• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » تجمع «لبیک یا حسین (ع)» دوم محرم برگزار می‌شود
  کد خبر : 1916684

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف:

  تجمع «لبیک یا حسین (ع)» دوم محرم برگزار می‌شود

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: در راستای پاسداشت نهضت کربلا و توسعه فرهنگ اسلامی و ارتقای بصیرت دینی تجمع لبیک یا حسین (ع)، دوم محرم و همایش رهروان زینبی دوازدهم محرم برگزار خواهد شد. حجت‌الاسلام احمد شرفخانی امروز در نشست خبری سوگواری بصیرت عاشورایی اظهار داشت: در راستای اجرای امینانه نیات بیش از…

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف گفت: در راستای پاسداشت نهضت کربلا و توسعه فرهنگ اسلامی و ارتقای بصیرت دینی تجمع لبیک یا حسین (ع)، دوم محرم و همایش رهروان زینبی دوازدهم محرم برگزار خواهد شد.

  ۱۰۰
  حجت‌الاسلام احمد شرفخانی امروز در نشست خبری سوگواری بصیرت عاشورایی اظهار داشت: در راستای اجرای امینانه نیات بیش از ۵۰ هزار موقوفه مرتبط با عزاداری و سوگواری محرم و پاسداشت نهضت خونبار کربلا و توسعه فرهنگ اسلامی و ارتقای بصیرت دینی همزمان با دهه اول محرم «سوگواری بصیرت عاشورایی» را در امامزادگان سراسر کشور برگزار می‌شود.

  وی افزود: برگزاری دهها برنامه فرهنگی، همایش، تجمع اقامه عزا، سوگواری، سینه‌زنی، اعزام مبلغ، اطعام عزاداران، برپایی خیمه‌های معرفت و برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب بخشی از این برنامه‌هاست.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: از دیگر برنامه‌های شاخص این سوگواره برگزاری تجمع سراسری «لبیک یا حسین (ع)» همزمان با ورود کاروان امام حسین (ع) به سرزمین کربلا و همایش «رهروان زینبی (س)» ویژه بانوان در روز ۱۲ محرم از جمله دیگر برنامه‌های شاخص این سوگواری است.

  شرفخانی خاطرنشان کرد: ۸۰۷ نوع نیت وقف در سراسر ایران به ثبت رسیده که از بین سرفصل نیات اصلی وقف در رابطه با حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و یاران باوفایش نشان‌دهنده علاقه و محبت مردم ایران و اهل بیت (ع) است.

  وی تصریح کرد: در کل کشور ۳۲ هزار و ۲۴۴ موقوفه وجود دارد که در رابطه با حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و یارانش با نیت عزاداری و تعزیه‌داری صورت گرفته است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: ۱۵ هزار و ۸۵ موقوفه هم در رابطه با روضه‌خوانی وجود دارد که ۸۹ موقوفه اختصاص به تعزیه‌خوانی، شبیه‌خوانی و نمایش آیینی‌ است.

  وی اظهار داشت: تعداد ۲۰ هزار و ۳۳۰ موقوفه درباره اطعام است که بخش عمده آن اطعام عزاداران حضرت ابا عبدالله‌الحسین (ع) در دهه اول محرم و برخی از آنها اطعام به صورت هفتگی است.

  شرفخانی اظهار داشت: بیشترین موقوفات نسبت به درصد درباره حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و محرم است لذا برنامه‌ریزی دقیقی برای اجرای امینانه نیات واقفین از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه صورت گرفته و می‌گیرد ضمن اینکه ما می‌کوشیم تا امامزادگان و بقاع متبرکه را به قطب‌های فرهنگی تبدیل کنیم.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: سوگواره بصیرت عاشورایی در ۲۹۵۶ امامزاده و بقعه در سراسر کشور برگزار خواهد شد که هدف از برگزاری آن ایجاد بصیرت عاشورایی با استفاده از تبیین سیره حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) و قیام عاشورایی آن و همچنین تقویت باورهای دینی و اعتقادی مردم و ترسیم و تبیین اهداف قیام عاشورا بین عموم مردم است.

  وی یکی از سرفصل‌های قیام عاشورا را استکبارستیزی و مبارزه با ظلم دانست و گفت: تقویت روحیه استکبارستیزی مبارزه با ظلم و فساد و همچنین حمایت از مستضعفین و محرومین عالم را جزو برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه دانست.

  شرفخانی تصریح کرد: بیش از ۵ هزار مبلغ برای اعزام به مناطق مختلف از سوی حوزه‌های علمیه سراسر کشور در نظر گرفته شده تا آنها ضمن حضور در خیمه‌های معرفت و گفتمان‌های دینی و مشاوره خانوادگی و تبیین ابعاد قیام ابعاد قیام با استفاده از روش‌های نوین تبلیغی مدنظر سازمان اوقاف و امور خیریه است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: در ۷۱۳ امامزاده شاخص خیمه‌های معرفت برپا خواهد شد و همه مبلغینی که در این خیمه‌ها حضور پیدا می‌کنند در دوره‌های تخصصی مبلغان در سازمان اوقاف و امور خیریه حضور یافته و آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

  وی افزود: سوگواره بصیرت عاشورایی با هدف لبیک‌گویی به امامت و ولایت صورت می‌گیرد ضمن اینکه مراسم شیرخوارگان حسینی در اولین جمعه محرم در امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار خواهد شد که پخش مستقیم آن از اکثر شبکه‌های ملی و استانی صورت خواهد گرفت.

