• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , مطالب برگزیده سایت » برگزاری جشن ملی ولایت و تکریم سادات در ۱۶۲۲ امامزاده
  کد خبر : 1909784

  شرفخانی:

  برگزاری جشن ملی ولایت و تکریم سادات در ۱۶۲۲ امامزاده

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه در ۱۶۲۲ امامزاده و بقعه متبرکه جشن ملی «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» برگزار خواهد شد گفت: در این مراسم از سادات تقدیر و عقد اخوت و پیمان برادری بین مؤمنین خوانده خواهد شد. حجت‌الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و…

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با بیان اینکه در ۱۶۲۲ امامزاده و بقعه متبرکه جشن ملی «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» برگزار خواهد شد گفت: در این مراسم از سادات تقدیر و عقد اخوت و پیمان برادری بین مؤمنین خوانده خواهد شد.

  ۴۱
  حجت‌الاسلام و المسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خبری جشن ملی «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» امروز یکشنبه درباره اهم برنامه‌های این سازمان در این جشن بزرگ گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه در راستای خرده‌ فرهنگ شدن امامزادگان و بقاع متبرکه و ترویج فرهنگ ولایی و همچنین ایجاد ساختار مردمی در آستان امامزادگان و اماکن مذهبی برای تبیین بهتر اندیشه ولایی و همچنین برگزاری جشن‌های مردمی در دهه ولایت و امامت جشن ملی «ولایت علوی، اکمال دین نبوی» در ۱۶۲۲ امامزاده و بقعه متبرکه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

  وی افزود: این برنامه‌ها از دعای عرفه هفته گذشته آغاز و تا روز عید غدیر خم برگزار خواهد شد.

  شرفخانی اظهار داشت: مراسم ویژه عید سعید غدیر خم در ۱۶۲۲ امامزاده و بقعه متبرکه در شب و روز عید غدیر در آستان این اماکن مذهبی برگزار خواهد شد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: یکی از سنت‌های حسنه مردم کشورمان در عید غدیر ابراز ارادت به اهل بیت و تکریم سادات و بیعت مجدد با امامت و ولایت و همچنین دید و بازدید و احترام به سادات است. لذا بهتر است که این مراسم در آستان امامزادگان و بقاع متبرکه برگزار شود چرا که سادات از سلاله فاطمه زهرا (س) و امیرالمؤمنین (ع)‌ هستند.

  وی خاطر نشان کرد: برگزاری چنین مراسمی نشان از مودت و ارادت دوستداران اهل بیت (س)‌ و عرض ارادت به خاندان آنان است. ضمن اینکه علاوه بر برگزاری جشن‌های سنتی عید غدیر به دنبال ‌آن هستیم برنامه‌های فرهنگی را در امامزادگان و بقاع متبرکه تقویت کنیم.

  شرفخانی گفت: بیش از ۱۸۰۰ روحانی تا کنون از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه به آستان امامزادگان و بقاع متبرکه اعزام و خیمه‌های معرفت که در خصوص پاسخ به مسائل شرعی برپا خواهد شد. ضمن اینکه قرار است برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای توسط این افراد که شامل اجرای برنامه از سوی مداحان عصمت و طهارت انجام شود.

  وی با بیان اینکه خطبه‌خوانی غدیر یکی از سنت‌های حسنه در این عید عظیم است،‌ افزود: در ویژه برنامه عید غدیر قرائت میثاق‌نامه ولایی که از سوی سازمان اوقاف و امور خیریه طراحی و چاپ شده بین مردم توزیع خواهد شد. همچنین عهدنامه غدیر که در کتب روایی وجود داشته و تأکید فراوانی هم از سوی پیامبر اعظم در مورد آن شده است در این مراسم بین بازدیدکنندگان توزیع خواهد شد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: یکی از سنت‌های مطلوب و عمل مستحبی عید غدیر خواندن برقراری عقد اخوت و پیمان برادری بین مؤمنین است که قرار است در امامزادگان شاخص این سنت حسنه اجرایی شود.

  وی به طراحی مسابقه ویژه عید غدیر اشاره کرد و گفت: در ظهر عید غدیر کتابی با تیراژ ۲۰۰ هزار جلد توزیع شود ضمن اینکه اپلکیشن طراحی شده آن هم در فضای مجازی در همین زمان بارگذاری خواهد شد و برای نفرات برگزیده نیز جوایز نفیسی نظیر سفر به مشهد مقدس و عتبات عالیات در نظر گرفته شده است.

