• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , رادیو و تلویزیون , فرهنگی و هنری » جزئیاتی از علت شکایت صداوسیما از سایت آپارات
  کد خبر : 1924342

  جزئیاتی از علت شکایت صداوسیما از سایت آپارات

    صداوسیما جزئیاتی درباره علت شکایت از سایت آپارات را منتشر کرده است. دلیل شکایت صداوسیما از آپارات در روزهای گذشته خبری مبنی بر شکایت صداوسیما از سایت آپارات در رسانه ها منتشر شد. حالا یک مقام مسئول در صداوسیما نیز توضیحاتی درباره آن داده است. حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان…

  علت شکایت صداوسیما از سایت آپارات

   

  صداوسیما جزئیاتی درباره علت شکایت از سایت آپارات را منتشر کرده است.

  دلیل شکایت صداوسیما از آپارات

  در روزهای گذشته خبری مبنی بر شکایت صداوسیما از سایت آپارات در رسانه ها منتشر شد.

  حالا یک مقام مسئول در صداوسیما نیز توضیحاتی درباره آن داده است.

  حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما، شکایت سازمان صداوسیما از «سایت آپارات» را تأیید کرد و درباره دلیل این شکایت گفت: این خبر صحت دارد اما منتشرکنندگان آن به موضوع شکایت اشاره‌ای نکرده‌اند و موضوع به‌گونه‌ای طرح شده که گویی سازمان صداوسیما قصد دارد مانع فعالیت چنین سایت‌هایی شود درحالی که در واقع چنین نبوده و براساس تکالیف مقرر در اسناد بالادستی ازجمله تکلیفی که در پیوست حکم ریاست سازمان صداوسیما و در ابلاغی که به ریاست محترم جمهوری به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته، مسئولیت تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، صدور مجوز و نظارت بر فعالیت همه فعالان این حوزه بر عهده سازمان صداوسیما گذاشته شده است.

  براساس اظهارات معینی شکایت مذکور مربوط به سال گذشته بوده و از دو جنبه خواستار احقاق حقوق سازمان صداوسیما شده؛ یکی نقض حقوق مالکیت فکری سازمان صداوسیما و دیگری از باب اینکه چنین سایت‌هایی ازجمله سایت آپارات، مجوزهای لازم برای فعالیت در عرصه صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی را از سازمان صداوسیما دریافت نکرده‌اند.

  نیاز به مجوز صداوسیما دارند

  مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما، درباره موضوع شکایت صورت‌گرفته افزود: سازمان صداوسیما قصد متوقف‌کردن فعالیت چنین سایت‌هایی را ندارد لکن اصولا هر فعالیت فرهنگی یا تجاری در فضای واقعی و مجازی نیازمند اخذ مجوز بوده و ارائه خدمات فضای مجازی در عرصه صوت و تصویر فراگیر هم نیاز به اخذ مجوز از سازمان صداوسیما دارد که مالکان سایت آپارات با وجود اخطار‌های قبلی این مجوز را اخذ نکرده‌اند. پیرو شکایت‌هایی که قبلا دراین‌زمینه صورت گرفته، برخی از فعالان که مجوزهای لازم را از سازمان اخذ کرده‌اند مشکلی برای ادامه کار ندارند اما سایت آپارات تاکنون نسبت به این موضوع اقدامی نداشته است.

  بدون مجوز از محتوای صداوسیما استفاده کرده اند

  معینی در ادامه افزود: مشکل دیگر سایت آپارات این است که از محتوای سازمان صداوسیما که برای تأمین آنها هزینه درخور ‌توجهی صرف شده بدون کسب مجوز‌های لازم استفاده می کند. برخلاف اخطارهای مکرر سازمان، تولیدات رسانه ملی را بازنشر و حقوق مالکیت فکری سازمان صداوسیما را نادیده گرفته و تولیدات آن را در فضای مجازی در دسترس عموم قرار می دهد بدون اینکه عواید مالی آن را به دارندگان حقوقشان منتقل کرده یا آنها را در کنار محتواهایی که مورد تأیید سازمان نیستند، قرار ندهد.

  به گفته مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل سازمان صداوسیما، انتشار هر محتوایی در سایت آپارات، چرخه بهره‌برداری‌های مادی آتی و منافع اقتصادی آن را متوقف می کند و ازآنجاکه روش‌های مختلف بهره‌برداری اقتصادی از دارایی هایی فکری در همه دنیا وجود دارد و سازمان صداوسیما هم به آنها اندیشیده و دراین‌باره برنامه‌ریزی های لازم را انجام داده، انتشار رایگان و بدون مجوز در سایت‌هایی مانند آپارات، به منافع مشروع سازمان صداوسیما و دارندگان حقوق مادی و معنوی آنها لطمه ‌جبران‌ناپذیری را وارد می‌کند.

  جایگزین آپارات را هم راه می اندازیم

  یکی از مواردی که سایت آپارات یا منتشرکنندگان خبر شکایت صداوسیما از این سایت سعی در اثبات آن دارند، انحصارطلبی رسانه ملی در زمینه عرضه محصولات سمعی و بصری است.

  معینی این مسئله را کاملا رد کرد و درباره دلایل رد انحصارطلبی سازمان صداوسیما توضیح داد: ازجمله مأموریت‌هایی که برای سازمان تعریف شده، راه‌اندازی آی‌پی‌تی‌وی است؛ اپراتورهای این رسانه نوین مشخص شده، مجوزهای لازم برای فعالیت آنها صادر شده، قراردادها در حال انعقاد است و حتی برای سایت‌هایی مانند آپارات هم در آینده‌ای بسیار نزدیک سرویس‌های جایگزین وجود خواهند داشت. سرویس تلویزیون تعاملی رسانه ملی و اپراتورهای منتخب آی‌پی‌تی‌وی خدمات کامل و گسترده‌تری را که شامل خدمات سایت آپارات نیز هست ارائه کرده و اگر آپارات مجوز فعالیت را دریافت نکند و فعالیتش متوقف شود، کاربران به یوتیوب یا دیگر سرویس‌های مشابه خارجی نیاز نخواهند داشت.

  وی ادامه داد: البته مقدمات جلوگیری از تحقق چنین تخلف‌هایی در سرویس‌های خارجی نیز در اداره کل مالکیت فکری و حقوق بین‌الملل فراهم شده و در آینده از نقض حقوق مالکیت فکری سازمان به وسیله آنها، نیز جلوگیری خواهد شد اما مزیت سرویس‌های داخلی در این است که امکان دریافت مجوز برای سایت‌ها و سامانه‌هایی که دراین‌زمینه فعال هستند از سوی سازمان صداوسیما فراهم شده است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.