• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » دولت به بانک ها چقدر بدهکار است؟
  کد خبر : 1902664

  دولت به بانک ها چقدر بدهکار است؟

  دولت بیش از ۱۱۹ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است. آخرین گزارش های ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد دولت تا پایان سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۱۹ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است. این بدهی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایشی در حدود ۱۸.۶ درصد را…

  n00029380-b-400x300
  دولت بیش از ۱۱۹ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است.

  آخرین گزارش های ارائه شده از سوی بانک مرکزی نشان می دهد دولت تا پایان سال ۱۳۹۴ بیش از ۱۱۹ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است. این بدهی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایشی در حدود ۱۸.۶ درصد را نشان می دهد.

  بر اساس این گزارش در سه سال گذشته روند افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی تا حدی کنترل شده است. میزان افزایش رقم بدهی بانک مرکزی به بانک ها در حالی در پایان سال ۱۳۹۴ برابر با ۱۸.۶ درصد بوده است که در سال ۱۳۹۳ این رقم افزایشی برابر با ۳۸ درصد را تجربه کرده بود.

  در هشت سال تصدی دولت دهم، چهار سال این رقم رشدی بالاتر از ۵۰ درصد را شاهد بود این در حالی است که در تمام سه سال گذشته این رشد در محدوده کمتر از ۴۰ درصد کنترل شده است.

  بررسی ها نشان می‌دهد بدهی دولت به بانک ها در حالی افزایش شگرفی را در دوران تصدی دولت نهم و دهم تجربه کرد که این رقم در سال ۱۳۸۴ برابر با ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود اما در سال ۱۳۹۲ این رقم به ۷۲ هزار میلیارد تومان رسیده بود.

  هر چند روند بدهکاری دولت به بانک ها در دولت یازدهم تا حدی کنترل شد اما بررسی ها نشان می دهد دولت ایران در حال حاضر بدهی بسیار سنگینی را بر دوش دارد.

  این بدهی سنگین قرار است طبق پیش بینی های برنامه ششم در سال های اجرای این برنامه تادیه شود .  بخشی از بدهی دولت به سیستم بانکی ناشی از بدهی‌های مربوط به اوراق منتشرشده‌ای است که سررسید آنها فرارسیده اما دولت وجه آن را به بانک‌ها پرداخت نکرده و بانک‌ها نیز مجبور شده‌اند از منابع خود آنها را پرداخت کنند.

  وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به راه اندازی دفتری برای احصای بدهی‌های دولتی اقدام کرد. آخرین برآوردها نشان می دهد دولت ایران در کل بیش از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان به بخش های مختلف بدهکار است .

  وزیر امور اقتصادی و دارایی بدهی را صرفا مساله بدی نمی داند اما می گوید بحران زمانی ایجاد می شود که دولت بدهکار بدحساب تلقی شود.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.