• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » توافق نفتی عربستان و ایران خطرناک است
  کد خبر : 1912475

  توافق نفتی عربستان و ایران خطرناک است

  راشا تودی نوشت توافق نفتی بین ایران و عربستان، احیای متزلزل رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته را به خطر می‌اندازد. بخش فرانسه ‍پایگاه اینترنتی شبکه راشا تودی در مقاله‌ای با عنوان «توافق عربستان سعودی و ایران سبب نگرانی از افزایش بهای نفت می شود» نوشت: سرمایه گذاران به دیدار هفته آینده اعضای سازمان کشورهای صادر…

  img20010295
  راشا تودی نوشت توافق نفتی بین ایران و عربستان، احیای متزلزل رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته را به خطر می‌اندازد.

  بخش فرانسه ‍پایگاه اینترنتی شبکه راشا تودی در مقاله‌ای با عنوان «توافق عربستان سعودی و ایران سبب نگرانی از افزایش بهای نفت می شود» نوشت: سرمایه گذاران به دیدار هفته آینده اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت چشم دوخته‌اند. توافق بین عربستان و ایران که به افزایش بهای نفت منجر می‌شود، می‌تواند احیای متزلزل رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته را به خطر اندازد.

   

  عربستان پیشنهاد کاهش صادرات نفت خود را داده است به شرطی که رقیبش ایران هم چنین کند. با توجه به نشست هفته آینده اعضای اوپک در الجزایر برای تعیین سقف تولید خود، احتمالا دو کشور به مصالحه‌ای نزدیک شده‌اند. بازارها نگران تصمیم‌هایی مثل تصمیم‌های سال ۱۹۶۰ اوپک هستند که با هدف دفاع از بازارهای نفت و به نفع اعضا اتخاذ شد. افزایش بهای نفت، مثل بحران سال ۱۹۷۳ ، می‌تواند اقتصادهای توسعه یافته را که تشنه انرژی و مواد اولیه هستند، تحت تاثیر قرار داد. ضمن این که این بار باید چین را هم به این اقتصادهای توسعه یافته افزود، کشوری که «کارگاه جهان» محسوب می‌شود.

   

  اما برای کشورهای تولید کننده نفت افزایش قیمت خبر خوبی است. کشورهای نفت خیز مثل عربستان مدتها است درگیر مشکلات ناشی از کاهش شدید بهای نفت هستند و با بحران های شدید بودجه‌ای روبه رو شده‌اند. روسیه هم که عضو اوپک نیست، می تواند به عربستان سعودی بپیوندد و برای حمایت از قیمت‌ها، تولید نفت خود را پنج درصد بکاهد. به این ترتیب امکان زیادی دارد که این توافق به نتیجه برسد. روسیه که درگیر تحریم‌های غرب و کاهش بهای نفت است، در سال ۲۰۱۴ ، شانه به شانه عربستان سعودی، سومین تولید کننده نفت جهان بود. در سال ۲۰۱۵ تولید نفت خود را ده درصد افزایش داد و به میزان بی‌سابقه دویست و بیست میلیون تن رساند.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.