• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر » بالاخره پس از پنج ماه اعتبارات به ارگ بم رسید!
  کد خبر : 1902341

  بالاخره پس از پنج ماه اعتبارات به ارگ بم رسید!

  ارگ تاریخی بم بزرگترین سازه خشتی در جهان در نزدیکی شهر بم در استان کرمان، جنوب شرقی ایران قرار دارد. این ارگ عظیم که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، سده پنج پیش از میلاد ساخته شده ‌است و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود. به طور قطع مشخص نیست،…

  ۶۷

  ارگ تاریخی بم بزرگترین سازه خشتی در جهان در نزدیکی شهر بم در استان کرمان، جنوب شرقی ایران قرار دارد.

  این ارگ عظیم که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد، سده پنج پیش از میلاد ساخته شده ‌است و تا سال ۱۸۵۰ پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود. به طور قطع مشخص نیست، چرا پس از آن دیگر مورد استفاده قرار نگرفت.

  کل بنا یک دژ بزرگ است که در قلب آن، ارگ واقع شده؛ ظاهر پرابهت ارگ پر ارتفاع‌ترین قسمت مجموعه نیز به شمار می‌آمد.

  ارگ تاریخی بم، در زمین لرزه این شهر به کلی تخریب شد. نکته جالب توجه اینکه این بنا بعد از تخریب شدنش ثبت جهانی شد و مورد توجه قرار گرفت.

  ارگ بم بنایی است که لقب بزرگترین بنای خشت و گلی جهان را به خود اختصاص داده است. جالب ‌تر اینکه دومین بنای خشتی بزرگ جهان به نام «ارگ راین» نیز در چند کیلومتری شهر بم در استان کرمان قرار گرفته است. این اثر تاریخی ۱۰ سال است که در دست بازسازی است ولی هنوز تکمیل نشده و حتی احتمال اینکه به علت کمبود اعتبارات کار بخوابد، هم وجود دارد.

  طبق گفته ها مرمت این اثر (ارگ بم) تاریخی تا سال ۲۰۱۷میلادی تمام می شود. اما مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان طی گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ خبر از کمبود اعتبار کافی داد و گفت: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که این اثر تاریخی تا سال ۲۰۱۷ افتتاح شود ولی اگر اعتبارات به طور کامل به ما ندهند، ممکن است کار بازسازی این اثر را تعطیل کنیم .

  بالاخره اعتبارات لازم به دست میراث فرهنگی کرمان رسید!

  تنها چهار ماه به اتمام کار پروژه بازسازی ارگ بم باقی مانده که سراغ محمدمهدی افضلی مدیر روابط عمومی استان کرمان رفتیم.

  وی در خصوص حل شدن یا نشدن تامین اعتبار استان گفت: از اول فروردین سال جاری تا ۲۷مردادماه، حقوق کارگران پردداخت نشده بود. کل پایگاه های ثبت جهانی کشور مشکل بودجه داشتند و این امر تنها به ما اختصاص نداشت. بالاخره این اعتبار پرداخت شد و ما توانستیم حقوق ۱۲۲ کارگر را (۱۱۸نفر قراردادی و ۴نفر روزمزد) بپردازیم. حقوق کارگران اصولا براساس اعتباری که به ما می‌دهند، پرداخت می‌شود. درب ارگ بم از همان ابتدا باز بود و مردم می‌توانستند از آن دیدن نمایند. در بخش مرمت باید گفت قرار بود تا سال ۲۰۱۷میلادی کامل شود که در حال حاضر بخش حاکم نشین این بنا رو به اتمام است.

  وی در ادامه افزود: در استان کرمان به غیر از ارگ بم، ما پروژه‌های مختلفی داریم که در درست بازسازی هستند. برای مثال به تازگی‌ مرمت عمارت تاریخی شتر گلوی ماهان را آغاز کردیم.

  افضلی در پایان گفت: در سال جاری سه قنات جوپار، اکبرآباد و قاسم‌آباد بروات در کرمان در یونسکو ثبت ملی شد.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.