• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی » عملکرد اقتصادی دولت یازدهم از نگاه “رادیو فردا”
  کد خبر : 1899075

  عملکرد اقتصادی دولت یازدهم از نگاه “رادیو فردا”

  به مناسبت هفته دولت، که سه شنبه دوم شهریور ماه آغاز میشود، و نیز پایان سه سال نخست ریاست جمهوری حسن روحانی، رسانه‌های تهران و نمایندگان محافل کارشناسی این روز‌ها از دیدگاه‌های گوناگون به بررسی عملکرد اقتصادی دولت یازدهم می پردازند، به ویژه در دو عرصه قیمت‌ها و رشد که بیش از همه بر زندگی…

  ۱۶۳۶۰۹۱۰

  به مناسبت هفته دولت، که سه شنبه دوم شهریور ماه آغاز میشود، و نیز پایان سه سال نخست ریاست جمهوری حسن روحانی، رسانه‌های تهران و نمایندگان محافل کارشناسی این روز‌ها از دیدگاه‌های گوناگون به بررسی عملکرد اقتصادی دولت یازدهم می پردازند، به ویژه در دو عرصه قیمت‌ها و رشد که بیش از همه بر زندگی روز مره مردم تاثیر میگذارند.

   

  مقایسه محدود

  این سایت افزود: «« کاهش نرخ تورم، همانگونه که میدانیم، مهم‌ترین شاخصی است که حسن روحانی هر بار برای دفاع از کارنامه خود بر آن تاکید میکند. تردیدی نیست که گذار این شاخص کلیدی از محدوده چهل در صد به زیر ده در صد در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵، و چشم انداز کاهش باز هم بیشتر آن، در انتخابات آتی ریاست جمهوری، که در اینده نزدیک آغاز خواهد شد، یکی از مهم‌ترین ابزار هایی است که از سوی سکاندار کنونی دستگاه اجرایی برای غلبه بر رقیبانش مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

   

  واکنش رقیبان و منتقدان دولت یازدهم نیز بر کسی پوشیده نیست. اینان میگویند که تورم زدایی اگر با رکودی چنین سنگین همراه باشد، چندان افتخار امیز نیست و، در مجموع، دولت روحانی در به حرکت در آوردن چرخ‌های فعالیت کشور ناکام مانده است. البته نرخ منفی ۶.۸ در صدی سال ۱۳۹۱ و منفی ۱.۲ در صدی سال ۱۳۹۲ در سال بعد از آن به ۳ در صد رسید، ولی در سال ۹۴ این شاخص بار دیگر به محدوده صفر بازگشت (یا یک در صد به ارزیابی مرکز آمار ایران).

   

  حسن روحانی به تازگی اعلام کرد که نرخ رشد ایران در سه ماهه نخست سال جاری به ۴.۴ در صد افزایش یافته است. این تحول مثبتی است، ولی از جزییاتی که مرکز آمار ایران در همین زمینه منتشر کرده چنین بر میاید که بالا رفتن نرخ رشد طی مدت مورد بررسی عمدتا زاییده افزایش صادرات نفتی ایران در پی آغاز فرایند رفع تحریم‌ها بوده و بازتاب آن نه در بخش‌های پیشران اقتصاد کشور (از جمله ساختمان) دیده میشود و نه در بازار کار. کوتاه سخن آنکه واحد‌های صنعتی کشور و نیز کل بازار همچنان در رکودی سنگین دست و پا میزنند.

   

  به رغم همه این اما‌ها و اگر ها، از هر زاویه‌ای که نگاه کنیم، در مقایسه با آشفتگی غیر قابل توصیف دوران رییس جمهوری پیشین و هرج و مرجی که او بر حکمرانی درونی و روابط بین المللی ایران حاکم کرد، سکان مدیریت اقتصادی کشور امروز در دست‌های قابل تری است.

   

  حل وفصل پرونده هسته‌ای و امضای «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) جلوی سقوط باز هم بیشتر اقتصاد کشور و «ونزوئلایی شدن» آن را گرفت. تولید و صادرات نفت ایران کم و بیش به دوره پیش از تحریم‌ها بازگشته، چهره کشور در محافل اقتصادی بین المللی بهبود یافته، و شماری از پل‌های ارتباطی با نظام مالی و بانکی بین المللی بازسازی شده است.

   

  این نگاه به کارنامه اقتصادی دولت روحانی، که می تواند خوشبینانه تلقی بشود، تنها در مقایسه میان عملکرد رییس جمهوری کنونی با سلف او، قابل توجیه است.

   

  به بیان دیگر می توان پذیرفت که حسن روحانی توانسته است بخشی از ویرانی‌های بر جای مانده از دوران ریاست جمهوری پیشین را تا اندازه‌ای جبران کند. ولی اگر از دایره این مقایسه محدود فراتر برویم و عملکرد دولت روحانی را در رابطه با کوه مشکلاتی بسنجیم که بر اقتصاد ایران سنگینی میکند، داوری ما درباره کارنامه رییس جمهوری کنونی زیر و رو میشود.»»

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.