• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی » زنان چه زمانی می توانند به دادگاه، دادخواست طلاق بدهند؟
  کد خبر : 1899411

  زنان چه زمانی می توانند به دادگاه، دادخواست طلاق بدهند؟

  طبق قانون مدنی، زن در حصول ۱۲ شرط که به آنها شروط ضمن عقد می گویند می تواند به دادگاه مراجعه و دادخواست طلاق بدهد. طلاق در اسلام از موضوعات مهم است و تقریباً همیشه در کنار ازدواج مطرح می‌شود، از آنجا که اسلام برای استحکام نظام خانواده سفارش ها و برنامه‌های متعدد دارد، برای…

  طبق قانون مدنی، زن در حصول ۱۲ شرط که به آنها شروط ضمن عقد می گویند می تواند به دادگاه مراجعه و دادخواست طلاق بدهد.

  ۷۳
  طلاق در اسلام از موضوعات مهم است و تقریباً همیشه در کنار ازدواج مطرح می‌شود، از آنجا که اسلام برای استحکام نظام خانواده سفارش ها و برنامه‌های متعدد دارد، برای جلوگیری از فروپاشی آن هم توصیه های فراوانی دارد.

  اسلام به طلاق به عنوان مکروه‌ترین حلال‌ها نگاه می کند و برای جدایی زوجین از یکدیگر دامنه گسترده ای را در نظر گرفته است.

  طبق ماده ۱۱۳۳، مرد می‌تواند هر وقت که بخواهد زن خود را طلاق دهد، طلاق به اراده و خواست مرد صورت می‌گیرد و زن نیز در موارد خاصی از جمله خودداری شوهر از دادن نفقه یا غیبت شوهر به مدت چهار سال و عسر و حرج زن، می‌تواند از دادگاه درخواست طلاق کند.

  ماده ۱۱۳۳، قانون مدنی اختیارات نامحدودی برای طلاق به مرد داده بود که در سال ۸۱ این قانون مورد اصلاح قرار گرفت و به موجب آن: «مرد می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید.» تبصره این ماده برای زن نیز حق طلاق قائل شد است که بر مبنای آن «زن نیز می‌تواند با وجود شرایط مقرر در عقد از دادگاه تقاضای طلاق نماید.»

  مصطفی ترک همدانی وکیل پایه یک دادگستری در خصوصی شرایطی که زن می تواند به دادگاه دادخواست طلاق بدهد، می گوید: زن به هیچ وجه نمی تواند طلاق بگیرد و این مرد است که هر زمانی که اراده کند می تواند زن را طلاق بدهد، اما مطابق قوانین شرایط ایجاد می شود که به آن عسر و حرج می گویند، در این شرایط زن می تواند به حاکم شرع و قاضی دادگاه که یک مرد است مراجعه و دلایل خود را برای طلاق عنوان کند، در این حالت حاکم شرع که یک مرد است می تواند طلاق زن را ازشوهر بگیرد.

  وی افزود: موارد عسر و حرج نیاز به اثبات برای دادگاه دارد.

  ۱۲ مورد عسر و حرج که زن می تواند به موجب آنها به ادگاه درخواست طلاق بدهد

  ۱۲ شرط به عنوان شروط ضمن وجود دارد که اگر از سوی مرد انجام نشود، زن به موجب آن می تواند با مراجعه به دادگاه دادخواست طلاق بدهد، البته زن می تواند در زمان عقد شروط دیگری را به آنها اضافه کند.

  در صورت خودداری شوهر از دادن نفقه به زن و انجام سایر حقوق واجب به مدت ۶ ماه زن می‌تواند از دادگاه تقاضای صدور طلاق کند.

  دومین شرط ذکر شده در عقدنامه که به زن اجازه طلاق می‌دهد، بدرفتاری زوج است به حدی که ادامه زندگی را برای زوجه غیر قابل تحمل کند.

  سومین شرطی که با وجود آن زن اختیار طلاق دارد، بیماری خطرناک غیر قابل درمان مرد است در حدی که سلامت زن را به خطر اندازد.

  دیوانه بودن مرد است در زمانی که امکان فسخ وجود ندارد، همچنین اشتغال مرد به کاری است که به حیثیت و آبروی زن و مصالح خانوادگی او لطمه بزند در این صورت زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.

  محکومیت شوهر به مجازات ۵ سال حبس یا بیشتر یا به جزای نقدی که بر اثر ناتوانی از پرداخت، منجر به ۵ سال بازداشت شود یا به حبس و جزای نقدی که مجموعاً منتهی به ۵ سال بازداشت یا بیشتر شود و حکم مجازات در حال اجرا باشد نیز یکی دیگر از شروط ضمن عقد نکاح است که به زن امکان مطلقه شدن را می‌دهد.

  ابتلاء زوج به هر گونه اعتیاد مضری که به تشخیص دادگاه به اساس زندگی خانوادگی خللی وارد آورد و ادامه زندگی را برای زوجه دشوار کند مانند اعتیادی که منجر به بیکاری مرد، فروش اثاثیه منزل و وارد نمودن ضرر به سلامت جسمی و روحی زن و فرزند شود.

  چنانچه زوج زندگی خانوادگی را بدون عذر موجه ترک کند یا اینکه ۶ ماه متوالی بدون عذر موجه غیبت کند، زن می‌تواند با مراجعه به دادگاه و بدون حضور شوهر طلاق خود را ثبت کند.

  از جمله مواردی که دادگاه تقاضای زن را برای طلاق می‌پذیرد و در عقدنامه نیز ذکر شده، محکومیت قطعی زوج بر اثر ارتکاب به جرم و اجرای هر گونه مجازات اعم از حد و تعزیر است که مغایر با حیثیت و شئون خانوادگی زن باشد تشخیص این امر نیز با توجه به وضع و موقیعت زن و عرف و موازین دیگر با دادگاه است.

  بچه‌دار نشدن مرد پس از گذشت ۵ سال از زندگی مشترک به جهت عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر است، همچنین چنانچه زوج مفقودالاثر شود و ظرف ۶ ماه پس از مراجعه زوجه به دادگاه پیدا نشود نیز دادگاه حکم طلاق را صادر می‌کند.

  آخرین شرطی که زوج در عقدنامه آن را امضا می کند و اختیار طلاق را به همسرش می‌دهد، ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر است که در صورت وقوع این مورد، زن حق طلاق را از مرد می‌گیرد.

  زن علاوه بر شرایط مندرج در قباله ازدواج می‌تواند حق سکونت که اختیار تعیین محل سکونت را به زن واگذار می کند، حق تحصیل و حق اشتغال یا هر شرطی که مخالف اقتضای عقد نکاح نباشد را در سند ازدواج خود با توافق شوهر درج کند.

  با تحقق یکی از شرایط دوازده گانه و اثبات آن در دادگاه، زن می‌تواند با استفاده از وکالت ضمن عقد با مراجعه به دادگاه خانواده و طی تشریفات قانونی نسبت به اجرای طلاق اقدام کند.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.