• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » توصیه‌های طلایی پلیس به طلافروشان و صرافان
  کد خبر : 1913056

  توصیه‌های طلایی پلیس به طلافروشان و صرافان

  در پی سرقت‌های اخیر از طلافروشی‌ها که تاکنون دست کم منجر به کشته شدن دو طلافروش در یزد و ملایر شده است، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا و رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور هشدارهایی در این باره ارائه کردند. طلافروشی یا صرافی در مجاور خرابه یا محلی که خالی از سکنه قرار…

  در پی سرقت‌های اخیر از طلافروشی‌ها که تاکنون دست کم منجر به کشته شدن دو طلافروش در یزد و ملایر شده است، معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا و رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور هشدارهایی در این باره ارائه کردند.

  ۲۳
  طلافروشی یا صرافی در مجاور خرابه یا محلی که خالی از سکنه قرار گرفته است، باید به صورت جدی مواظب سارقانی که در کمین نشسته‌اند بود. از آنجا که دسترسی به این طلافروشی‌ها برای سارقان آسان‌تر صورت می‌پذیرد و امکان ورود آنها به جواهرفروشی از طریق سقف مغازه یا کانال‌های کولر وجود دارد، باید اقداماتی از قبیل آرموتور، آهنی کشی در سقف و مغازه و… استفاده کرد. در این شرایط صاحبان طلافروشی اگر قصد خروج از محل را دارند حتی برای مدت زمان کوتاه حتماً طلاجات را از ویترین جمع کنند و در گاوصندوق قرار دهند.
  معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا تأکید کرد: این قبیل مغازه داران همچنین علاوه بر در‌های شیشه‌ای باید از کرکره هم استفاده کنند تا سارقان نتوانند نقشه هایشان را براحتی عملی کرده و وارد طلافروشی شوند.
  سرهنگ مؤذن ادامه داد: طلافروشان نیز باید از قرار دادن گاوصندوقی که در معرض دید است بشدت خودداری کنند و آن را داخل دیوار یا مکانی که براحتی قابل مشاهده نیست قرار دهند.کارکنان طلافروشی‌ها یا صرافی‌ها باید برای جلوگیری از سرقت‌های احتمالی از سوی مشتری نماها، از تجمع آنها در مغازه جلوگیری کنند و در مواقع شلوغ تعداد محدودی را بپذیرند تا دستبرد به روش کش روی از سوی سارقان صورت نگیرد. یا اینکه در زمان شلوغی از همکار دیگرشان کمک بگیرند. بدون شک آنها باید به اندازه توانشان پاسخگوی مشتری هایشان باشند.صاحبان جواهر فروشی نیز اگر علاوه بر فاکتوهای کلی‌شان از اموال و اشیای گرانقیمت عکس داشته باشند و مدارک را در جای مخصوص قرار دهند در صحنه بروز سرقت می‌توانند به پلیس برای ردیابی و شناسایی شی‌ء دزدیده شده کمک کنند.
  وی با اشاره به اینکه بررسی پرونده سرقت‌ها نشان می‌دهد برخی دزدی‌ها نیز از سوی شاگردان یا کارکنان مغازه‌ها رخ می‌دهد، بیان کرد: برای کاهش چنین سرقت‌هایی صاحبان جواهر فروشی‌ها یا صرافی‌ها باید مراقب باشند و کلید گاوصندوقشان را براحتی در اختیار شاگردان خود قرار ندهند. ضمن اینکه از افراد کم سن و سال و نابالغ برای همکاری استفاده نکنند. چرا که دیده شده این افراد بواسطه تجربه کم و نابلد بودن بیشتر هدف سارقان قرا ر می‌گیرند.
