• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بهداشت و سلامت , روانشناسی » همه چیز درباره بیماری پانیک / درمان حملات پانیک
  کد خبر : 1900388

  همه چیز درباره بیماری پانیک / درمان حملات پانیک

  بیشتر زنان در هنگام ترس دچار استرس می شوند که این حالات اگر به درستی کنترل نشوند به مرور زمان منجر به حملات پانیک می شود. ترس یک واکنش درونی برای محافظت از خود در برابر هر گونه خطر است که گاهی به صورت غیر طبیعی و غیر منطقی بروز می کند. تقریباً هر کسی…

  بیشتر زنان در هنگام ترس دچار استرس می شوند که این حالات اگر به درستی کنترل نشوند به مرور زمان منجر به حملات پانیک می شود.
  ترس یک واکنش درونی برای محافظت از خود در برابر هر گونه خطر است که گاهی به صورت غیر طبیعی و غیر منطقی بروز می کند.

  تقریباً هر کسی زمانى ترس های غیر طبیعی همچون ترس از ارتفاع، موقعیت اجتماعی، مکان های عمومی و حیوانات را تجربه کرده، در زمان ترس افراد دچار حمله پانیک می شوند که این عامل جسم، روح و روان افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و گاهی سلامتشان را به خطر می اندازد.

  ۳۴

  حمله پانیک با سطح شدیدى از ترس مشخص مى ‏شود که باعث ایجاد اضطراب و افسردگی در افراد شده و ممکن است آن را به اشتباه به‏ عنوان حمله قلبى یا سایر مشکلات پزشکى شدید تعبیر کنید.

  فرشاد شیبانی، متخصص روانشناسی بالینی و مدرس دانشگاه درباره اختلال پانیک گفت: اختلال پا نیک اغلب “ترس از ترس” نامیده مى ‏شود، زیرا افرادى که از این اختلال رنج مى ‏برند از علائم ترس (یا یک حمله پانیک) مى‏ ترسند و این علائم را به معنى این که اتفاق وحشتناک قریب ‏الوقوع براى آن‏ها رخ می ‏دهد تعبیر مى ‏کند.

  هنگام مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید
  شیبانی درباره علائم حمله پانیک اظهار داشت: کوتاه شدن تنفس، احساس سوزش، ناراحتى معده، صداى زنگ در گوش، حس مرگ قریب ‏الوقوع، درد قفسه سینه، عرق کردن، و تپش قلب از علائم بیماری حمله پانیک است.

  این روانشناس بالینی در ادامه بیان کرد: لرزش، احساس خفگى، پرکاری تیروئید، اعتیاد به کافئین و پرولاپس دریچه میترال نیز از دیگر علائم حمله پانیک است.

  وی با بیان اینکه با دیدن علائم حمله پانیک باید به پزشک مراجعه کرد، افزود: در هنگام مشاهده علائم این حمله باید نخست به پزشک مراجعه کنید تا علت‏هاى پزشکى این علائم را رد کند و در هنگام رد دلایل پزشکی ،باید یک روانشناس بالینی شما را براى تعیین این که از “اختلال پانیک” رنج می ‏برید ارزیابى کند.

  خودتان انتخاب کنید! جنگ یا گریز؟
  این مدرس دانشگاه به واژه ترس اشاره کرد و اذعان داشت: هنگام مواجهه با خطر، واکنش ترس رخ مى‏ دهد و مغز به شما برای محافظت از خودتان هشدار می دهد که در این حالت علائم ترس همچون تپش قلب و تنفس شدید به ما براى گریز و یا براى جنگیدن توان می ‏دهد.

  سمیرا نجفی روانشناس، در این خصوص ابراز داشت: هنگام ترسیدن دستگاه عصبی فرد فعال می شود و برای مقابله با خطرات احتمالی واکنش هایی همچون جنگ یا گریز را از خود نشان می دهد.

  پاسخ قلب شما چیست؟
  شیبانی ادامه داد: هنگام مواجهه با خطر، قلب ما به دلیل پمپاژ خون سریعتر مى ‏تپد و وجود اکسیژن در آن به ما انرژى بیشترى براى فرار یا جنگیدن مى‏ دهد، که این پاسخ طبیعى به خطر واقعى است که آن را “هشدار درست” می نامیم.

  وی با بیان اینکه گاهی ترسیدن باعث ایجاد هشداری غلط در افراد می شود، خاطر نشان کرد: در اختلال پانیک، حتی اگر هیچ خطری شما را تهدید نکند شما نیز تصور مى‏ کنید که در خطر هستید که در این صورت شما دچار حالت “هشدار غلط” شدید می شوید.

