• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , محیط زیست » حال خوش هامون پس از ۱۸سال فرا رسید
  کد خبر : 1900576

  حال خوش هامون پس از ۱۸سال فرا رسید

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تالاب‌ هامون پس از ۱۸سال شرایط بهتر و کاملا متفاوتی را تجربه می‌کند، گفت: ‌با خشک شدن این تالاب، بیماری‌های تنفسی شیوع خواهد یافت. سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان  در خصوص وضعیت کنونی تالاب هامون اظهار داشت:…

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه تالاب‌ هامون پس از ۱۸سال شرایط بهتر و کاملا متفاوتی را تجربه می‌کند، گفت: ‌با خشک شدن این تالاب، بیماری‌های تنفسی شیوع خواهد یافت.

  ۱۱

  سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان  در خصوص وضعیت کنونی تالاب هامون اظهار داشت: تالاب هامون در حال حاضر نسبت به ۱۷الی ۱۸سال گذشته به دلیل سیلاب‌های رخداده امسال و بارندگی‌های سال آبی ۹۵_۹۴، شرایط بهتر و کاملاً متفاوتی را برای اولین بار تجربه کرده است.

  وی گفت: هیچ سالی در ماه‌های مرداد و شهریور تالاب هامون آب نداشته، اما در حال حاضر، امسال شاهد حضور آب در سطح تالاب هستیم.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه حقابه زیست محیطی تالاب هامون در مجموع ۶۰میلیون متر مکعب در سال است، افزود: با اینکه طی سالیان گذشته از تخصیص حقابه زیست محیطی فوق ممانعت کرده بودند، اما سال گذشته با زحمت بسیار، موفق به اخذ نصف حقابه تالاب شدیم.

  محمودی ادامه داد:‌ امسال نیز با همکاری وزیر نیرو و استاندار طی دو مرحله، به میزان ۴۰میلیون متر مکعب از حقابه زیست محیطی تالاب هامون را وارد بستر این تالاب کرده‌ایم.

  وی افزود: با دریافت سومین مرحله از حقابه تالاب‌ هامون، امیدواریم آب موجود در بستر آن را به بارندگی‌های سال آبی برسانیم.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد:‌ طبق مذاکرات انجام شده با وزارت نیرو، هر زمان شرایط آبی تالاب نامناسب باشد، جهت آبدار نگه‌داشتن سطح تالاب، بر میزان حقابه زیست محیطی آن افزوده می شود.

  محمودی با بیان اینکه وسعت تالاب هامون ۵۰۰هزار هکتار است و میزان آب موجود در آن معلوم نیست، گفت: آنچه مشخص شده عمق یک متری این تالاب است.

  وی ادامه داد: تبخیر سالانه ۵هزار متری و دمای بالاتر از ۴۰درجه در حالی در استان احساس می شود که میانگین بارندگی ۶۰میلی‌متر بوده و بادهای ۱۲۰ روزه مهمان همیشگی ما هستند، بنابراین رفته رفته آبگیر‌های کم عمق خشک می‌شوند.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان در خصوص دیگر عوامل خشک شدن برخی از قسمت‌های تالاب هامون بیان داشت:‌ تالاب هامون یک محیط بسته دارد و هیچ رودخانه‌ی فصلی یا دائمی وارد آن نمی‌شود، بنابراین بچه ماهی‌های وارد شده از طریق سیلاب با مصرف اکسیژن آب، رشد کرده و باعث خشک شدن قسمت‌های می‌شوند.

  محمودی گفت: قسمت‌های بسیاری از هامون هیرمند در اطراف کوه خواجه آب دارد.

  وی بیان داشت:‌ این قسمت علاوه بر استفاده در جهت مصارف کشاورزی و دامداری به دلیل دخیل کردن مردم در حفظ و احیای تالاب هامون در خصوص بهره‌مندی از ظرفیت گردشگری نیز فعال شده است.

