• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , شعر و موسیقی , فرهنگی و هنری » شعر گفتن برای اهل بیت علیهم السلام یک وظیفه است!
  کد خبر : 1921587

  شعر گفتن برای اهل بیت علیهم السلام یک وظیفه است!

      سید حسین متولیان شاعر آیینی پیرامون برگزاری جشنواره ها و مسابقات ادبی که با محوریت محرم و عاشورا برگزار می شود، گفت: مسابقات عموما شان تشویق و هدایت دارند و بسیار زیباست که فراخوان ها توجه شاعران را به مضامین متعالی جلب نمایند. برای مثال شب شعر عاشورایی شیراز یکی از نمونه های…

  شعر گفتن برای اهل بیت علیهم السلام

   

   

  سید حسین متولیان شاعر آیینی پیرامون برگزاری جشنواره ها و مسابقات ادبی که با محوریت محرم و عاشورا برگزار می شود، گفت: مسابقات عموما شان تشویق و هدایت دارند و بسیار زیباست که فراخوان ها توجه شاعران را به مضامین متعالی جلب نمایند. برای مثال شب شعر عاشورایی شیراز یکی از نمونه های درخشانِ کنگره های عاشورایی است؛ زیرا پیش از این شب شعر؛ بسیاری از موضوعات در حیطه شعر عاشورایی مغفول مانده بود. مثلا اگر می خواستی شعری در وصف «حضرت فاطمه صغری»ٰ و… پیدا کنی٬ به سختی می افتادی؛ اما این شب شعر رسالت خود در حوزه هدایتگری را در سی و یک دوره برگزاری به درستی انجام داد و باعث شد بسیاری از موضوعات مغفول مانده در این حوزه احیا شوند.

  وی افزود: سایر جشنواره ها هم باید به همین سمت و سو بروند، یعنی با پشتوانه تحقیق و مطالعه؛ عرصه های بکر و دست نخورده شعر عاشورای ی را استخراج کرده و آن را برای طبع آزمایی و خلق آثار به اهالی شعر و ادب معرفی نمایند. از دیگر مشخصه های کنگره ها و مسابقات ویژگی تشویقی آن هاست که برای جوان ترها جذابیت بیشتری دارد و شاید شاعری را که تا به امروز با مفاهیم اهل بیت غریبه بوده به صف شاعران اهل بیت پیوند زند که این اتفاق بزرگ و مبارکی است. البته این کنگره ها (غیر از شب شعر عاشورا که در واقع یک هیات و روضه ملی شاعرانه تلقی می شود) یک ویژگی بد هم داشته و آن اینکه گاهی شاعران را از وظیفه شناسی دور می سازند و این در حالی است که اگر کسی به جای انجام وظیفه در قبال اهل بیت ، برای جوایز، نشان ها و رتبه ها شعر بگوید نیاز به مراقبه و محاکمات درونی داشته تا از نیت الهی خود دور نشود.

  این شاعر در بخش دیگری از سخنانش پیرامون مولفه های شعر عاشورایی اظهار داشت: شعر ساحت های متفاوتی دارد. گاهی هدف گیری شعر تحریک احساس مخاطب است، گاهی انتقال معانی و مفاهیم و گاهی روایت کردن یک واقعه! اما در شعر عاشورایی ساحت مکتوب و غیر مکتوب قابل تفکیک است. گاهی شاعران اثری را خلق کرده که در تکیه ها، روضه ها و مرثیه خوانی ها مورد استفاده قرار می گیرد که در این گونه از شعر عاشورایی مولفه «احساس» در صدر قرار دارد. در واقع این شعر باید قابل فهم برای عموم مردم بوده، قلب ها را تکان داده و احساس ها را به سوز، درد و ستمی که بر حضرات اهل بیت علیهم السلام وارد شده، معطوف کند.

  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر گاهی شاعر می خواهد یک مقتل منظوم داشته و یا به مدح و منقبت حضرات اهل بیت علیهم السلام بپردازد. در اینجا الزامی نیست که زبان او به زبان توده مردم نزدیک بوده و همه فهم باشد؛ بلکه اولویت او مضمون، مفهوم و دقت در روایت است و تنها باید سعی کند که حوادث را به طور دقیق و بدون کم و کاست روایت کند. نکته قابل توجه در همه حیطه های مذکور مراقبت از حفظ شان و جایگاه والای اهل بیت علیهم السلام و پرهیز از تعبیراتی است که موجب تخفیف شان خاندان رسول خدا (ص) می شود. اما به عقیده بنده شعر عالی در حوزه شعر عاشورایی آن است که در همه حیطه های فوق قابل ارائه باشد. به طوری که هم بتوان آن را در روضه ها خواند؛ به طوری که ساده ترین و عامی ترین مردم آنرا درک کنند؛ و هم مبتنی و وفادار به متون صحیح السند و مقاتل معتبر و روایات محکم باشد و از همه مهمتر شان و منزلت حضرات اهل بیت علیهم السلام در آن مراعات شده باشد.

  متولیان در پایان در خصوص آثار ارائه شده خود در حوزه عاشورا خاطرنشان کرد: خوانندگانی مثل امیرحسین مدرس، حامد زمانی، نیما نور محمدی ، رضا صادقی و مداحان محترم اهل بیت علیهم السلام آثاری از بنده را در سالهای مختلف اجرا کرده اند که به عنوان مثال می توان به ۴ ترانه ساخته شده برای مراسم بزرگ شیرخوارگان حسینی اشاره کرد. غیر از این آثار در سال ١٣٩١ به همت نشر اقلیما سومین کتاب بنده با محوریت اشعار عاشورایی با عنوان «از اوج نی» روانه بازار نشر شد. این روزها هم مشغول آماده سازی مجموعه شعر جدیدی به نام «عقل مُرکّب» با محوریت اشعار آیینی هستم که طبق توافق صورت گرفته توسط نشر جمهوری به چاپ خواهد رسید.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.