  شرفخانی اظهار داشت: ۲۲ مجموعه تابلوهای نمایشی در ۱۷۰۰ بقعه متبرکه با عنوان ولایت برپا خواهد شد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطر نشان کرد: در ۴۲۴ امامزاده نیز مردم به صورت گروهی و با آئین نمایش‌های شادمانی از مراکز شهرها به سمت آستان آن امامزاده واجب‌ التعظیم حرکت خواهند کرد.

  وی گفت: در بعدازظهر عید غدیر نیز ۴۰۵ همایش با عنوان بانوان ولایی که ویژه حضور خانم‌ها است برگزار و خطبای مطرح به سخنرانی و مدیحه‌سرایی خواهند پرداخت. همچنین گروه‌های همخوانی نیز در راستای ترویج مؤلفه حجاب و عفاف برنامه ویژه‌ای خواهند داشت ضمن اینکه از مادران شهدا به ویژه شهدای مدافع حرم تقدیر خواهد شد.

  شرفخانی خاطرنشان کرد: ۱۶۲۲ ایستگاه مشاوره جهت پاسخگوی به مسائل شرعی و همچنین ایستگاه‌های «همه واقف باشیم» در راستای ترویج فرهنگ وقف برپا خواهد شد.

  وی با بیان اینکه تا کنون ۷۸۲ موقوفه مرتبط با عید غدیر و امیر‌المؤمنین (ع) در کل کشور وجود دارد، گفت: در امامزادگانی که موقوفات مرتبط با عید غدیر و امیرالمؤمنین (ع) دارند اطعام بازدیدکنندگان صورت خواهد گرفت و در دیگر امامزادگان نیز از بازدیدکنندگان پذیرایی خواهد شد.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: طرح جامع ترویج فرهنگ وقف بحث احصاء موقوفات شهرستان‌ها بر اساس نیازهای آن شهرستان است که سازمان اوقاف و امور خیریه در حال اجرایی کردن آن است،‌گفت: کار جدی این احصا در این سازمان صورت گرفته و به همین دلیل بحث وقف منفعتی که موقوفه درآمدزایی اختصاصی برای خود داشته باشند در دستور کار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار گرفته و اولویت‌بندی وقف در شهرستان‌ها توسط این سازمان احصاء شده است.

  شرفخانی تصریح کرد: اولویت موقوفات فعلی، مباحث قرآنی، ازدواج، تحصیل، آموزش و علم، حوزه‌های علمیه، تأمین مایحتاج نیازمندان و ایتام و همچنین دارو، درمان و مراکز سلامت است که تمامی این موضوعات سرفصل فعلی موقوفات کشور هستند اما متأسفانه موقوفات قرآنی دارای کمترین وقف می‌باشند.

  وی تصریح کرد: تا شهریور ماه سال جاری ۱۰۳۸ موقوفه جدید در سامانه جامع ثبت موقوفات در سازمان اوقاف و امور خیریه ثبت شده در حالی که در همین مدت ۱۶۰۰ وقف انجام شده اما مراحل ثبت موقوفات باقی‌مانده در حال انجام شده است.

  معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه خاطر نشان کرد: رویکرد مردم عزیز ایران درباره وقف‌های جدید تأمین نیازهای روز و به ویژه مسائل اجتماعی است در حالی که این موضوع در گذشته متفاوت از وضعیت موجود بوده که نشان‌دهنده آن است که مردم کشورمان تلاش دارند تا نسبت به مسائل روز و اجتماعی و رفع مشکلات آن اقدامات اساسی انجام دهند.

  وی درباره اجرای امینانه نیات واقفین گفت: سازمان اوقاف و امور خیریه علاوه بر اجرای طرح‌های نیات واقفین تلاش کرده تا این نیات در همان شهرستان‌ محل وقف انجام شود که مهمترین آن کمک به ایتام و زنان،‌ تأمین مایحتاج زنان سرپرست خانوار و کمک به آنها، تأمین هزینه‌های آموزشی، علمی و اجتماعی است.

  منبع : فارس

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.