• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بهداشت و سلامت » آغاز طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان در سال جاری
  کد خبر : 1913164

  آغاز طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان در سال جاری

  طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان از ۲۶ شهریور به مدت ۴۲ روز در سه مرحله آغاز شده است. فرشاد زین‌العابدین تهرانی مدیر کل دفتر بهداشت و درمان بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی بیان کرد: سازمان دامپزشکی هر سال طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان را در اوایل پاییز به دلیل مهاجرت پرندگان…

  طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان از ۲۶ شهریور به مدت ۴۲ روز در سه مرحله آغاز شده است.

  ۳۴

  فرشاد زین‌العابدین تهرانی مدیر کل دفتر بهداشت و درمان بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی بیان کرد: سازمان دامپزشکی هر سال طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان را در اوایل پاییز به دلیل مهاجرت پرندگان اجرا می‌کند. پرندگان مهاجر به طور طبیعی ناقل ویروس آنفلوآنزا هستند که امکان دارد این بیماری‌ را به پرندگان روستایی و صنعتی منتقل کنند.

  تهرانی ضمن اشاره به این موضوع که این طرح امسال از ۲۷ شهریور تمدید شده است، ادامه داد: طرح مقابله با آنفلوآنزای پرندگان طی ۴۲ روز و در سه مرحله انجام می‌شود.

  وی اظهار داشت: مرحله اول این طرح مراجعه به بازارچه‌های عرضه پرنده زنده به خصوص در استان‌های شمالی کشور است که این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که آلودگی یک پرنده امکان ابتلای کل طیور بازارچه را به آنفولانزا فراهم می‌کند.

  زین‌العابدین تهرانی اضافه کرد: تاکنون ۱۰۰ واحد عرضه پرندگان زنده شناسایی شده و ضمن مراجعه به آنها اقدامات کنترلی برای پیشگیری از آنفولانزای پرندگان انجام می‌شود.

  مدیر کل دفتر بهداشت و درمان بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی ضمن بیان اینکه مرحله دوم این طرح مراجعه به ۸۰۰ روستا در ۲۳ استان است، افزود: در مرحله سوم این طرح به واحد‌های پرورش صنعتی مراجعه می‌شود و اقداماتی پیشگیری و کنترل در آنها انجام می‌شود.

  تهرانی عنوان کرد: ۳۰ تا ۳۵ هزار پرنده به صورت سرمی و ۸ هزار پرنده به صورت مولکولی‌ توسط گروه‌های دامپزشکی که شامل دامپزشکان‌ و کارشناسان است نمونه‌برداری می‌شود که این ارقام معادل آمار کشور‌های عضو اتحادیه اروپا است و در خاورمیانه وجود ندارد.

  وی ضمن تأکید به این موضوع که این نمونه‌برداری‌ها با هزینه دولت و به طور رایگان برای مردم انجام می‌شود یادآور شد: اگر موارد آلوده شناسایی شود و اقدامات کنترلی و معدود کردن آن انجام شود خسارات آن در طیور روستایی توسط سازمان دامپزشکی و پرندگان صنعتی توسط صندوق کشاورزی انجام می‌شود.

  تهران تأکید کرد: اقدامات سازمان دامپزشکی به دو دسته فعال و غیر فعال دسته بندی می‌شود که اقدام فعال طرح مقابله با آنفولانزای پرندگان در سال اجرا می‌شود، است و طرح غیر فعال آن در تمام طول سال در صورت گزارش موارد آلوده و مراجعه گروه‌های دامپزشکی انجام می‌شود.

  وی یادآور شد: در سال گذشته به هزار و ۸۰۰ واحد روستایی صنعتی برای اقدامات کنترلی مقابله با آنفولانزای پرندگان و نمونه‌برداری از آن‌ها مراجعه شده و پیش‌بینی می‌شود امسال آماری نزدیک به سال گذشته و یا بیشتر از آن داشته باشیم.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.