• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , دانشگاه » ضرر ۸۰۰ میلیارد تومانی وزارت علوم به دانشگاه آزاد
  کد خبر : 1925063

  ضرر ۸۰۰ میلیارد تومانی وزارت علوم به دانشگاه آزاد

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به واسطه تایید نشدن برخی از رشته‌های این دانشگاه از سوی شورای گسترش وزارت علوم در سال ۹۵، به این دانشگاه ۸۰۰ میلیارد تومان ضرر وارد شد. حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد صبح امروز در مراسم اولین همایش مدیران حقوقی این دانشگاه در ساختمان مرکزی با اشاره به مردمی بودن…

  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: به واسطه تایید نشدن برخی از رشته‌های این دانشگاه از سوی شورای گسترش وزارت علوم در سال ۹۵، به این دانشگاه ۸۰۰ میلیارد تومان ضرر وارد شد.

  ۳۵

  حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد صبح امروز در مراسم اولین همایش مدیران حقوقی این دانشگاه در ساختمان مرکزی با اشاره به مردمی بودن دانشگاه آزاد اظهار داشت: رعایت مسائل حقوقی یکی از ضروریات دانشگاه است که باید به طور جدی به آن عمل کنیم و در همین زمینه با اصلاح ۳۰ هزار بخشنامه به ۲ هزار و ۸۰۰ صفحه یک اقدام زیربنایی در این دانشگاه انجام شد و این مسئله نشان دهنده عزم بالای مدیران حقوقی برای برطرف کردن نواقص موجود در این دانشگاه است.

  وی بیان کرد: متاسفانه در سنوات گذشته مبلغی معادل هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بر علیه دانشگاه در دعاوی عمومی به خاطر مسائل مختلف همچون غصب زمین‌های دانشگاه مطرح شد که ما این مسائل را در شورای حقوقی با تصویب شورای داوری بررسی کرده و در شورای داوری پرونده‌های مختلف مجددا بررسی و تصمیم گیری‌های جدید انجام شد که به تبع آن مراحل حقوقی و قضایی دانشگاه در حال اجرا است.

  میرزاده ادامه داد: ۸۰۰ پرونده به شورای داوری ارسال شده که ۳۰ درصد از آن مربوط به واحدهایی است که به حقوق دانشگاه تجاوز کرده‌اند که پس از بررسی‌های لازم افراد مشغول در این واحدها برکنار شدند.

  وی ادامه داد: مثلث حقوقی، حسابرسی و حراست در مجموعه دانشگاه به صورت هماهنگ باهم عمل می‌کنند تا از حقوق دانشگاه حراست شود.

  وی یادآور شد: مسائل حقوقی در ایران پیچیده بوده و این واهمه به آقای انصاری در دولت به عنوان حقوقدان می‌تواند به راحتی حل شود.

  میرزاده با بیان اینکه سیاست مدیر قبلی انجام مسائل دانشجو از بالا به پایین بوده افزود: در این دانشگاه شورای راهبردی داریم که همه کارهای آن با مشارکت و مشورت اعضای ان انجام گرفته و من هیچ کاری را بدون مشورت با آنها ابلاغ نمی‌کنم

  وی ادامه‌ داد:‌ دانشگاه آزاد ۲۱ شورای راهبردی داشته که در آن همه تصمیمات گرفته می‌شود و ارتباط بین صف و ستاد بسیار خوب است.

  میرزاده تاکید کرد: از زمان تشکیل شورای راهبردی میزان بخشنامه‌های بازگشتی به دانشگاه بسیار کمتر از گذشته شده است.

  میرزاده با بیان اینکه ۳۰ هزار رشته محل مصوب در دانشگاه آزاد وجود دارد تصریح کرد: ۲۳ هزار رشته محل از طریق شورای گسترش وزارت علوم به تصویب رسیده که متاسفانه به دلیل مسائل قانونی تعدادی از این رشته محل‌ها مورد تایید شورای گسترش قرار نگرفته و این مسئله سبب شده که حقوق داوطلبان قبول شده در این رشته‌ها ضایع شود و اختلاف‌نظرهایی بین دانشگاه آزاد و وزارت علوم در این زمینه ایجاد شده است.

