• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » دختران؛ پیشتاز عبور از سد کنکور
  کد خبر : 1910725

  دختران؛ پیشتاز عبور از سد کنکور

  تعداد قبولی دختران در کنکور امسال با ۵ درصد افزایش از ۵۲ درصد سال ۹۴ به ۵۷ درصد در سال ۹۵ رسید. آن‌طور که نتایج سازمان سنجش کشور نشان می‌دهد، اگر این روند بدون تغییر پیش برود، درسال‌های آینده، شاهد حضور دختران بیشتری در دانشگاه‌ها خواهیم بود. البته کارشناسان دلایل متعددی را برای سبقت دختران…

  ۷

  تعداد قبولی دختران در کنکور امسال با ۵ درصد افزایش از ۵۲ درصد سال ۹۴ به ۵۷ درصد در سال ۹۵ رسید. آن‌طور که نتایج سازمان سنجش کشور نشان می‌دهد، اگر این روند بدون تغییر پیش برود، درسال‌های آینده، شاهد حضور دختران بیشتری در دانشگاه‌ها خواهیم بود. البته کارشناسان دلایل متعددی را برای سبقت دختران از پسران در دانشگاه‌ها عنوان می‌کنند، اما آن‌طور که آمار کمی (۵۹ درصد) داوطلبان کنکور نشان می‌دهد، قبولی بیش از نیمی از داوطلبان زن در دانشگاه‌ها روند طبیعی خود را طی می‌کند، هرچند حضور زنان در بازار کار مطابق این آمارها پیش نمی‌رود.

   همچنین برخی تحلیلگران حوزه‌های آموزشی معتقدند که با توجه به وضعیت اقتصادی بسیاری از پسران ترجیح می‌دهند به جای حضور در دانشگاه‌ها، وارد بازار کار شوند و همین امر موجب می‌شود تا غول کنکور را عاملی برای پیشرفت و موفقیت خود ندانند. از طرفی بر خلاف پسران، داوطلبان دختر مسیر موفقیت و کسب جایگاه اجتماعی بهتر را در قبولی کنکور و ورود به دانشگاه می‌دانند.ناگفته نماند ظرفیت برخی از رشته‌های دانشگاهی نیز این امکان را برای دختران به وجود آورده تا شانس قبولی‌شان در دانشگاه‌ها نسبت به پسران افزایش یابد. نکته دیگر اینکه به اعتقاد برخی از کارشناسان، امسال داوطلبان دخترنشان دادند که در بیشتررشته‌های علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجه فاصله قابل توجهی با پسران دارند و این بیانگر آن است که داوطلبان دختربا تمرکز بر همه رشته‌های دانشگاهی توانسته‌اند صندلی‌های بیشتری را به خود اختصاص دهند، اما در این میان پسران بیشترین آمار قبولی را تنها در رشته ریاضی و فیزیک داشته‌اند.
  موفقیت دختران در ۴ رشته اصلی
  امسال ۸۶۰ هزار و ۴۳۷ نفر برای شرکت در کنکور ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۵۰۹ هزار و ۱۴۳ نفر زن (حدود ۵۹ درصد) و ۳۵۱ هزار و ۲۹۴ نفر مرد (حدود ۴۱ درصد) ثبت‌نام کننده برای شرکت در آزمون بوده‌اند.
  به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور ۳۹۸ هزار و ۸۳۲ نفر در کنکور پذیرفته شدند که از این تعداد ۲۲۷ هزار و ۳۲۴ نفر زن و ۱۷۱ هزار و ۵۰۸ نفر مرد هستند.البته مطابق آمار سازمان سنجش حدود ۵۹ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان اولیه کنکور را زنان تشکیل می‌دادند.
  حال این تفکیک جنسیتی را در گروه‌های آزمایشی نگاه می‌کنیم:
  – از کل پذیرفته شدگان امسال ۹ هزار و ۱۹۳ نفر در گروه آزمایشی هنر که ۷هزار و ۹۸ نفر زن و ۲هزار و ۹۵ نفر مرد هستند.
  – از کل پذیرفته شدگان امسال در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی ۹ هزار و ۴۸۵ نفر زن و ۳ هزار و ۲۶۰ نفر مرد هستند.
  – از کل ۱۴۲ هزار و ۳۹۴ نفر پذیرفته شدگان در گروه آزمایشی علوم تجربی ۹۳ هزار و ۱۵۸ نفر زن و ۴۹ هزار و ۲۳۶ نفر مرد هستند.
  – از کل پذیرفته شدگان امسال تعداد ۱۱۷ هزار و ۳۱۹ نفر در گروه آزمایشی علوم انسانی هستند که ۷۴ هزار و ۱۷۹ نفر زن و ۴۳ هزار و ۱۴۰ نفر مرد هستند.
  از تعداد کل پذیرفته شدگان تعداد ۱۱۷هزار و ۱۸۱ نفر در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، که از این تعداد ۴۳ هزار و ۴۰۴ نفر زن و ۷۳ هزار و ۷۷۷نفر مرد هستند.
  البته آمار واقعی با آمار کارت‌های صادر شده برای شرکت در جلسه آزمون تفاوت‌هایی دارد زیرا هر داوطلب این امکان را داشت که علاوه بر رشته اصلی خود در گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی نیز شرکت کند .بنابر این گاهی یک داوطلب حقیقی دو و حتی سه کارت ورود به جلسه کنکور تهیه کرده است.در بخش علاقه‌مندان، آمار این تفکیک جنسیتی را در دست نداریم.
  علاقه مندان یعنی داوطلبانی که علاوه بر گروه آزمایشی اصلی خود در یک یا دو گروه آزمایشی دیگر همزمان شرکت می‌کنند.
  به گفته مشاور ارشد سازمان سنجش کشور به خبرنگار ایرنا از رقم ۱۵۴هزار و ۳۹۸ نفر علاقه‌مندان، بر حسب مورد ۴۴ هزار و ۷۹۳ نفر علاوه بر گروه اصلی خود علاقه‌مند به شرکت در گروه هنر و ۱۰۹ هزار و ۶۰۵ نفر علاقه‌مند به شرکت در گروه زبان‌های خارجی بوده‌اند.
  با توجه به اینکه بیشترین شرکت‌کنندگان در دو گروه آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی بطور کاملاً معنا داری زنان هستند اینجا نیز باید به موضوع سهم زنان در قبولی کنکور دقت کرد.حسین توکلی دوشنبه شب اظهار داشت: با توجه به آمار واقعی داوطلبان و آمار علاقه‌مندان (۱۵۴ هزار و ۳۹۸ نفر) که مجموعاً می‌شود یک میلیون و ۱۴ هزار و ۸۳۵ سازمان سنجش همین رقم یعنی یک میلیون و ۱۴ هزار و ۸۳۵ کارت ورود به جلسه صادر کرده است.کنکور سال ۹۵ در ۲۴ و ۲۵ تیر ماه همزمان در ۳۶۹ شهرستان کشور برگزار شد.
  این آزمون در ۱۹ کشور خارجی و ۲۳ حوزه خارج از کشور برگزار شد.به گفته توکلی از ۸۶۰ هزار داوطلب واقعی تعداد ۷۷۳ هزار و ۵۸۷ نفر در جلسه آزمون حاضر شدند و تعداد ۸۶ هزار و ۸۵۰ نفر غایب بودند که آمار غایبان معادل ۱۰ و ۹ صدم درصد شرکت‌کنندگان بود.

  منبع : ایران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.