• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » آغاز نمونه گیری ژنتیک از مجرمین با سابقه در مشهد
  کد خبر : 1923284

  آغاز نمونه گیری ژنتیک از مجرمین با سابقه در مشهد

  در راستای تکمیل فاز نخست بانک هویت ژنتیک ایران در مرحله عملیاتی که به نمونه گیری از مجرمان سابقه دار مربوط می شود؛ مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی از آغاز نمونه گیری از افراد معرفی شده توسط سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی در زندان مشهد برای ذخیره در بانک اطلاعات هویت…

  در راستای تکمیل فاز نخست بانک هویت ژنتیک ایران در مرحله عملیاتی که به نمونه گیری از مجرمان سابقه دار مربوط می شود؛ مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی از آغاز نمونه گیری از افراد معرفی شده توسط سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی در زندان مشهد برای ذخیره در بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران خبر داد.

  ۷۱

   دکتر سید آریا حجازی با اشاره به گسترش بانک اطلاعات هویت مجرمین با نمونه گیری از مجرمین با سابقه در زندان مرکزی مشهد اعلام کرد: در این مرحله از ذخیره پروفایل ها در بانک هویت ژنتیک ایران، لیست اسامی با همکاری سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی به اداره کل پزشکی قانونی اعلام شده و با حضور ناظرین پزشکی قانونی نمونه گیری از زندانیان با همکاری کارکنان زندان انجام می شود و ادامه مراحل تعیین پروفایل ژنتیکی و ذخیره آنها در آزمایشگاه پزشکی قانونی استان انجام خواهد شد.

  دکتر حجازی با تأکید بر اهمیت تشخیص هویت افراد در زمان نمونه گیری گفت: این مرحله از کار به دلیل اهمیت تعیین هویت افراد با همکاری سازمان زندان ها و سازمان پزشکی قانونی انجام می شود.

  وی همچنین افزود: بانک هویت ژنتیک ایران تنها متعلق به سازمان پزشکی قانونی نیست و منافع آن همه جامعه را در بر می گیرد چرا که مهم ترین هدف از تشکیل آن پیشگیری از تکرار جرم می باشد.

  عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: مطالعات نشان می‌دهد ارتکاب به جرم توسط مجرمان سابقه دار به مراتب بیش از افراد فاقد سابقه کیفری است؛ بنابراین بانک اطلاعات هویت ژنتیک تا حد قابل توجهی از تکرار عمل مجرمانه افراد جلوگیری کرده و به نوعی از ابزار پیشگیری از جرم محسوب می شود.

  از آنجا که بخش قابل توجهی از جرایم توسط مجرمان سابقه‌دار اتفاق می افتد و به نوعی این افراد عمل مجرمانه خود را تکرار می کنند، ذخیره اطلاعات ژنتیکی آنان می تواند در کشف جرایم و همچنین پیشگیری از تکرار آن کمک کننده باشد. قطعاً اگر مجرمان بدانند اطلاعات ژنتیکی آنان در یک بانک ذخیره شده و احتمال دستگیری آنان در صورت ارتکاب جرم به مراتب بیشتر است از تکرار جرم خودداری خواهند کرد آنچنان که بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته آمار جرایم در کشور انگلستان پس از تأسیس بانک ژنتیک ۲۶ درصد کاهش یافت.

  لازم به ذکر است در حال حاضر در ۵۶ کشور دنیا بانک اطلاعات ژنتیک راه‌اندازی شده و مجرمان سابقه‌دار در تمامی کشورها اولین اولویت برای ذخیره پروفایل ژنتیکی در بانک هستند.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.