  وی ادامه داد: در سال گذشته ۲۴۲ نفر از نمایندگان از بحث توسعه تحصیلات تکمیلی حمایت کرده و این در حالی است که وزارت علوم برخی از رشته محل‌ها را از اعتبار ساقط کرده است.

  میرزاده اضافه کرد: تایید نشدن برخی از رشته محل‌ها به وسیله شورای گسترش باعث شده تا دانشگاه آزاد به خاطر اختلاف نظر در مسائل حقوقی نسبت به سال گذشته ۸۰۰ میلیون تومان ضرر کند.

  وی ادامه داد: دانشگاه آزاد ماهی ۳۲۰ میلیون تومان به طور مستقیم و صد میلیون تومان به طور غیرمستقیم به کارمندان خود حقوق می‌پردازد و اختلاف نظر حقوقی شورای گسترش مشکل جدی برای پرداختی‌های کارمندان دانشگاه به خاطر زیان مالی ایجاد کرده است.

  میرزاده یادآورشد: ۶۸ هزار نفر از اعضای هیئت علمی در دانشگاه آزاد مشغول به فعالیت بوده که از این تعداد ۳۵ هزار نفر به صورت تمام وقت در این مرکز آموزش عالی کار می‌کنند.

  وی عنوان کرد: دانشگاه آزاد ۱۱ بیمارستان و ۲ هزار تخت فعال دارد که خوشبختانه چهار بیمارستان دیگر در حال ساخت است که همگی آنها نشان دهنده این مطلب است که این دانشگاه سنگین از اموزش علم را در کشور به دوش می‌کشد.

  میرزاده با بیان اینکه دانشگاه آزاد ۳۸۰۰ آزمایشگاه دارد افزود: دولت باید ما را زیر مجموعه خودش بداند که متاسفانه به دلیل برخی از مسائل دانشگاه غیرانتفاعی را با ارزش‌تر از دانشگاه آزاد دانسته و این دانشگاه مردمی بر طبق فرمایشات امام خمینی و مقام معظم رهبری دچار مشکلاتی کرده است.

  میرزاده اظهار کرد: این دانشگاه از نظر مدل علمی و کارآفرینی در سطح بین‌المللی مطرح است و یک الگوی جهانی به حساب می‌آید که متاسفانه به دلیل سیاست‌های دولت گذشته سهم آن از ۵۰ درصد به ۳۵ درصد تنزل یافته است.

  وی ادامه داد:‌طی سال‌های گذشته دانشگاه‌های علمی و کاربردی و پیام نور رشد خوبی کرده و جلوی پیشرفت ما را با قوانین غلط گرفته شده است به طوری که دانشگاه آزاد ۳.۹ درصد رشد داشته که به خاطر بی‌انصافی رئیس جمهور گذشته نسبت به این دانشگاه مردمی کمال بی‌انصافی داشته است.

  میرزاده اضافه کرد: دولت می‌تواند از این دانشگاه برای کاهش هزینه‌های خود استفاده کند.

  میرزاده ذکر کرد: در کنکور مقطع دکتری در سال جاری ۱۱۴ هزار نفر شرکت کرده که از این تعداد دانشگاه تنها ده هزار نفر را جذب کرده است. و این در حالی است که برخی از خبرگزاری‌های که با دولت مشکل دارند که از این دانشگاه غیرانتفاعی بوده که متاسفانه مکاتبات وزارت علوم به دانشگاه آزاد انتشار داده تا مشکلاتی به این دانشگاه مردمی وارد شود.

  وی گفت: ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه دانشگاه به خاطر نقص‌های حقوقی باید اصلاح شود و کسی ذی‌نفع است حق ندارد دفاع کند.

  وی گفت: رشته‌های حقوقی و حسابداری در جهت تقویت دفاتر حقوقی در این دانشگاه تاسیس شده و من پیشنهاد می‌کنم که سوگندنامه‌ای برای این دفاتر تنظیم شود تا از حق ما و ذی‌نفع‌های ما دفاع کنند زیرا که بر اساس عدالت هیچ بی‌گناهی نباید مجازات شود.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.