• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , رادیو و تلویزیون , فرهنگی و هنری » انتقاد افخمی به انتخاب «فروشنده» برای اسکار
  کد خبر : 1909444

  انتقاد افخمی به انتخاب «فروشنده» برای اسکار

    برنامه سینمایی «هفت» شب گذشته در بامداد شنبه ۲۷ شهریور ماه با موضوع انتخاب فیلم «فروشنده» به عنوان نماینده ایران در اسکار روی آنتن شبکه سه سیما رفت. افخمی: فکر کرده‌اند با تهدید و فحاشی می توانند ما را وادار به عقب نشینی کنند بهروز افخمی در ابتدای این برنامه با اشاره به میز…

  انتقاد افخمی به انتخاب «فروشنده»

   

  برنامه سینمایی «هفت» شب گذشته در بامداد شنبه ۲۷ شهریور ماه با موضوع انتخاب فیلم «فروشنده» به عنوان نماینده ایران در اسکار روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

  افخمی: فکر کرده‌اند با تهدید و فحاشی می توانند ما را وادار به عقب نشینی کنند

  بهروز افخمی در ابتدای این برنامه با اشاره به میز نقد دو فیلم «فروشنده» و «لانتوری» در برنامه هفته گذشته بیان داشت: هفته گذشته درباره فیلم های سینمای انتقاد اجتماعی صحبت کردیم و با حضور مسعود فراستی و سعید قطبی زاده بحث به دو فیلم روز یعنی «فروشنده» و «لانتوری» رسید و منتقدین حاضر، نظرات خود را درباره این دو فیلم گفتند.

  وی افزود: اما عکس العملی که در برخی روزنامه ها و فضای مجازی به وجود آمد ما را سر ذوق آورد که این بحث را ادامه دهیم. چون برخی گمان کردند سینما هم جای سیاست است و می توانند با فشار و ارعاب مانع از ورود ما به برخی مباحث شوند.

  افخمی ادامه داد: مخصوصا درباره فیلم «فروشنده» به نظر الان فشارهای زیادی است که این فیلم به عنوان نماینده ایران در اسکار معرفی شود. فضای تهدید آمیزی است و برخی گمان می کنند با تهدید، ارعاب و فحاشی می توانند ما را وادار به عقب نشینی کنند. ما اگر قرار به ترسیدن بود اصلا شروع نمی کردیم.

  «فروشنده»؛ ضعیف ترین فیلم کارنامه فرهادی

  مجری «هفت» درباره این فیلم گفت: حقیقت این است که فیلم «فروشنده» فرهادی فیلم بسیار بدی است و در میان ۵ فیلم اخیر ایشان بدترین و ضعیف ترین فیلم به حساب می آید. و در فضای بین الملل و منتقدین جهانی نیز همین تصویر ایجاد شده است. این فیلم اشتباهات فیلمنامه نویسی فاحش و بزرگی دارد و در موعد مقرر به طور مفصل بدان خواهیم پرداخت.

  افخمی ادامه داد: اما امروز که این گمان پیش آمده برخی می توانند با گرایشات سیاسی و فضاسازی های سیاسی مانع از انتشار نقد درباره این فیلم شوند! ما به عنوان یک برنامه تخصصی سینمایی صریح تر درباره این فیلم صحبت خواهیم کرد تا فیلم بهتری به اسکار معرفی شوند.

  وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز شنیدم فیلم «ابد و یک روز» که از هر نظر بهتر از «فروشنده» است از لیست ۸ فیلم اولیه معرفی به اسکار حذف شده و احتمالا فیلم «ایستاده در غبار» هم در مرحله بعدی حذف خواهد شد.

  افخمی با اشاره به قوانین آکادمی اسکار گفت: اما آکادمی اسکار نظر نهایی را در کنار ملاحظات خود، براساس شناخت خود از سینما می دهد و کارشناسی جدی است. برنامه «هفت» هم برنامه کارشناسی و جدی سینما است. ما با آقای فرهادی دشمنی نداریم و ارزیابی تخصصی می کنیم. من خودم بخاطر نادیده گرفتن فیلم قبلی ایشان در جشنواره کن انتقاد کردم و ۳ سال پیش درباره اش یادداشت نوشتم. امسال هم همین حرف را – بدون آنکه فیلم «فروشنده» را دیده باشم- در جهت فضاسازی برای کسب جایزه در کن گفتم. چون به هر حال موفقیت در عرصه بین الملل برای ایران خوب است. اما پس از تماشا، خود فیلم صرف نظر از تمایلات سیاسی ایشان و من حداقل با فیلم های قبلی ایشان مقایسه می شود.

