• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اخبار پربازدید , اقتصادی » درآمد نجومی پزشکان، این بار به روایت اسناد!
  کد خبر : 1927114

  درآمد نجومی پزشکان، این بار به روایت اسناد!

  این دریافتی‌ها نه فقط با مسئولین وزارت بهداشت تناقض دارد بلکه حاکی از نحوه هزینه‌کرد بودجه طرح سلامت است. وقتی یک معلم و یک پرستار ماهی یک تا ۱.۵ میلیون تومان حقوق می گیرد چرا یک پزشک باید ماهی ۱۰۰ میلیون یا در بازار آزاد تا ماهی یک میلیارد تومان درآمد داشته باشد، قرار نبود…

  img23570816
  این دریافتی‌ها نه فقط با مسئولین وزارت بهداشت تناقض دارد بلکه حاکی از نحوه هزینه‌کرد بودجه طرح سلامت است.

  وقتی یک معلم و یک پرستار ماهی یک تا ۱.۵ میلیون تومان حقوق می گیرد چرا یک پزشک باید ماهی ۱۰۰ میلیون یا در بازار آزاد تا ماهی یک میلیارد تومان درآمد داشته باشد، قرار نبود شکاف طبقاتی زیاد شود.
  این بخشی از صحبت های دکتر مسعود پزشکیان، نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر اسبق بهداشت است.

   

  موضوع دریافت های نجومی برخی پزشکان وابسته به وزارت بهداشت، هر از چند گاهی با واکنش هایی همراه می شود که در این بین، عده ای چنین پرداخت هایی را نفی می کنند و برخی دیگر عنوان می کنند که پرداخت های نجومی در وزارت بهداشت وجود دارد.
  چندی پیش دکتر مسعود پزشکیان در برنامه «دست خط» شبکه خبر در پاسخ صریح  به سوالات مجری برنامه در مورد درآمدهای نجومی پزشکان از اظهار نظرهای پیشین خود درباره وجود این نوع درآمدها در وزارت بهداشت دفاع کرد.
  مجری برنامه در بخشی از گفتگو به طور صریح از پزشکیان پرسید: گفته بودید پزشکان متخصص ایران هفت برابر پزشکان متخصص امریکا درآمد کسب می کنند. درست است؟
  پزشکیان شفاف پاسخ داد: بله. مقایسه سرانه باید شود. سرانه بهداشت و درمان در آمریکا ۸ هزار دلار است. درآمد حداقل و حداکثر ۱۵۰ الی ۶۰۰ هزار دلار در سال است. این میانگین را حتی در اینترنت اگر جست وجو کنید به راحتی دست تان خواهد آمد …
  وی افزود: سهم پزشک از ۸ هزار دلار در سال ۱۵۰ الی ۶۰۰ هزار دلار است که ۳۰ درصد را از آنها مالیات می گیرند. حساب کنید چه میزان می شود! ببینید پزشکان ما در بیرون چه اندازه درآمد دارند! در دولتی های ما چه اندازه درآمد دارند. من الان می دانم در سیستم دولتی ما ۱۵۰ میلیون تومان تا ۱۹۰ میلیون تومان پول می ‌گیرند.
  مجری پرسید: ماهیانه؟
  پزشکیان گفت: بله، ماهیانه است. این میزان را به سال برسانید و با دلار و درآمد پزشکان در امریکا مقایسه کنید. اگر با سرانه مقایسه کنید که بیشتر خواهد شد. سرانه بهداشت و درمان ما هزار دلار نمی شود. ۳۰۰، ۴۰۰ دلار است.
  بعد از آن بود که وزیرمحترم بهداشت در واکنش به این سخنان از نبود مدرک برای این نوع اظهار نظرها گله کرد و دیگر مسئولین وزارت بهداشت در پی انکار آن برآمدند.

  این در حالی است که به باور برخی منتقدان، شکاف درآمدی میان پزشکان و دیگر کارکنان حوزه درمان و سلامت از مدت ها پیش عمیق شده و کاری کرده که پزشکان ایرانی در درآمد، کمتر رقیبی به خود ببینند و این باور در جامعه شکل بگیرد که یکی از راه های ثروتمند شدن در کشورمان، ورود به این عرصه و پزشک شدن است.! و هنوز هم حتی بصورت ریشه ای جواب سوال کلیشه ای از بچه ها سوال “در آینده چه کاره می خواهید بشوید؟!” شغل پزشکی است.

  سندی که اخیرا دریکی از روزنامه ها منتشر شده و بر اساس آن، درآمد یک پزشک مقیم ارومیه، بسیار هنگفت به نظر می‌رسد؛ آنقدر که به قدر مسلم میتوان وی را مصداق بارز سخنان وزیر اسبق بهداشت و نائب رئیس کنونی مجلس دهم دانست و این نمونه تنها یکی از فهرست بزرگ پزشکانی است که چنین اعداد و ارقامی دریافت می‌کنند بطوریکه تنها کارانه ۸ ماهه ایشان به نزدیک ۲۰۰ میلیون تومان رسیده است!.

  به نظر می رسد این دریافتی‌ها نه فقط با مسئولین وزارت بهداشت تناقض دارد بلکه حاکی از نحوه هزینه‌کرد بودجه طرح سلامت است. باتوجه به اینکه منابع طرح تحول سلامت به طور غیرمستقیم از جیب مردم و بیت المال تامین می شود، امید مردم به تحول واقعی در حوزه سلامت، کاهش هزینه مطلق پرداخت از جیب مردم و همچنین اولویت یافتن پیشگیری و بهداشت بر درمان در طرح تحول سلامت است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.