• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , ادبیات , فرهنگی و هنری » شعر آیینی باید اولین تحول را در دل شاعر خود ایجاد کند!
  کد خبر : 1929927

  شعر آیینی باید اولین تحول را در دل شاعر خود ایجاد کند!

    صابر خراسانی شاعر و ذاکر اهل بیت (ع) ؛ پیرامون ویژگی‌ها و مولفه‌های اشعاری که برای اهل بیت (ع) سروده می‌شود، گفت: یک شعر باید دارای ابعاد و زوایای مختلفی باشد تا بتواند با مخاطب بیشتر و سلیقه‌های گوناگونی ارتباط برقرار کند. حال آنکه سرودن در وصف بهترین بندگان خدا به نسبت دیگر موضوعات…

  شعر آیینی

   

  صابر خراسانی شاعر و ذاکر اهل بیت (ع) ؛ پیرامون ویژگی‌ها و مولفه‌های اشعاری که برای اهل بیت (ع) سروده می‌شود، گفت: یک شعر باید دارای ابعاد و زوایای مختلفی باشد تا بتواند با مخاطب بیشتر و سلیقه‌های گوناگونی ارتباط برقرار کند. حال آنکه سرودن در وصف بهترین بندگان خدا به نسبت دیگر موضوعات دشوارتر و دارای حساسیتی بیشتر است.

  وی افزود: شعر در مرحله اول باید بتواند با خود سراینده ارتباط برقرار کرده و در دل شاعر تحول ایجاد کند. در حقیقت اگر مدح است، او را سرشار از وجد و اگر مرثیه است اندوهگین نماید. از دیگر ویژگی‌های شعر برای اهل بیت (ع) جدا از اینکه محکم بوده و دارای صنایع ادبی، زیبایی شناسی کلمات و سرشار از عاطفه است؛ باید در عین حال سهل و روان باشد تا مخاطب برای ارتباط برقرار کردن با شعر احتیاج به فرهنگ لغت نداشته باشد. به عبارت دیگر شاعر در کمال شعریت از روانشناسی مخاطب هم غافل نباشد و این همان چیزی است که به واقع در شعر سعدی مشاهده می‌شود.

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی / عشق محمد بس است و آل محمد (ص)

  این شاعر در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: به اعتقاد بنده شعر در کل یک مسیر الهی را طی می کند تا به ذهن شاعر راه یابد و لذا در شعر اهل بیت (ع) این مهم ملموس‌تر است. زیرا اگر از همه شعرای اهل بیت (ع) سوال کنید به یک جواب واحد خواهید رسید و آن اینکه خود مبهوت این عنایت ویژه‌اند. به راستی مدح رسول الله و خاندان مطهرش به غیر از پروردگار و آفریننده ایشان کار چه کسی است؟ حال آنکه قطره ای از این فضل الهی نصیب شاعر آیینی شده و این سعادت از بزرگواری این ذوات مقدس است.

  اگر از جانب معشوق نباشد کششی / کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد

  اما این احتیاج به همت ما دارد تا با فرا گرفتن علم بتوانیم این جوشش را با کوشش همراه کرده و به بهترین نحو به مخاطب ارائه دهیم.

  خراسانی در پایان پیرامون آثار ارائه شده خود در این حوزه خاطرنشان کرد: آثار اینجانب به دلیل اجرا و ارتباط لسانی با مخاطب؛ بیشتر به صورت لوح فشرده و صوتی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است:

  آلبوم صوتی مشترک «شیدایی» سال ۱۳۸۷، اثر بهنام شهرکی
  آلبوم صوتی مشترک «توسل» سال ۱۳۸۹، اثر مجید رضا زاده
  آلبوم صوتی «کرشمه» سال ۱۳۹۱ و آلبوم تصویری مشترک «سبز و سفید و سرخ» سال ۱۳۹۲، اثر دکتر چراغعلی
  آلبوم تصویری «۸» سال ۱۳۹۳ و آلبوم صوتی و کتاب «جزر و مد» سال ۱۳۹۵، اثر سعید عظیمی

  و قطعاتی از اشعار که به صورت مشترک در مجموعه های مختلف به چاپ رسیده است.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.