• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بین الملل , سیاسی » اگر ایران و عراق با هم باشند، حرف اول را در منطقه می‌زنند
  کد خبر : 1917390

  اگر ایران و عراق با هم باشند، حرف اول را در منطقه می‌زنند

    سفیر جدید عراق در ایران با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد. به گزارش  به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع، عصر امروز در دیدار آقای راجح صابر عبود الموسوی سفیر جدید عراق در جمهوری اسلامی، مردم عراق را دارای تاریخی طولانی دانست و گفت: اگر…

  ایران و عراق

   

  سفیر جدید عراق در ایران با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد.

  به گزارش  به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رییس مجمع، عصر امروز در دیدار آقای راجح صابر عبود الموسوی سفیر جدید عراق در جمهوری اسلامی، مردم عراق را دارای تاریخی طولانی دانست و گفت: اگر چه در دوره‌های مختلف، این کشور تحت فشارهای استبدادگران و استعمارگران بوده، اما شخصیت‌های تاریخی عراق، همیشه درخشیده‌اند.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تشریح تاریخ دو سه قرن اخیر عراق و حتی منطقه خاورمیانه گفت: اتفاقات تاریخی، چون تجزیه طلبی‌ها و آوردن یهودیان به منطقه و درگیری‌های قومی و مذهبی در عراق، فرصتی برای مردم کشور شما برای بروز استعدادها نگذاشت.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با بیان این جمله که «اگر ایران و عراق با هم باشند، حرف اول را در منطقه می‌زنند»، به امتیازات ایران و عراق در نیروی انسانی، منابع طبیعی و تاریخی، شیعی، اسلامی اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی برای جنگ هشت ساله و همراهی دیکتاتوری چون صدام با آن برنامه‌ها، در راستای اهداف استعمارگران در جهت تضعیف دو کشور بود.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با ارائه تحلیلی از اتفاقات ۱۵ سال گذشته عراق و فراز و فرود حضور قدرت‌های جهانی، از جمله آمریکا، گفت: پس از سال‌ها اشغال، آنها فهمیدند که نمی‌توانند در عراق بمانند و این نشان از اراده مردم برای اداره کشورشان است.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز رضایت از پیروزی‌های چند ماه اخیر مردم و دولت عراق برای عقب راندن تروریست‌های داعش، به خصوص از نزدیکی‌های بغداد، گفت: مطمئن باشید که دشمنان عراق، برنامه‌های دیگری خواهند داشت که اول دامن زدن به تفرقه‌های قومی و مذهبی است.

  ایشان ایجاد اختلاف بین احزاب شیعی عراق را نقشه شوم دشمنان برای کم کردن تأثیر شیعیان دانست و با اشاره به تجربه‌های ایران برای مقابله با توطئه‌ها و نقشه‌های تجزیه طلبی، شورش‌ها و ترورها گفت: پس از نا امیدی دشمنان، جنگ حزب بعث علیه ایران را راه انداختند که شرق، غرب و ارتجاع، از ارتش بعث حمایت می‌کردند.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به مقاطع مختلف دفاع مقدس ۸ ساله ایران، گفت: در همه سال‌های جنگ که قدرت‌های غرب و شرق از صدام حمایت می‌کردند، ایران در تحریم بود و حتی تجهیزاتی را که پولشان را داده بودیم، به ما نمی‌دادند.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به پیروزی سیاسی ایران در جنگ، به تحلیل برنامه‌های سازندگی و جبران عقب‌ماندگی‌های تاریخی و عقب‌افتادگی‌های ۸ ساله جنگ پرداخت و گفت: کشور خود را در مسیر پیشرفت قرار دادیم.

  ایشان افزود: همه این مسایل را گفتم که بگویم تجربه ما نشان می‌دهد شما هم می‌توانید این مسیر را بپیمایید، چرا که هم جمعیت کمتری دارید و هم همسایه‌ای چون ایران دارید که حاضر است به برادران و خواهران خود در عراق کمک نماید.

