• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , سیاسی » هیچ موضوعی مهم‌تر از توسعه صنعت نفت و گاز نیست
  کد خبر : 1923305

  هیچ موضوعی مهم‌تر از توسعه صنعت نفت و گاز نیست

    به گزارش ایران ویج، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در دومین کنگره راهبردی نفت و نیرو ایران، اظهار داشت: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی هیچ موضوعی به اندازه نفت پررنگ دیده نشده است و ده‌ها موضوع کلیدی و حساس مرتبط با صنعت نفت در اقتصاد مقاومتی تدوین گردیده و وزارت نفت نیز در همین…

   توسعه صنعت نفت و گاز

   

  به گزارش ایران ویج، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (دوشنبه) در دومین کنگره راهبردی نفت و نیرو ایران، اظهار داشت: در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی هیچ موضوعی به اندازه نفت پررنگ دیده نشده است و ده‌ها موضوع کلیدی و حساس مرتبط با صنعت نفت در اقتصاد مقاومتی تدوین گردیده و وزارت نفت نیز در همین راستا برنامه‌های خوبی را تدوین نموده است.

  معاون اول رییس جمهور افزود: وزارت نفت هم در زمینه مردمی کردن این صنعت و هم برای بالا بردن توانمندی و دانش در این حوزه و هم برای جلوگیری از خام فروشی برنامه ریزی‌های خوبی دارد.

  وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انرژی نقشی اساسی در توسعه کشورهای مختلف دارد، خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که موتور اصلی توسعه انرژی است و این موضوع در کشورهایی که صاحب اصلی منابع انرژی هستند از اهمیت دو چندانی برخوردار است.

  جهانگیری ادامه داد: نفت برای کشورهای منطقه خاورمیانه و خلیج فارس و هم برای سایر کشورهای جهان نه تنها از نظر اقتصادی دارای اهمیت است بلکه بسیاری از مسائل سیاسی که در منطقه ما رخ می‌دهد و حتی مسائل سیاسی جهان نیز تا حد زیادی به آینده انرژی و نفت وابستگی دارد.

  معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: از نظر بسیاری از صاحبنظران و بر اساس آمار و ارقام موجود، توسعه در قرن ۲۱ بیشتر به سمت کشورهای آسیایی خواهد بود و بخش قابل توجهی از نقش اقتصادی کشورهای اروپایی و آمریکا به آسیا منتقل خواهد شد.

  وی افزود: براساس پیش بینی‌های موجود، سهم آسیا از تجارت بین المللی افزایش خواهد یافت و قدرت‌های نوظهور همچون هند و اندونزی اضافه خواهند شد و در این میان نقش کشور چین پررنگ‌تر خواهد بود و کشورهای شرق آسیا نیز روند رو به رشد خود را ادامه خواهند داد.

  جهانگیری یکی از موضوعات تعیین کننده برای کشورهای آسیایی را موضوع انرژی عنوان کرد و گفت: انرژی ایی که می‌تواند به موتور توسعه کشور‌ها تبدیل شود، عمدتاً باید از خلیج فارس تامین شود.

  معاون اول رییس جمهور ادامه داد: اتفاقاتی همانند ۱۱ سپتامبر و مسائلی که به دنبال آن در منطقه ما بوجود آمد و بحران‌هایی که گریبانگیر کشورهایی نظیر عراق، سوریه، بحرین و لیبی شده است اتفاقاتی هستند که یکی از عوامل اصلی این رخداد‌ها می‌تواند مسئله نفت و اهمیت منطقه خلیج فارس باشد.

  وی افزود: کشورهای خلیج فارس به عنوان تامین کننده اصلی انرژی دنیا هستند و حضور قدرت‌های بزرگ در منطقه به خاطر این است که می‌خواهند نبض اصلی انرژی را در اختیار خود داشته باشند.

  جهانگیری اضافه کرد: برخی کشورهای مهم که سهم عمده‌ای در تولید نفت دارند می‌توانستند از درآمدهای حاصل از فروش نفت برای توسعه و رفاه مردم خود استفاده کنند اما متاسفانه به ابزاری برای بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه تبدیل شدند.

  معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه توسعه صنعت نفت از اهمیت ویژه‌ای برای ایران برخوردار است، تصریح کرد: نفت اگر به عنوان یک منبع درآمدی برای ما مطرح باشد باید در صدد توسعه آن باشیم چرا که برای توسعه ایران هیچ موضوعی مهم‌تر از نفت و گاز نیست.

  وی ادامه داد: ایران سهم مشخصی در تولید نفت دارد و باید به جایگاه گذشته خود بازگردد و از محل افزایش درآمد‌ها برای توسعه کشور استفاده کند.

  جهانگیری گفت: در منطقه‌ای که بی‌ثباتی و ناامنی حاکم است اگر بخواهیم از قدرت سیاسی برخوردار باشیم و حرفمان در دنیا شنیده شود و پای می‌زهای مذاکره که برای حل مسائل منطقه برگزار می‌شود حضور پررنگ داشته باشیم، علاوه بر افزایش قدرت نظامی، باید با توسعه صنعت نفت بر اقتدار خود بیافزاییم. با این نگاه، توسعه نفت می‌تواند به افزایش قدرت کشور کمک کند و بی‌تدبیری و کوتاهی در این زمینه می‌تواند مشکلاتی برای کشور بوجود آورد.

  معاون اول رییس جمهور با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و وجود چند میلیون جوان جویای کار خاطر نشان کرد: مردم انتظار دارند درآمد سرانه و رفاه آن‌ها افزایش پیدا کند و علاوه بر آن باید بتوانیم از رقبای خود در سطح منطقه نیز پیشی بگیریم از این رو باید در یک دوره طولانی مدت از رشد اقتصادی ۸ درصد برخوردار باشیم.

  وی با اشاره به تدوین برنامه ششم توسعه و تاکید بر رشد ۸ درصدی اقتصادی در این برنامه اظهار داشت: وقتی این موضوع مطرح شد ما استدلال کردیم که کشوری که در طول سه دهه قبل رشد کمتر از ۳ درصد داشته چگونه می‌تواند به رشد ۸ درصد برسد اما مدافعین این رویکرد و به خصوص مقام معظم رهبری گفتند که برخورداری از رشد ۸ درصد یک ضرورت برای کشور است و همه باید برای رسیدن به این نقطه بسیج شویم.

  جهانگیری با تاکید براینکه برای دستیابی به رشد ۸ درصدی باید به الزامات آن پایبند باشیم، خاطرنشان کرد: رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی نیازمند ده‌ها میلیارد دلار سرمایه گذاری است که بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری باید از خارج تامین شود.

  معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ما نیازمند سرمایه گذاری خارجی و فناوری‌های روز دنیا هستیم، گفت: در همکاری و مشارکت در بخش صنعت نفت دو بال مهم برای همکاری جذب سرمایه گذاری و استفاده از فناوری‌های روز دنیا است.

  وی با اشاره به برنامه ریزی‌های وزارت نفت در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت نفت چارچوب جدیدی برای قراردادهای همکاری با کشورهای خارجی مشخص کرد اما متاسفانه بخشی از وقت کشور در این زمینه معطل ماند.

  جهانگیری افزود: برای شکل گیری اجماع در خصوص قراردادهای نفتی سخنان همه افراد شنیده شد و ده‌ها جلسه گفت‌و‌گو با نهاد‌ها و افراد مختلف در قوای سه گانه و خارج از قوای سه گانه برگزار شد و نظرات همگان دریافت گردید و علاوه بر آن در جلسات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز ساعت‌ها پیرامون این موضوع بحث شد و آن بخش از نظرات که می‌توانست به پیشرفت کار کمک کند لحاظ گردید.

  معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: ما نباید اجازه دهیم که کشور معطل و اسیر وقت کشی عده‌ای شود که هیچ مسئولیتی ندارند. در همین دوره برخی از کشورهای همسایه توانستند صنعت نفت و گاز خود را توسعه دهند. عراق با تدوین قراردادهایی که برای سرمایه گذاران جذابیت داشت توانست گام مهمی در توسعه نفت بردارد.

  وی افزود: قراداد یک موضوع دو طرفه است و یک طرف نمی‌تواند همه آرزوهای خود را در قرارداد بنویسد و توقع داشته باشد که طرف مقابل قبول کند.

  جهانگیری با اشاره به ظرفیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد ایران خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های فراوان ایران، سابقه تمدنی و تاریخی، سابقه صنعتی، امنیت، جوانان تحصیلکرده و ثبات سیاسی ایران و اینکه ایران کشوری است که صندوق رأی در آن حاکم است می‌تواند برای شرکا و سرمایه گذاران اطمینان بخش باشد و اگر جذابیت قراردادهای ما از سایر کشورهای همسایه اندکی کمتر باشد اما امتیازات ویژه ایران می‌تواند شرکا و سرمایه گذاران را جذب کند.

  وی با بیان اینکه خوشبختانه امروز اجماع خوبی نسبت به قراردادهای نفتی بوجود آمده، گفت: البته برخی کشورهای رقیب از تعویق در تدوین قراردادهای جدید خوشحال بودند و حتی سرمایه گذاری کردند تا ما به نتیجه نرسیم.

  جهانگیری اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما هیچکس از کارهایی که باید انجام می‌شد و انجام نشده توضیح نمی‌خواهد و این سوال پرسیده نمی‌شود که چرا در سالهای گذشته برای میادین مشترک و افزایش بازیافت میادین موجود کاری انجام نشده است. با شرمندگی از ملت ایران باید بگویم که در برخی میادین نفتی میزان بازیافت ۵ درصد است.

  معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه پرسیده نمی‌شود که چرا از فناوری‌های روز در میادین نفتی استفاده نشده و چرا در جاهایی که کاری انجام شده قیمت تمام شده اینقدر بالا بوده است.

  وی با اشاره به این جمله معروف که دیکته نوشته نشده غلط ندارد، گفت: کسانی که اقدامی نکرده‌اند مورد سوال قرار نمی‌گیرند و سوال‌ها از کسانی می‌شود که کاری انجام داده‌اند.

  جهانگیری در ادامه سخنان خود خطاب به شرکت‌های خارجی و داخلی علاقمند به همکاری و مشارکت در حوزه صنعت نفت، گفت: خوشبختانه وزارت نفت ضوابط شفاف و روشنی برای قرارداد‌ها تعیین کرده است و نیازی نیست که برای همکاری و مشارکت به دنبال لابی‌های غیراصولی بود چرا که پیمودن این مسیر هزینه است و نه فایده.

  معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر اهمیت انتقال فناوری‌های جدید در بخش نفت و گاز، گفت: انتقال فناوری‌های روز دنیا جزو مهم‌ترین موضوعات است و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز برای این موضوع پیوست فناوری برای قراردادهای خارجی و طرح‌های مهم ملی تصویب کرده است و در این میان شرکایی که به این موضوع توجه بیشتر داشته باشند در اولویت خواهند بود.

  وی با بیان اینکه ایران از ظرفیت‌های مهم نهفته برخوردار است، یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های کشور را توان مهندسی و صنعتی عنوان و خاطرنشان کرد: رساندن میزان تولید نفت به زمان پیش از تحریم‌ها در مدتی اندک، بیانگر توانمندی ایران در بخش فنی و مهندسی است.

  جهانگیری با تاکید بر اینکه باید از توان فنی و مهندسی ایران در اجرای پروژه‌ها استفاده شود، گفت: ایران شرکای کوتاه مدت نمی‌خواهد و در انتخاب شرکای خود حساسیت بالایی دارد و شرکایی را انتخاب می‌کند که به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ایران توجه داشته باشند.

  منبع: باشگاه خبرنگاران
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.