به بار خواهد آورد.

  وی در پایان بیان کرد: وزارت بازرگانی و مجلس شورای اسلامی باید با تدوین قانون و نظارت صحیح مانع سوء استفاده از این کارت ها شوند تا استفاده مناسب از آن موجب رشد اقتصادی کشور شود.

  اصلاح زیر ساخت های تجاری و چارچوب صدور کارت بازرگانی

  کاظم سلیمی کارشناس اقتصادی در خصوص کارکرد کارت های بازرگانی گفت: در همه کشورهای جهان کارت های بازرگانی ابزاری برای توسعه تجارت و بازرگانی بوده اما در کشور ما از این ابزار بعنوان رانت استفاده می شود.

  وی افزود: زیر ساخت های تجاری و بازرگانی درست تعریف نشده به همین جهت ابزارهایی مانند کارت بازرگانی اهرمی مسموم و کاذب شده اند.

  این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: ۶۰ درصد کارت های بازرگانی در وجاهت جایگاه کارشناسی خود استفاده نمی شود و دلیل این امر نبود شاخص ها و معیارها و الگوی مناسب استفاده است.

  سلیمی با اشاره به اینکه در استفاده از این کارت ها خلاف قانون عمل می شود اظهار داشت: دستگاه های اجرایی برای صدور کارت بازرگانی با هم هماهنگی لازم را ندارند و یرخی افراد از این موضوع سوء استفاده می کنند.

  وی در پایان تاکید کرد: اصلاح زیر ساخت های تجاری و تدوین چارچوب مناسب برای صدور کارت بازرگانی می تواند در بهبود روند توسعه تجارت کمک شایانی کند.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.