  به گفته این کارآگاه باتجربه پلیس، مقاوم‌سازی مغازه‌ها و میله کشی ویترین‌ها و شیشه‌های مقاوم نیز از ورود سارقان به داخل مغازه‌های این‌چنینی جلوگیری می‌کند. همچنین صاحبان طلافروشی برای امنیت مغازه‌شان بهتر است همیشه وبخصوص شب‌ها یک چراغ و لامپ را روشن بگذارند تا در صورت ورود سارقان، آنها دیده و شناسایی شوند.
  معاون مبارزه با سرقت پلیس ناجا افزود: بارها دیده شده با وجود دوربین مداربسته و هارد دستگاه ضبط تصاویر، دزدان وارد طلافروشی شده و نقشه خود را عملی کرده‌اند.جالب اینکه آنها علاوه بر سرقت طلاجات، دوربین‌ها و سیستم‌های ضبط تصاویر را نیز با خود می‌برند تا شناسایی نشوند. به همین خاطر باید به این امر توجه کرد که هرگز نباید دوربین و بخصوص هاردهای ضبط شده را در مکانی که قابل مشاهده و دسترسی است قرار داد. حتی بهتر است این هاردها در مکانی خارج از طلافروشی جاسازی شود.
  سرهنگ مؤذن گفت: فروشندگان طلافروشی نیز در صورت مواجهه با سارقان باید شرایط موجود را بسنجند و بر اساس توانشان با سارق یا سارقان مقابله کنند. گرچه نمی‌توان در این خصوص راهکار یکسانی ارائه کرد ولی افراد باید اولویت اول‌شان حفظ جان و سلامتی‌شان باشد و سپس مراقبت از مال واموال.
  وی با اشاره به اینکه سرقت از طلافروشی‌ها در ۵ ماهه امسال افزایش جزئی داشته، اظهار داشت: با وجود این ما با افزایش ۸۶ درصدی کشفیات روبه‌رو هستیم که این روند از تلاش پلیس در شناسایی و ردیابی سارقان خبر می‌دهد.
  عواقب کم توجهی به گریزگاه‌های تبهکاران
  رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور نیز با اشاره به اینکه سرقت از طلافروشی‌ها بحث جدیدی نیست، گفت: متأسفانه عدم کنترل روی مسائل جزئی مانند نصب نکردن دوربین مداربسته در معابر و اطراف بازارها باعث شده سرقت‌های اخیر آسان‌تر و بدون تنش به وقوع بپیوندد.محمد کشتی آرای بیان کرد: در سال گذشته اقدامات ایمنی که از سوی ناجا با همکاری اتحادیه کل واحدهای صنفی صورت گرفت باعث کاهش چنین جرایمی در سطح کشور شد.
  گرچه همچنان با سرقت طلافروشی در جای جای کشورمان روبه‌رو هستیم ولی این اتفاق هم به دلیل رعایت نکردن اصول جزئی از سوی طلافروشان و مسئولان رخ می‌دهد.
  وی اظهارداشت: امروزه اقداماتی در خصوص کاهش سرقت از طلافروشی‌ها انجام گرفته که در صورت رعایت چنین اقداماتی مجوزهای مربوط به واحدهای صنفی طلافروشی ارائه می‌شود.
  این موارد عبارتند از: نصب سیستم‌های امنیتی و آلارم‌های هشداردهنده، وجود دوربین‌های مداربسته در طلافروشی و معابر اطراف؛ نصب شیشه‌های ضد گلوله و سرقت و نصب حفاظ‌هایی روی ویترین طلافروشی‌ها که با رعایت این نکات می‌توان از سرقت از طلافروشی‌ها جلوگیری کرد.کشتی آرای در ادامه افزود: در پرونده‌های اخیر سرقت‌های مرگبار از طلافروشی‌ها نیز مشاهده می‌شود که در معابر عمومی و بازار طلافروشی یزد(محل سرقت) دوربینی نصب نبوده که همین امر یکی از دلایل حضور سارقان در محل شده است.در این راستا پلیس و مسئولان بازار باید خیلی سریع به نصب دوربین‌های مداربسته در محل اقدام کنند و ضریب امنیتی و ایمنی را در واحدهای تجاری بخصوص صنف طلافروشان بالا ببرند.
  بدین ترتیب به نظر می‌رسد در راستای همکاری صنف طلافروشی با نیروی انتظامی و تجهیز کردن طلافروشی‌ها به وسایل امنیتی جانبی می‌توان سرقت از طلافروشی‌ها را به حداقل‌ ممکن رساند.

  منبع : ایران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.