  کوشش برای خوب جلوه دادن «فروشنده» کوششی بیهوده است

  مجری «هفت» بیان داشت: اما باید گفت کوشش برای خوب جلوه دادن فیلم «فروشنده» کوششی بیهوده است و سبب تضییع حق فیلم های دیگر این لیست خواهد شد. تقریبا تمام این لیست ۸ تایی بهتر و لایق تر از «فروشنده» برای حضور در اسکار هستند.

  در ادامه بهروز افخمی با ارائه آماری از سایت سینمایی “متاکریتیک” به عنوان معتبرترین سایت نقد حرفه ای در جهان به این نکته اشاره کرد که منتقدین این سایت که خود از طرفداران آثار فرهادی هستند، فروشنده را ضعیف ترین فیلم این کارگردان دانسته اند و در رتبه بندی برترین آثار سینمایی جهان رتبه ای بهتر از ۱۴۳۰ کسب نکرده است.

  «هفت» در ادامه میزبان حبیب احمدزاده، نویسنده و فیلمنامه نویس بود. احمدزاده با اشاره به اظهارات بهروز افخمی در ابتدای برنامه درباره فیلم «فروشنده» و جشن اسکار گفت: من در دوره ای جز کمیته انتخاب فیلم برای ارسال به اسکار بودم. اولا این سایتی که شما گفتید الزما نظر داوران اسکار نیست و صرفا نظر برخی منتقدان سینمایی ست.

  وی افزود: دوما برای انتخاب یک فیلم قیاس این فیلم با فیلم های قبلی این فیلمساز درست و مهم نیست. ممکن است از فیلم های قبل ضعیف تر باشد اما میان فیلم های موجود خیرالموجودین باشد. سوما چرا انقدر هر دو گروه مخالف و موافق اسکار همه برایشان اسکار مهم است؟ اگر اسکار صهیونیسیتی ست به ما چه ربطی دارد، هر فیلمی دوست دارند بفرستند.

  در ادامه افخمی بیان داشت: در همین مدت کوتاه در فضای مجازی درباره اظهارات ابتدایی من فضاسازی شده و ادعا کردند ما نظر مردم را در سایت “متاکریتیک” درباره «فروشنده» گفته ایم که اساسا چنین نبوده است. ما نظر یک سایت حرفه ای نقد فیلم را منعکس کرده ایم و مجدد گفته اند فقط ۱۰ منتقد درباره این فیلم نظر داده اند. مگر درباره فیلم «گذشته» یا «درباره الی» چند منتقد نظر داده اند؟ آنهایی که فیلم را قابل دانستند، نقد نوشته اند.

  مجری «هفت» افزود: گروه بزرگی از منتقدین این فیلم را در جشنواره کن و سایر محافل دیده اند. اگر قرار بود برخورد مثبتی درباره این فیلم شود، می نوشتند. نمره فیلم در این سایت ۷۵ است و با وجود بیش از چند ماه از عرضه فیلم بیشتر از ۱۰ منتقد درباره فیلم صلاح ندیدند یا لایق ندانستند نقد بنویسند.

  افخمی گفت: ما جدای از نظر منتقدین، نقدهای ایرانی به لحاظ فرهنگ خودمان به این فیلم وارد داریم. ما در ایران نیازی نداریم درباره فیلم شایسته معرفی به اسکار، به نظرات خارجی رجوع کنیم. اما طبیعتا نظر اسکار هم ممکن است به نظر تخصصی منتقدان این سایت نزدیک باشد.

  پیش بینی افخمی از سرنوشت «فروشنده» در اسکار ۲۰۱۷

  وی ادامه داد: هرچند اخبار رسیده حاکی از انتخاب «فروشنده» برای معرفی به اسکار دارد، اما خواهیم دید موفقیتی کسب نمی کند. در دوره ای که خودم عضو هیئت انتخاب معرفی فیلم به اسکار بودم شاهد بودم چطور با همین توجیهات که «گذشته» شانس بیشتری دارد و فرهادی شاخته شده است، حق فیلم «دربند» را در مقابل فیلم «گذشته» خوردند و نهایتا دیدیم رای نیاورد. حالا برخی هرقدر جوسازی کنند ما هم جوابشان را خواهیم داد.

  برنامه سینمایی «هفت» با اجرا و سردبیری بهروز افخمی هر هفته جمعه شب ها روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.