• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1921071

  کاخ کرملین کجاست؟

  اگر قصد سفر به روسیه دارید، حتما بازدید از کاخ کرملین را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. این کاخ با قدمت و تاریخی طولانی، جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد. معرفی ارگ کرملین مسکو، قلعه‌ای تاریخی در قلب شهر مسکو است که از جنوب به رودخانه‌ی مسکوا، از شرق به میدان سرخ و از غرب…

  اگر قصد سفر به روسیه دارید، حتما بازدید از کاخ کرملین را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید. این کاخ با قدمت و تاریخی طولانی، جاذبه‌های زیادی برای دیدن دارد.

  معرفی

  ارگ کرملین مسکو، قلعه‌ای تاریخی در قلب شهر مسکو است که از جنوب به رودخانه‌ی مسکوا، از شرق به میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر مشرف است. ساخت این کاخ عظیم که مجموعه‌ای از بناهای زیبا و دیدنی است در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید و از چهار قصر، چهار کلیسا و برج‌های کرملین تشکیل شده است.

  ۵۸

  نام این کاخ، کرملین، در روسی به معنای دژ است و از آن برای اسکان روسای جمهور روسیه استفاده می‌شود.

  ۵۹

  تاریخ
  از هزاره‌ی دوم قبل از میلاد، این محل پیوسته محل اسکان مردم روس بوده است. این کاخ از همان ابتدا دارای استحکامات بوده و روی تپه‌ی کرملین، جایی که رودخانه‌ی نگلین نایا به رودخانه‌ی مسکوا می‌پیوندد، ساخته شده‌ است. در اوایل سده‌ی یازدهم، اسلاوها بخش جنوب و غرب تپه را به تصرف خود در آوردند. این اقدام به منظور گواهی نمودن و صحه گذاری بر پایتخت از دهه‌ی ۱۰۹۰ انجام شد.

  ۶۰

  اولین بناهای سنگی ثبت شده در کرملین به دستور “ایوان کالیتا” در اواخر دهه‌ی ۱۳۲۰ و اوایل دهه‌ی ۱۳۳۰ و پس از انتقال پایتخت از کیف به مسکو، ساخته شدند. پایتخت جدید منسوب به کلیسا در عین حال نیازمند ساخت کلیساهای دائمی بود. از این‌رو، چندین کلیسا ساخته شدند؛ اما از تمام این کلیساها، تنها صومعه‌ی کلیسای ناجی تجلی بازسازی شده، تا قرن بیستم پابرجا باقی‌ ماند که آن هم با ظهور استالین در سال ۱۹۳۳ تخریب گردید.

  بخش‌های مختلف
  دیوارهای کرملین و برج‌ها در طی سال‌های ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۵ توسط استادان ایتالیایی ساخته شدند. زوایای ناهماهنگ مثلثی شکل دیوار کرملین، محوطه‌ای به مساحت ۲۷۵۰۰۰ متر مربع را دربرمی‌گیرد. طول کلی این دیوار ۲۲۳۵ متر است ولی ارتفاع آن در قسمت‌های مختلف و بسته به نوع زمین آن، از ۵ تا ۱۹ متر در نوسان است. ضخامت دیوار نیز بین ۵/۳ تا ۵/۶ متر است.

  ۶۱

  میدان کلیسای اعظم، قلب کرملین به حساب می‌آید. این میدان توسط شش ساختمان شامل سه کلیسای اعظم احاطه شده‌ است. کلیسای اعظم دورمیشن که در سال ۱۴۷۹ ساخته شد، اصلی‌ترین کلیسای مسکو بوده و مراسم تاجگذاری تزارها در آن انجام می‌گرفته است. کلیسای اعظم بشارت با سه گنبد درخشان، دیگر اثر تاریخی است که در سال ۱۴۸۹ تکمیل گردید تا در سده‌ی بعد به عنوان یک کلیسای نه گنبده مورد بازسازی قرار گیرد. در بخش جنوب شرق میدان کلیسای اعظم آرچانگل میخائیل بنا شده که بسیار بزرگتر از سایرین است و در آن پادشاهان مسکو از ایوان کالیتا تا ایوان پنجم مدفون شده‌اند.

  ۶۲

  همچنین، این کاخ شامل دو کلیسای داخلی متروپلیتن‌ها و پدر سالاران مسکو، کلیسای اعظم دوازده رسول و کلیسایی تک گنبدی و بسیار ارزشمند نیز است.

  دیگر ساختار شاخص برج، زنگ ایوان کبیر در ضلع شمال شرق میدان است که گفته می‌شود نشان مرکز دقیق مسکو بوده و شباهت به یک شمع در حال سوختن دارد. این بنا که در سال ۱۶۰۰ ساخته شده، ۸۱ متر ارتفاع دارد. تا زمان انقلاب روسیه، این ساختمان مرتفع‌ترین ساختار شهر محسوب می‌شد؛ زیرا ساخت ساختمان‌های بلندتر از آن ممنوع بود. ۲۱ زنگ این برج در زمان حمله‌ی دشمنان به صدا در می‌آمده است.

  قدیمی‌ترین ساختار غیر مذهبی باقی‌ مانده قصر مرصع ایوان سوم است که تخت‌های شاهنشاهی در آن قرار دارند. بعد از این بنا، قدیمی‌ترین ساختار مربوط به اولین منزل خاندان سلطنتی یعنی “قصر تررم” است. قصر تررم اصلی نیز به فرمان ایوان سوم ساخته شد ولی زمان ساخت اکثر قصرها، به قرن هفدهم برمی‌گردد. قصر تررم و قصر مرصع توسط قصر کرملین کبیر به یکدیگر متصل شده‌اند که فرمان ساخت آن را نیکلاس اول در سال ۱۸۳۸ صادر نمود. برای ساخت بزرگترین سازه داخل کرملین، رقم نجومی هزینه شده است. این عمارات شامل تالارهای خیره کننده، یک راه پله‌ی قرمز مخصوص مراسم، آپارتمان‌های خصوصی تزارها و طبقه‌ی زیر زمین کلیسای رستاخیز لازاروس است و به عنوان قدیمی‌ترین بنای کرملین و کل مسکو شناخته می‌شود.

  ۶۳

  زرادخانه در ضلع شمال شرق کرملین قرار دارد و قدمت آن به سال ۱۷۰۱ باز می‌گردد و برای استفاده‌ی پطر کبیر ساخته شده بود. در بخش شمال غرب کرملین نیز زره پوش واقع شده‌ است. این بنا که در سال ۱۸۵۱ و با طرح احیای رنسانس ساخته شد، امروز به عنوان موزه‌ی نشان‌های دولتی روسیه و گنج الماس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  ۶۴

  آدرس
  کشور روسیه، بخش اروپایی این کشور، شهر مسکو

  مسیر دسترسی
  شما می‌توانید با یکی از تورهای روسیه همراه شوید و علاوه‌ بر بازدید از دیگر جاذبه‌ها، از این کاخ قدیمی و زیبا نیز دیدن کنید.

  ۶۵

  منبع : کجارو

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.