• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » چرخ لنگ سرویس مدارس و دغدغه هر ساله والدین
  کد خبر : 1911443

  چرخ لنگ سرویس مدارس و دغدغه هر ساله والدین

  بهار علم و دانش فرا رسید و در این بازه تقریبا ۹ ماهه،ارائه خدمات حمل و نقل به دانش آموزان، در قالب سرویس مدارس،اصلی حائز اهمیت است که علیرغم ضرورت آن در اکثریت قریب به اتفاق مواقع ساماندهی شایسته ای در این حوزه،مشاهده نمی شود. ارائه خدمات حمل و نقل یکی از ضروریات حائز اهمیت…

  بهار علم و دانش فرا رسید و در این بازه تقریبا ۹ ماهه،ارائه خدمات حمل و نقل به دانش آموزان، در قالب سرویس مدارس،اصلی حائز اهمیت است که علیرغم ضرورت آن در اکثریت قریب به اتفاق مواقع ساماندهی شایسته ای در این حوزه،مشاهده نمی شود.

  ۴۹

  ارائه خدمات حمل و نقل یکی از ضروریات حائز اهمیت در نظام آموزشی کشور محسوب می شود که به واقع فاقد برنامه و محتوای آموزشی خاصی برای محصلان است اما تسهیل گر امر آموزش به شمار می رود.

  در طول سالیان گذشته،حوادث بسیاری در این عرصه،حادث شده که هر کدام به نحوی باعث به مخاطره افتادن آرامش روحی،روانی و سلامت جسمانی محصلان شده است.

  به عقیده برخی کارشناسان،ریشه بخشی از گره های ترافیکی و آلودگی هوا را باید در این بخش جستجو کرد و با چنین اوصافی،ساماندهی سرویس های مدارس،ضرورتی اجتناب ناپذیر است که در فقدان آن،ظهور و بروز حوادث و معضلات متعدد،دور از انتظار نخواهد بود.

  رضا شاهرودیِ حسینی،کارشناس حوزه حمل و نقل با اشاره به نقش حائز اهمیت و برجسته سرویس حمل و نقل مدارس،در کشورهای توسعه یافته در حوزه ارائه خدمات به دانش آموزان اظهار داشت:استفاده از خودروهای پیشرفته،همسان بودن آنها از لحاظ شکل ظاهری،ایمنی بالا، آلایندگی حداقلی از ویژگی های برجسته خودروهای مذکور در جوامه پیشرفته است.

  وی افزود:علیرغم چنین اهمیت و جایگاهی،متاسفانه سرویس مدارس در بسیاری از مدارس کشور ما از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست و بعضا شاهد هستیم در برخی از خودروها،بیش از ظرفیت استاندارد،دانش آموزان جابجا می شود.

  کارشناس حمل و نقل عنوان کرد:صندلی های نامناسب یکی دیگر از معایب سرویس های مدارس محسوب می شود و به این نقصان باید افزود خودروهای فرسوده و مستهلکی که در ارائه خدمات رسانی به دانش آموزان قرار می گیرند.

  *شرایط مناسب تعریف شده برای رانندگان سرویس مدارس

  انعکاس خبر تعرض یک راننده به دانش آموزان از سوی رسانه ها،یکی از موارد تلخی بود که در گذشته موید نظارت ضعیفی است که در این خصوص لحاظ می شود.

  بر اساس چارچوب تعریف و طراحی شده،راننده سرویس مدارس باید حداقل ۲۳ سال سن داشته باشد،نداشتن سوء پیشینه و برخورداری از گواهی سلامت جسمی و روانی و پوشش مناسب از نمونه مولفه هایی است که باید به عنوان شاخص بکارگیری و جذب رانندگان سرویس مدارس مد نظر قرار گیرد،اما متاسفانه شاهد هستیم برخی از مدارس توجه چندانی به این امر خطیر ندارند که اگر غیر از این بود از بروز بسیاری از حوادث تلخ گذشته پیشگیری می شد.

  *نقش مدیران در بکارگیری رانندگان موجه،غیر قابل انکار است

  عیسی ریاحی،یکی از فرهنگیان فعال در غرب استان تهران،در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به لزوم نظارت حداکثری و رصد دقیق سوابق رانندگان اظهار داشت:یکی از وظایف اصلی و ضروری مدیران مدرسه،به نظارت دقیق بر عملکرد سرویس مدرسه تحت مدیریتی آنها باز می گردد.

  وی افزود:در این میان،متاسفانه بعضا حداقل قیمت و نرخ ارائه خدمات به عنوان شاخصی برای جذب رانندگان در نظر گرفته می شود که علیرغم اهمیت بسیار بالای این موضوع،وجاهت و سلامت جسمانی،روحی و روانی چنین افرادی(رانندگان سرویس مدارس)نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و به نظر بنده باید در اولویت قرار گیرد.

  ریاحی عنوان کرد:نقش اولیای دانش آموزان نیز در این خصوص حائز اهمیت است و به واقع والدین محصلان با کسب اطلاع از دانش آموز و فرزند خویش و همچنین ارزیابی که خود می تواند از وضعیت موجود رانندگان سرویس مداس داشته باشند نیز سازنده و موثر خواهد بود.

  این معلم ساکن در غرب استان تهران گفت:بدون تردید با اعمالِ نظارتِ مستقیم و غیر مستقیم و مستمر مدیرانِ مدرسه و اولیای دانش آموزان امکان بروز حوادث ناگوار به حداقل ممکن کاهش می یابد.

  *نرخ ارائه خدمات سرویس مدارس نیازمند ساماندهی است

  حمید شاهقلی،از فعالان انجمن اولیاء دانش آموزان در یکی از مدارس استان تهران در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان،با اشاره به ضرورت نظارت و ساماندهی نرخ ارائه خدمات سرویس مدارس اظهار داشت:در بسیاری از عرصه ها شاهد نرخ گذاری مصوب و مدونی هستیم که در قالب آن،در ازای خدمات ارائه شده،نرخ گذاری لازم لحاظ می شود،اما در عرصه نرخ سرویس حمل و نقل مدارس شاهد برخی از تعیین قیمت و نرخ های سلیقه ای هستیم که چنین رویه ای مطلوب به نظر نمی رسد.

  وی افزود:می طلبد دستگاه های ذیربط ورود جدی به این بخش را مد نظر قرار دهند و با افرادی که بیش از حد متعارف به اخذ نرخ خدمات حمل و نقل مبادرت می ورزند برخورد های قانونی شود که یقینا با حصول این امر،ساماندهی و نظم و انتظام شایسته تری در حوزه نرخ گذاری سرویس دانش آموزی حاصل خواهد شد.

  امید آن می رود،نظارت بر سرویس های دانش آموزی مدارس به عنوان یکی از اولویت های جدی از سوی نهادهای متولی در دستور کار قرار گیرد تا از ظهور و بروز برخی از نابسامانی ها در این حوزه پیشگیری شود که در چنین شرایطی،آرامش و امنیت مطلوب تری ایجاد می شود که برای دانش آموزان،اولیای آنها و مدارس، موثر و سازنده خواهد بود و در چنین شرایطی،قطعا بروز و رخدادِ بسیاری از حوادث ناگوار،برای دانش آموزانِ امروز و آینده سازان فردا،مهار و کنترل خواهد شد.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.