• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » خبر بد برای عطارنماها / آموزش و ساماندهی عطاری‌های خوشنام پایتخت
  کد خبر : 1917822

  خبر بد برای عطارنماها / آموزش و ساماندهی عطاری‌های خوشنام پایتخت

  مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی از آغاز آموزش و ساماندهی عطاری‌های استان با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی و چند نهاد رسمی مرتبط کشور خبر داد.  دکتر محمود خدادوست – مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی، در نشست خبری شش‌جانبه آموزش…

  مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی از آغاز آموزش و ساماندهی عطاری‌های استان با امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی و چند نهاد رسمی مرتبط کشور خبر داد.

  ۶۸

   دکتر محمود خدادوست – مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی، در نشست خبری شش‌جانبه آموزش و ساماندهی عطاری‌های استان تهران که با حضور معاون غذا و دارو و رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس انجمن علمی طب سنتی ایران، رئیس اتحادیه صنف عطاران و سقط‌فروشان تهران، نماینده کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران، برگزار شد، اظهار داشت: عطاری با قدمت چندهزار ساله طب ایرانی ما، تاریخچه بسیار غنی دارد و جزوی از تاریخ تمدن ماست.

  وی با اشاره به اینکه عطاری ظرفیتی است برای توسعه طب ایرانی با پشتوانه حکمت، افزود: در دوران فترت ۱۵۰ ساله طب ایرانی، پرچم این طب توسط حکما و برجستگان حرفه مقدس عطاری و عطاران خوش‌نام، باسابقه و با تجربه،‌ افراشته نگه داشته شد و امروز ما از این میراث گرانقدر، ‌بهره‌مند می‌شویم.

  مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اقبال روزافزون مردم به استفاده از خدمات طب ایرانی و استفاده از گیاهان دارویی، داروهای گیاهی و فراورده‌های طبیعی، گفت: از آنجا که این حوزه با سلامت مردم در ارتباط است، می‌طلبد تولیت سلامت کشور توجه ویژه‌ای به این مهم داشته باشد.

  وی افزود: وظیفه وزارت بهداشت، رساندن خدمات ایمن و موثر به مردم است و باید در بخش‌های فنی و تخصصی، ‌رشته‌های مرتبط با این حوزه بتوانند به کمک صنف عطاری، رساندن خدمات را تسهیل و امنیت مردم را تامین کنند.

  خدادوست سپس به نقش موثر وزارت صنعت، معدن و تجارت در این حوزه اشاره کرد و گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت تولیت اصلی اصناف و از جمله صنف عطاران و سقط‌فروشان را بر عهده دارد و طبیعتاً باید به عنوان متولی اصلی، به این حوزه ورود می‌کرد تا این بخش سامان بگیرد.

  وی افزود: صنف عطاران با استفاده از عطاران با تجربه، با سواد و خوشنام خود می‌تواند به سامان‌بخشی این حوزه کمک کند و با مکلف کردن افراد متقاضی دریافت مجوز عطاری، به گذراندن آموزش‌های لازم، عطارانی برخوردار از دانش کافی و حداقلی را برای ارائه این خدمت وارد عرصه کنند تا دسترسی مردم به استفاده از خدمات منطقی، معقول، ضابطه‌مند و ایمن و موثر این حوزه تسهیل شود.

  مدیر کل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت با بیان اینکه عطاران واقعی، با حفظ حرمت و هویت شغل خود، نمی‌‌گذارند به مردم و این صنف مقدس آسیب برسد، از عنوان «عطارنما» برای متخلفان این حوزه استفاده کرده و گفت: حفظ هویت و حرمت شغلی صنف عطاران در درجه اول، دست خود صنف و بر عهده صنف عطاران است که از ایجاد آسیب به مردم و حرفه مقدس عطاری توسط برخی عطارنماها ممانعت کنند تا این افراد با برخی افراطی‌گری‌ها و روش‌های سودجویانه، این صنف را آلوده نکرده و در رساندن خدمات ایمن به مردم خللی وارد نکنند.

  وی با اشاره به بخش‌های دخیل در آموزش عطاران در آینده، گفت: آموزش‌ها با محوریت و تولیت انجمن علمی طب سنتی ایران انجام شده و تولید محتوای آن به حمایت دانشکده طب سنتی دانشگاه تهران است اما قطعا از استادان خوشنام و با تجربه صنف عطاران نیز برای ارائه این آموزش‌ها استفاده خواهد شد.

  به گزارش وزارت بهداشت، این تفاهم‌نامه در ۴ ماده و ۲ تبصره تهیه شده و دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت، معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران، کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران، دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران، انجمن علمی طب سنتی ایران و اتحادیه صنف عطاران و سقط‌فروشان تهران، طرفین آن هستند.

  منبع : تسنیم

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.