• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » سهم ایران از تجارت جهانی غذای حلال؛ «تقریبا هیچ»
  کد خبر : 1920975

  سهم ایران از تجارت جهانی غذای حلال؛ «تقریبا هیچ»

  ایران به عنوان پرچمدار جهان اسلام می تواند نقش بی بدیلی در تجارت بین المللی حلال ایفا کند اما سهم ایران از تجارت ۲ تریلیون دلاری غذای حلای جهان تنها ۰.۲۵ درصد است و کشورهای عرب منطقه در این زمینه از ایران جلو زده‌اند. به گزارش یورونیوز، سومین نشست اقتصاد جهان اسلام با عنوان صنعت…

  ایران به عنوان پرچمدار جهان اسلام می تواند نقش بی بدیلی در تجارت بین المللی حلال ایفا کند اما سهم ایران از تجارت ۲ تریلیون دلاری غذای حلای جهان تنها ۰.۲۵ درصد است و کشورهای عرب منطقه در این زمینه از ایران جلو زده‌اند.

  ۴۰

  به گزارش یورونیوز، سومین نشست اقتصاد جهان اسلام با عنوان صنعت حلال در دبی برگزار شد. در این نشست وضعیت صنعت تولید و فروش محصولات حلال بررسی شده است،‌تحقیقات نشان می دهد تا سال ۲۰۱۹ رشد این صنعت به رقم ۱۱ درصد برسد.

  آمینا احمد محمد، مدیر مجمع عمومی صدور مجوز محصولات حلال در دبی گفت: «حلال تنها به فرآورده های غذایی محدود نمی شود، بلکه شامل محصولات بهداشتی و دارویی نیز می شود. همچنین می تواند شامل چرم و یا بسته های مربوط به مواد غذایی شود.»

  حجم کلی معاملات در صنعت حلال در دنیا به رقم باورنکردنی ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار می رسد.

  عبول رب، مدیرعامل شرکت «حلال ایت» گفت: «در همه زمینه ها بغیر از مواد غذایی از جمله مسافرت و یا معاملات، تعلیم و تربیت حلال داریم. از نقطه نظر بین المللی نیز بیش از پیش به افرادی برمی خوریم که برای آنها حلال به نوعی از روش زندگی تبدیل شده است. این به همه مسلمانان جهان مربوط می شود.»

  حدود ۸۰ درصد محصولات حلال در کشورهای غیرمسلمان تولید می شوند. کشورهای مسلمان بیشتر وارد کننده این محصولات هستند تا صادر کننده.

  ریتا دل پرته، خبرنگار یورونیوز گفت: «دبی در نظر دارد به قطب اقتصادی محصولات حلال تبدیل شود. کارشناسان در نشست اقتصاد جهان اسلام می گویند با تولید محصولات حلال توسط شرکتهایی که در کشورهای غیر مسلمان فعالیت دارند موافقند. اما باید روند کنترل توسط مقامات دارای صلاحیت رعایت شود.»

  جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از جمعیت بیش از ۹۸ درصدی مسلمان، می تواند نقش بی بدیلی در تجارت بین المللی حلال ایفا کند. اما به دلیل ثبت نشدن رسمی برند حلال ایران، صنایع غذایی و بهداشتی ایران نتوانسته است جایگاه خود در جهان را ثبت کند و سهم ایران از تجارت ۲ تریلیون دلاری غذای حلای تنها ۰.۲۵ درصد است.

  منبع : فارس

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.