• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » حضور «روحانیون» در ۲۲۰۰ مدرسه در سال تحصیلی جاری
  کد خبر : 1907607

  دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش خبر داد:

  حضور «روحانیون» در ۲۲۰۰ مدرسه در سال تحصیلی جاری

  دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی جاری در بالغ بر ۲۲۰۰ مدرسه روحانیون حضور داشتند. حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مجتبی ملکی دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش در خصوص «مهم‌ترین برنامه‌های پیش روی این ستاد در سال تحصیلی جدید»، با اشاره به اینکه رویکرد اصلی سند تحول…

  دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی جاری در بالغ بر ۲۲۰۰ مدرسه روحانیون حضور داشتند.

  ۳۳
  حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مجتبی ملکی دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش در خصوص «مهم‌ترین برنامه‌های پیش روی این ستاد در سال تحصیلی جدید»، با اشاره به اینکه رویکرد اصلی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تربیت اسلامی است، اظهار داشت: تربیت اسلامی دارای برش‌هایی است که باید هرکدام از آنها را به صورت مستقل اما پیوسته با قسمت‌های دیگر مرحله به مرحله اجرا کنیم.

  وی با بیان اینکه در مرحله سیاست‌گذاری، باید سیاست‌گذاری واحد و منسجمی داشته باشیم و در مرحله اجرا نیز باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم، افزود: یکی از ظرفیت‌های کشور برای تحقق تربیت اسلامی، حوزه‌های علمیه هستند؛ چرا که متولی اصلی تبیین و تبلیغ معارف‌اسلامی هستند.

  حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی یادآور شد: اگر بخواهیم در اجرایی کردن تربیت اسلامی موفق باشیم، قطعاً نمی‌توان از متولی اصلی آموزه‌های اسلامی غافل باشیم؛ بنابراین نیاز است تا با حوزه‌های علمیه ارتباط مؤثر و کار آمدی داشته باشیم.

  دبیرستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش تصریح کرد: با درایت و دور اندیشی دو دستگاه حوزه علمیه و آموزش و پرورش، برنامه‌هایی تعریف شده و امسال برای اولین‌بار به مرحله تثبیت قانونی برنامه‌ها رسیدیم؛ اگرچه در سال‌های قبل نیز برنامه‌هایی اجرا شد، اما در سال تحصیلی جدید برای نخستین‌بار است که برنامه‌های پیشنهادی ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش در قالب ۱۵۶ برنامه از سوی وزیر آموزش و پرورش اعلام و مطرح می‌شود.

  وی عنوان کرد: از مجموع ۱۵۶ برنامه، ۳ برنامه مربوط به همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش است که ۱۳ فعالیت دارد که بخشی در حوزه ستاد و بخشی نیز در صف، استان‌ها، شهرستان‌ها، نواحی و کف مدارس پیگیری می‌شود.

  حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی، مهم‌ترین برنامه‌ها را اعزام مبلغ به مدارس و ارائه مشاوره مذهبی به دانش‌آموزان برشمرد و گفت: توانمند سازی روحانیون شاغل در آموزش و پرورش از جمله برنامه‌های دیگر است.

  دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش با بیان اینکه تعداد قابل توجهی همکار فرهنگی در آموزش و پرورش داریم که حوزوی هستند،اما در استخدام آموزش و پرورش نبوده و مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد: در سال تحصیلی جدید در ۵ استان دوره‌های آموزشی را برای این افراد اجرا می‌کنیم.

  وی در خصوص «میزان همکاری‌های حوزه‌های علمیه در تدوین محتوای درسی»، بیان داشت: اگر قصد مقایسه وضعیت موجود با ۱۰، ۲۰ یا ۳۰سال قبل را داشته باشیم و به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مراجعه کنیم، هرچه این از این دهه‌ها جلوتر آمده‌ایم و گام‌هایی برداشته شده است، اما هیچگاه به نقطه مطلوب نرسیدیم.

  حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی اضافه کرد: علت اصلی آن است که هیچگاه زمینه، فرصت حضور و فعالیت حوزه‌های علمیه در عرصه تعلیم و تربیت رسمی کشور نبوده و بستری وجود نداشته است.

  وی در خصوص «دلایل عدم فعالیت مناسب در پیرایش و همسان‌سازی تعلیم و تربیت با آموزه‌های اسلامی؟»، عنوان کرد: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بر حفظ فاصله بین تعلیم و تربیت دینی تعمد وجود داشت تا این فاصله زیادتر شود؛ اگر می‌بینید آموزش و پرورش قبل از انقلاب بچه‌های مؤمن تحویل جامعه داد، این کار سیستم و نظام نبود؛ بلکه کار افراد و فطرت، اصالت پاک مردم و علاقه به اهل بیت(ع) بوده است.

  دبیر ستاد همکاری‌ حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش اظهار داشت: از سال ۸۵ که سنگ بنای همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش گذاشته شد، حوزه‌های علمیه ورود خوبی داشتند و بعد از سفر رهبر معظم انقلاب در سال ۸۹ به قم، ایشان رسالت‌های حوزه در آموزش و پرورش را یادآوری کردند و شاهد جهش در این خصوص هستیم.

  حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی با تأکید بر اینکه‌ کارهای علمی، فرهنگی و تربیتی، زمان‌بر است، گفت: امروز مشاهده می‌کنیم که حوزه‌های علمیه در تدوین کتاب‌های درسی در رشته‌های مرتبط و نیز نقد کتاب‌های درسی، همکاری خوبی با سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی دارند.

  دبیر ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش با اشاره به بحث تبلیغ، تصریح کرد: در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ در کمتر از ۵۰ مدرسه روحانی بطور مستمر و همیشگی وجود داشت، اما در سال تحصیلی ۹۵-۹۴، به بالغ بر ۲۲۰۰ مدرسه رسیده‌ است.

  وی تأکید کرد: امروز در بسیاری از مراکز حوزوی شاهد هستیم که در حال تربیت نیروها با گرایش و تخصص تبلیغ دانش‌آموزی هستند و در بحث فضای مجازی نیز حوزه‌های علمیه ورود خوبی داشته‌اند و رقابت حوزه‌ها در بحث فضای مجازی در بسیاری از موارد جلوتر از دستگاه‌های دیگر است.

  منبع : فارس

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.