• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » اجتماعی » دوربین مداربسته در کلاس‌های درس نصب می‌شود
  کد خبر : 191284

  دوربین مداربسته در کلاس‌های درس نصب می‌شود

  دوربین مداربسته در کلاس‌های درس نصب می‌شودReviewed by Aryan on Dec 9Rating: به‌زودی کلاس‌های درس با استفاده از دوربین‌های مدار بسته کنترل می‌شود ولی این کار مغایر مصوبه شورای‌عالی آموزش‌وپرورش است. معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در این باره به ایسنا اعلام کرد: «در آینده دوربین‌های مداربسته به داخل کلاس‌ها برده می‌شود تا…

  دوربین مداربسته در کلاس‌های درس نصب می‌شودReviewed by Aryan on Dec 9Rating:

  به‌زودی کلاس‌های درس با استفاده از دوربین‌های مدار بسته کنترل می‌شود ولی این کار مغایر مصوبه شورای‌عالی آموزش‌وپرورش است.

  معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در این باره به ایسنا اعلام کرد: «در آینده دوربین‌های مداربسته به داخل کلاس‌ها برده می‌شود تا کنترل بیشتر و بهتری بر عملکرد آموزشی کلاس‌های درس انجام شود.»فاطمه قربان گفت: «‌یکی از اهداف هوشمند‌سازی مدارس، ارتباط دو‌جانبه والدین با کلاس‌های درس دانش‌آموزان است و پس از هوشمند‌سازی مدارس این امکان فراهم خواهد شد تا اولیا از طریق فضای مجازی با دانش‌آموزان ارتباط داشته و آموزش‌های درون کلاس را رصد کنند.»

  قربان در توجیه کنترل کلاس‌ها با دوربین مدار بسته اظهار کرد: یکی از اولویت‌های آموزش و پرورش طرح هوشمند‌سازی مدارس به‌ویژه با اولویت مدارس ابتدایی است؛ چراکه دانش‌آموزان ابتدایی باارزش‌‌‌ترین سرمایه‌های کشور هستند و هر چه امکانات و تجهیزات در اختیار این دانش‌آموزان قرار بگیرد به همان میزان یادگیری آنها افزایش یافته و در رشد و بالندگی آینده کشور مؤثر خواهد بود.

  نصب دوربین، خلاف قانون است

  ورود دوربین به مدارس طی 2سال اخیر موافقان و مخالفان بسیاری داشت و نهایتا منجر به مصوبه شورای‌عالی آموزش و پرورش شد. براساس مصوبه شورای‌عالی آموزش‌وپرورش، مدیران مدارس حق نصب دوربین در راهروها و مکان‌های پرخطر را دارند و نمی‌توانند از آن در کلاس درس استفاده کنند.

  دبیرکل شورای‌عالی آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش همشهری درباره اینکه آیا شورای‌عالی آموزش و پرورش مصوبه‌ای در باره نصب دوربین مداربسته در کلاس‌های درس دارد تصریح کرد: شورا هیچ مصوبه‌ای در باره مجاز بودن نصب دوربین مداربسته در کلاس‌های درس ندارد. مهدی نوید ‌ادهم گفت: موضوع نصب دوربین در کلاس چند سال پیش نیز مطرح شد که با مخالفت جدی روبه‌رو شد.

  مخالفت مسئولان

  بحث نصب دوربین در کلاس‌های درس در دوره وزارت علی‌احمدی مطرح شد و کارشناسان نظرات موافق و مخالف خود را بیان کردند و وزیر سابق آموزش و پرورش دستور تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی این موضوع را داد و در‌نهایت اعلام شد که نصب دوربین در کلاس‌های درس تخلف است.

  البته بسیاری از مسئولان و کارشناسان امر تعلیم و تربیت مخالفت خود را با نصب دوربین مداربسته در کلاس‌های درس به‌صراحت اعلام کرده‌اند. وزیر آموزش و پرورش سال گذشته در واکنش به نصب دوربین در کلاس‌های درس تصریح کرد: نصب دوربین‌های مداربسته در مدارس فقط برای حفاظت ساختمان‌ها و تجهیزات است و ربطی به داخل کلاس‌ها و فعالیت دانش‌آموزان ندارد. زکریا یازرلو، معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش پیش از این و در سمت مدیر‌کل آموزش‌وپرورش شهر تهران در این باره گفت:

  «محدودیت ما در نصب دوربین فقط درون کلاس‌های درس است و در فضاهای غیر‌کلاسی نصب دوربین کاملا آزاد است.» محمد بنیادی، دبیر ستاد اقامه نماز وزارت آموزش‌وپرورش پیش از این و در سمت معاون پرورشی شهر تهران اعلام کرده بود: «نصب دوربین مدار‌‌بسته در کلاس درس تخلف است و با مدیرانی که چنین تخلفی را مرتکب شوند برخورد خواهد شد.» وی افزوده بود: بنده خود مخالف سرسخت نصب دوربین در کلاس درس هستم، چون واقعا آزادی عمل را از دانش‌آموزان و معلمان می‌گیرد.

  ایجاد فضای ناامن

  بهروز فتحی، کارشناس آموزش و پرورش در این باره گفت: اگر دوربین‌ مداربسته در کلاس‌های درس نصب شود، دانش‌آموزان و معلمان در کلاس، خود واقعی‌شان نیستند و فضای کلاس مصنوعی خواهد شد. وی افزود: دوربین مداربسته مخل کلاس است و معلم و شاگرد احساس ناامنی می‌کنند و به این فکر می‌کنند که کسی آنها را دائما کنترل می‌کند.

  فتحی با بیان اینکه استفاده از دوربین‌های مداربسته به‌ویژه در مدارس دخترانه، با اصل طرح شاداب‌سازی‌ مدارس است، اظهار کرد: براساس طرح شاداب‌سازی‌ مدارس، دختران باید آزاد و بدون حجاب روسری در مدرسه حضور داشته باشند و بتوانند راحت در راهروها و حیاط مدرسه رفت‌وآمد کنند. وی این پرسش‌ها را مطرح کرد که با وجود این دوربین‌ها چگونه می‌توان مدارس دخترانه را شاداب‌سازی‌ کرد؟ و چگونه می‌توان به دانش‌آموزان و پدران و مادران آنها اطمینان داد که تصاویر ضبط‌شده موجود در رایانه مسئولان مدرسه به‌صورت تصادفی در اختیار افراد ناباب نیفتد و از آنها استفاده نادرستی نشود؟

  به هر روی استفاده از دوربین مداربسته در کلاس‌های درس مغایر مصوبه شورای‌عالی آموزش و پرورش است و مسائل بسیاری در این باره وجود دارد که هنوز به آنها پرداخته نشده است.

  ادامه تحول شتاب‌زده

  معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: تحول بنیادین از امسال با تغییر کتاب‌های اول ابتدایی آغاز شده و از سال آینده تغییر کتب دوم ابتدایی و همزمان استقرار پایه ششم ابتدایی در نظام آموزشی عملیاتی می‌شود. معمای تغییر شتاب‌زده کتاب‌های پایه اول ابتدایی هنوز مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان است چرا که این تغییرات روال عادی و قانونی خود را طی نکرد.یکی از ایراد‌های وارده به تغییر کتاب‌های اول دبستان طی نشدن دوره آزمایشی آن است. پیش از تدریس سراسری کتاب‌های جدید باید طی 2سال این کتاب‌ها به‌صورت آزمایشی و در معدودی از مدارس تدریس شود تا ایرادات آن مشخص و برطرف شود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.