  ترس، حملات پانیک را افزایش می دهد
  این روانشناسی بالینی با بیان اینکه ترسیدن باعث افزایش اختلال پانیک در افراد می شود اظهار داشت: در رویداد های ناگوار دقیقا از علائمى که براى محافظت از خودتان در برابر خطر طراحى کردید مى ‏ترسید که در مواجهه باخطر مغزتان حملات پانیک بیشتر و بیشترى ایجاد مى ‏کند.

  وی با بیان اینکه بیشتر افراد بعضی از بیماریها را با اختلال پانیک اشتباه می گیرند، افزود: بیشتر مردم به اشتباه بیماری هایی همچون ذهنى جدى، پزشکى خطرناک، بیمارى قلبى یا اسکیزوفرنیا را جز علامت حمله پانیک می دانند و به همین دلیل ممکن است تماس خود را با واقعیت از دست بدهند و دچار سکته های قلبی و یا مغزی شوند.

  مدرس دانشگاه درباره احساسات درونی بیماران مبتلا به اختلالات پانیک گفت: بیماران مبتلا به اختلال پانیک بر احساسات درونى همچون “قلبم دچار تپش شده است ، من دچارحمله قلبى شدم، من احساس ضعف و سرگیجه دارم و من دارم از حال مى ‏رم، متمرکز مى‏ شوند و هم‏چنین این افراد ممکن است هنگام خواب حملات پانیک را تجربه ‏کنند.

  با درمان شناختی- رفتاری ،حمله پانیک را سرکوب کنید
  درمان شناختی- رفتاری، توسط روانشناس بالینی یکی از موثرترین راه های درمان حمله پانیک است که در این درمان افراد، باورها، برداشت‏هاى غلط، و قضاوت‏های خود را درباره این اختلالات تصحیح می کنند.

  وی در ادامه خاطر نشان کرد: روش درمان دارویی که توسط پزشک صورت می گیرد نیز از دیگر روش های درمان این اختلال محسوب می شود.

  نجفی در ادامه بیان کرد: روش هایی همچون شناخت‌ درمانی و حمایت‌درمانی برای بهبود و کاهش حمله پانیک مفید است و مبتلایان به این اختلال حتما باید دوره درمانی را کامل طی کنند.

  وی با بیان اینکه دارو درمانی نیز یکی دیگر از روش های درمان حمله پانیک است، اظهار داشت: بیماران به هیچ‌ وجه دوز دارو را کم یا زیاد نکنند و حتی زمانی که احساس می‌کنند خوب شده‌اند و برای هرگونه تصمیم در خصوص مصرف یا قطع دارو را با پزشک خود درمیان بگذارند.

  زنان، در معرض خطر حملات پانیک!
  این روانشناس با بیان اینکه زنان ۲ برابر مردان در معرض خطر اختلال پانیک هستند ابراز داشت: حدود ۷ درصد از جمعیت بزرگسالان بین ۱۸ تا ۵۴ سال را تحت تأثیر قرار می‌دهد که این اختلال در زنان بیشتر از مردان است و معمولا علائم آن در اوایل بلوغ ایجاد می‌شود.

  وی در پایان بیان کرد: شیوع حمله پانیک در سنین پایین‌تر در زنان و مردان مساوی است، اما به دلیل بروز اختلالات و آشفتگی هایی همچون اضطراب ، افسردگی ،ترس و نقش در نگهداری از فرزندان، زنان در سنین بالاتر نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر ابتلا به حملات پانیک هستند.

  بنابراین ترس ﻫﺎی ﺧﻮد را ﺑﺸﻨﺎﺳﯿﺪ و برای غلبه ﺑﺮ آن، ﺧﻮدﺗﺎن را در ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﻫﺎی ﺗﺮﺳﻨﺎک قرار دهید، آﻧﻮﻗﺖ ﺧﻮاﻫﯿﺪ دﯾﺪ ﭼﻨﺪان ﻫﻢ ﮐﻪ ﻓﮑﺮ ﻣﯽ ﮐﺮدﯾﺪ ﺗﺮﺳﻨﺎک ﻧﯿﺴﺘﻨﺪ، اما در ﺻﻮرت غلبه ترس بر شما ، ﺑﺮای رﻓﻊ آن واکنش ها به متخصص مراجعه کنید.

  گزارش از سمیه بقایی

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.