  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، دامن زدن به اختلافات مذهبی بین شیعه و سنی و اختلاف قومی بین کردها و اعراب و ترکمن‌ها را به ضرر تمامیت ارضی عراق دانست و گفت: این اختلافات، عراق را به سه کشور کوچک و ضعیف تبدیل می‌کند که دیگر این افتخارات را نخواهد داشت.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، وجود عتبات عالیات را سرمایه‌ای بسیار ارزشمند برای کشور عراق دانست و با اشاره به عشق مردم دو کشور ایران و عراق برای زیارت قبور ائمه، گفت: باید از این سرمایه در جهت تقویت روابط دو کشور و برای پیشبرد برنامه‌های توسعه‌ای تهران و بغداد استفاده کرد.

  ایشان با اظهار امیدواری برای پایان اختلافات سیاسی کشورهای منطقه، گفت: منطقه مربوط به کشورهای منطقه است و نباید بگذاریم دیگران برای ما تصمیم بگیرند.

  شایان ذکر است؛ راجح صابر عبود الموسوی نیز در آغاز این دیدار، ایران را کشور دوم برای مردم عراق دانست و از امام راحل، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان افتخارات جهان اسلام و مردم عراق یاد کرد و گفت: به ایران به عنوان کشوری مقتدر در جهان تشیّع افتخار می‌کنیم که با ولایت فقیه، شیوه‌ای جدید پی‌ریزی کرد.

  سفیر عراق با اشاره به قدمت همکاری‌ها و روابط مردم دو کشور ایران و عراق، گفت: مسؤولین کشور من وقتی مرا برای این مسؤولیت می‌فرستادند، تأکید می‌کردند که شما به کشوری می‌روید که برای عراق مهمترین کشور جهان است.

  وی، موقعیت استراتژیک ایران و عراق، وجود عتبات عالیات ائمه در دو کشور، مکتب و مذهب مشترک و مرزهای مشترک را ویژگی‌های مشترک دو کشور دانست و گفت: دشمنان حق دارند نسبت به ایران نگران باشند، چون دیدند که در عین تحریم‌های چند ساله، چه پیشرفت‌ها و آبادانی‌هایی دارد.

  راجح صابر عبود الموسوی با ارائه گزارشی از آخرین تحولات عراق و کشورهای منطقه و ارائه تحلیلی از اهداف تشکیل و حمایت غربی‌ها از گروه‌های تروریستی در منطقه، گفت: به صراحت می‌گوییم که اگر ایران نبود، تروریست‌ها تمام منطقه را زیرورو می‌کردند و سازمان ملل باید از ایران به خاطر نقش‌های ارزنده برای حفظ امنیت منطقه تشکر و تقدیر نمایند.

  سفیر جدید عراق در ایران با ابراز رضایت از گسترش روز افزون روابط ایران و عراق، گفت: روابط استراتژیک دولت‌های بغداد و تهران، به خاطر روابط تاریخی و اشتراکات فرهنگی مردم دو کشور است.

  وی عقیده به شیعه را برنامه مشترک مردم ایران و عراق دانست و گفت: ما افتخار می‌کنیم که در شیعه و تعالیم خویش، خشونت علیه هم نوعان نداریم.

  سفیر عراق همچنین از برنامه‌های مسؤولان نهادهای مربوط دو کشور ایران و عراق برای برگزاری مشترک مراسم اربعین امسال گفت و افزود: امیدواریم امسال هم شاهد معجزه راهپیمایی اربعین حسینی باشیم.

  سفیر عراق در پاسخ به سخنان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که «خوب نیست مردم دو کشور، مخصوصاً زائران در مرزها معطل شوند.»، گفت: به شما قول می‌دهیم که به طرف لغو روادید و ویزا برویم تا مردم دو کشور برای سفر به ایران و عراق مشکل نداشته باشند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.