  * تلفات پرندگان در سال ۹۵ به صفر رسید

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: بر خلاف سال‌های گذشته که در جوار تالاب هامون شاهد تلفات بسیاری از پرندگان و تخم‌هایشان بودیم، اما امسال نه تنها حتی با مرگ‌ و میر یک مورد از آنها مواجه نشدیم، بلکه شاهد جوجه‌آوری و حضور پرندگان مهاجر نیز بودیم.

  محمودی ادامه داد:‌ همچنین در بحث چرخش اکولوژیکی و تولید علوفه در نیزارهای با رشد خوبی مواجه بوده‌ایم.

  وی گفت:‌ ماهی‌های موجود در تالاب هامون به دلیل بسته بودن موقعیت این تالاب، سرنوشتی جز مصرف ندارند، امسال صیادان ما میلیون‌ها تن ماهی صید کرده‌اند.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان افزود: شیلات نیز از ماهی‌های خشک به عنوان مصارف جانبی برای تولید پودرهایی استفاده کرده است.

  محمودی بیان داشت: تمامی ماهیان موجود در تالاب هامون درآمد خوبی برای مردم داشته است.

  وی تصریح کرد: تلفات ماهی‌ها در تالاب هامون به این مشکل که بگوییم ماهی‌ها از بین رفته‌اند یا به گفته عده‌ای فاجعه زیست محیطی رخ داده، نبوده است.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: تلف شدن ماهی‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که از آنها استفاده اقتصادی نشود، ماهی‌ها مگر چقد می‌خواهند عمر کنند؟

  محمودی ادامه داد: اگر بین ۶تا ۷ماه از آنها استفاده نشود، خود به خود می‌میرند.

  وی تأکید کرد: خشک‌ شدن تالاب و دمای زیاد هوا منجر به تلف شدن اقتصادی ماهیان تالاب هامون نشده است، چرا که مردم زمانی که آب تالاب کم شده، اقدام به صید کرده و به بازار مصرف برده‌اند و یا با خشک کردن آنها به عنوان پودر فروخته‌اند.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان بیان داشت: افغانستان با احداث سدهایی بر روی رودخانه هیرمند که در نهایت به تالاب هامون منتهی می‌شود، اجازه ورود آب را نمی‌دهد.

  محمودی گفت: سدهای کجکی و کمال خوان در حال احداث، از جمله سدهایی هستند که حقابه تالاب هامون را از او دریغ کرده‌اند.

  وی با بیان اینکه خشکسالی و شرایط تغییر اقلیم در بروز خشکی تالاب هامون بی‌تأثیر نبوده‌اند، تصریح کرد: نیروهای مرزبانی با ساخت دیواره‌های بزرگ (دایک مرزی) بین ایران و افغانستان دیگر مبادی ورودی آب را بسته بوده‌اند که با مطرح کردن موضوع در سطح هیئت وزیران، امسال تمامی موانع ورودی آب را گشودیم.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برداشت بی‌رویه و احداث چاه‌های غیر مجاز از عوامل تهدیدات تالاب نبوده، اما کشاورزی و الگوی کشت نه تنها در استان بلکه باید در کل سطح کشور اصلاح شود.

  محمودی در خصوص تهدیدات خشک شدن تالاب هامون بیان داشت: مستعد بودن کف تالاب برای تولید ریزگرد‌ها به همراه طوفان‌های ۱۲۰روزه شن از مهمترین تهدیدات خشک شدن تالاب هامون است، چرا که یک تالاب به لحاظ خاصیت طبیعی خود در مقابل طوفان‌های شن و بادهای ۱۲۰روزه زابل به عنوان یک جذب کننده قوی عمل می‌کند.

  وی ادامه داد:‌ بنابراین با خشک شدن تالاب، خاصیت فوق از بین رفته و طوفان‌های ۱۲۰روه بر شهر چیره خواهد شد.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: برای گرفتن حقابه تالاب‌ هامون از رودخانه هیرمند که افغانستان اقدام به احداث سد و ممانعت از ورود آب کرده، دستگاه دیپلماسی وارد عمل شده است.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.