  شرفخانی تصریح کرد: با همکاری و مشارکت آموزش و پرورش قرار است در روز ششم محرم نوجوانان با شعار «اهلاً من الأثر» در امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار خواهد شد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار داشت: سعی و تلاش ما در برگزاری همایش رهروان زینبی آن است که ایشان را با عنوان الگوی ولایتمداری و صبوری به زنان عالم معرفی کنیم ضمن اینکه در این همایش از شهدای مدافع حرم و مادران آنها نیز تجلیل صورت خواهد گرفت.

  وی خاطرنشان کرد: برپایی نماز جماعت ظهر تاسوعا و ظهر عاشورای حسینی در صحن اصلی در ۲۳۳۷ بقعه که برنامه‌ریزی آن در استان‌ها و شهرستان‌ها صورت گرفته، برگزار خواهد شد.

  شرفخانی افزود: ماه محرم تقویت روحیه حماسه، استکبارستیزی، فداکاری و تقویت خدامحوری در جامعه با استفاده از تبیین و ترویج قیام عاشوراست و به همین دلیل تولیدات فرهنگی تهیه شد در سازمان اوقاف و امور خیریه در ۱۷۰۰ امامزاده و بقعه متبرکه در سراسر کشور و در نمایشگاهی با عنوان «چراغ هدایت» برپا خواهد شد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره اقلام فرهنگی توزیع شده در این نمایشگاه اظهار داشت: کتابچه « شوق فرمان‌بری» و اجرای برنامه‌های گرافیکی و همچنین برگزاری مسابقه‌ای مشترک در فضای مجازی و آستان امامزادگان و بقاع متبرکه با استفاده از نرم‌افزارهای اندروید مدنظر است که می‌توان به نرم‌افزار «لبیک یا حسین (ع)» و همچنین نرم‌افزار «سلام بر حسین (ع)» و همچنین نرم‌افزارها «سبک زندگی مجاهدانه» اشاره کرد که توسط سایت سازمان اوقاف و امور خیریه و از طریق بلوتوث‌‌های نصب شده در آستان امامزادگان در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

  وی گفت: کتاب تفکر انقلابی از عاشورا تا انقلاب اسلامی و همچنین کتاب اسرار اسارت حضرت زینب (س) آماده شده و محتوای آن در اختیار عموم مردم قرار می گیرد.

  شرفخانی خاطرنشان کرد: شعار محوری سوگواره بصیرت عاشورایی در کل کشور بر اساس شعار اربعین سال جاری مبنی بر «انی احامی ابداً عن دینی» که بخشی از خطبه حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) است در نظر گرفته شده است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: ایستگاه «همه واقف باشیم» در کل کشور برای انجام مشاوره‌های وقف و توسعه وقف‌های جدید در آستان امامزادگان و بقاع متبرکه همزمان با این ایام برپا خواهد بود.

  وی با بیان شاخصه‌های حمایت از هیأت‌های مذهبی از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه‌، گفت: این هیأت‌ها باید قرآن‌محور، سخنران‌محور و دارای رویکرد بصیرت‌افزایی باشند تا براساس دستورالعمل حمایت و پشتیبانی از هیأت‌‌ها، کمک‌های نیات واقفین در این راستا در اختیار آنها قرار گیرد.

  شرفخانی، گفت: اجازه حضور به هیأت‌هایی که در راستای اجرای برنامه‌های بیگانگان و ایجاد تفرقه و نفاق و خرافه‌گویی در جامعه اقداماتی را انجام می‌دهند در آستان امامزادگان و بقاع متبرکه نخواهیم بود.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: به صورت صریح اعلام کرده‌ایم که قرار نیست کمکی به هیأت‌های خانگی صورت گیرد ضمن اینکه سطح‌بندی انجام شده از هیأت‌های بزرگ محلی، شهری، استانی و ملی صورت گرفته که بر همین اساس کمک‌ها و پشتیبانی‌های صورت گرفته از این هیأت‌ها متفاوت خواهد بود لذا تلاش کرده‌ایم تا سازماندهی مناسبی را در حمایت‌ها از این هیأت‌ها به وجود آوریم.

  وی تصریح کرد: صرف برگزاری عزاداری بدون معرفت مفهومی ندارد و زمانی این معرفت به وجود می‌آید که عزاداری در کنار نماز، خطبه‌خوانی، سخنرانی و تبیین قیام عاشورا همراه با عدم وجود خرافه‌گویی باشد.

  شرفخانی افزود: مجالسی که بر اساس خرافه‌گویی برپا شود را باید بر اساس روش‌های ایجابی و تبیین حقایق اصلی کنترل کرد تا در نهایت منجر به عدم حضور مردم در این مجالس شود و مردم از این گونه مجالس خلاف واقع فاصله گیرند.

  منبع : فارس

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.