• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , دانشگاه , مطالب برگزیده سایت » شرایط بورسیه در دانشگاه‌های علوم پزشکی
  کد خبر : 1897352

  شرایط بورسیه در دانشگاه‌های علوم پزشکی

  شرایط بورسیه در دانشگاه‌های علوم پزشکیReviewed by Iranvij-1 on Aug 21Rating: معاون آموزشی وزیر بهداشت ضمن هشدار به دانشجویان رشته‌های پزشکی برای تحصیل در سایر کشورها، گفت: برخی از دانشگاه‌های کشورهای دیگر مورد قبول ما نیست و این افراد در صورت توجه نکردن به این مسأله پس از ورود به کشور دچار چالش‌های جدی می‌شوند….

  شرایط بورسیه در دانشگاه‌های علوم پزشکیReviewed by Iranvij-1 on Aug 21Rating:

  معاون آموزشی وزیر بهداشت ضمن هشدار به دانشجویان رشته‌های پزشکی برای تحصیل در سایر کشورها، گفت: برخی از دانشگاه‌های کشورهای دیگر مورد قبول ما نیست و این افراد در صورت توجه نکردن به این مسأله پس از ورود به کشور دچار چالش‌های جدی می‌شوند.

  ۲
  باقر لاریجانی در نشست خبری با اشاره به اینکه خوشبختانه حرکت‌های زیادی در حوزه پزشکی در حال انجام است،‌ گفت: امیدواریم با ارتقای تحکیم اخلاق پزشکی جایگاه پزشکی در جامعه بیشتر شود.
  وی با بیان اینکه شورای عالی اخلاق پزشکی را سامان داده‌ایم، گفت: در حال حاضر در کل دانشگاه‌های علوم پزشکی شورای اخلاق شکل گرفته و امیدواریم با ارتقای مهارت حرفه‌ای برخی از مشکلات آموزشی در کشور را اصلاح کنیم. بر همین اساس تمام مناطق آمایشی ما نیز مجهز به مراکزی برای کسب مهارت شده‌اند.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت اضافه کرد: هنوز رغبت به رشته پزشکی در کشور بالا است و افراد زیادی علاقه‌مند هستند که به این حوزه ورود یابند.
  وی گفت: کریکلوم‌های پزشکی در کشور بازبینی شده و این مسأله در پزشکی عمومی ۹۰ درصد محقق شده است.
  لاریجانی اضافه کرد: طرح پزشک خانواده در کشور توسعه یافته و تخصص آنها در ۸ دانشگاه گسترش یافته است همچنین فردا جلسه‌ای برگزار خواهد شد تا در آن هزار پست جدید برای دانشگاه‌های علوم پزشکی لحاظ شود و حدود ۱۴۰۰ نفر به عنوان متعهد به دانشگاه‌ها افزوده شود.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت ادامه داد: امسال تعداد زیادی بورسیه هیأت علمی را به دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق علمی می‌دهیم و این مسأله مدنظر ما قرار دارد همچنین سند بیماری‌های غیرواگیر ایجاد شده و دستورالعمل ارائه آن به دانشگاه‌ها رفته است.
  وی اضافه کرد: کمیته غیرواگیر برای ۴ بیماری سرطان، بیماری‌های قلب و عروقی، دیابت و بیماری‌های تنفسی پیش‌بینی شده است و دستورالعمل آن به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا بتوانیم برای ریزفاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر همچون تغذیه ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی، مصرف سیگار و اعتیاد برنامه‌ریزی کنیم البته نقش رسانه‌ها در این مسأله بسیار کلیدی است.
  لاریجانی از راه‌اندازی سایتی در وزارت بهداشت تحت عنوان راهنماهای بالینی خبر داد و اعلام کرد: این سایت با کمک انجمن‌های تخصصی و مراکز تحقیقاتی راه‌اندازی شده و گایدهای درمانی و راهنماهای بالینی در آن قابل دسترسی است. همچنین در تمام دانشگاه‌ها قرار است که ساختاری برای بهره‌مندی بیشتر از این سایت لحاظ شود.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: افراد می‌توانند برای مراجعه به راهنماهای بالینی به آدرس اینترنتی hetas.health.gov.ir مراجعه کنند.
  وی به موضوع رتبه‌بندی آموزشی دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: هر ساله دانشگاه‌ها از نظر آموزشی رتبه‌بندی می‌شوند امسال علاوه بر این مسأله رتبه‌بندی مناطق آمایشی کشور نیز در نظر گرفته شده تا دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف با هم رقابت کنند.
  لاریجانی در ادامه گفت: امیدواریم در سال جاری با شناسایی وضعیت دانشگاه‌ها و قرارداد با دانشگاه‌های دیگر نسبت به آموزش افراد غیرایرانی در کشور اقدام کنیم هر چند که این مسأله مدنظر قرار گرفته ولی توجه هر چه بیشتر به این موضوع حائز اهمیت است.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه همه امتحانات بین‌المللی گروه‌های پزشکی در کشور قابلیت اجرا دارد، گفت: از این پس لازم نیست فردی برای اخذ یک مدرک بین‌المللی به خارج از کشور مراجعه کند حتی در بردهای مختلف نیز این مسأله لحاظ شده به طوری که بردهای تخصصی ما می‌توانند مسیر امتحانات بین‌المللی را در داخل کشور پیش ببرند.
  وی به رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا اشاره کرد و گفت: حدود ۵۰۰ دانشگاه برتر در رتبه‌بندی شانگهای و QS مورد قبول کشور ما نیز است البته استثنائات نیز در حوزه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها وجود دارد ولی به طور کلی ۵۰۰ رتبه بالاتر مورد قبول ما در ایران است.
  لاریجانی تأکید کرد: دانشگاه‌هایی که جزو این ۵۰۰ رتبه بالاتر نباشند دانشجویان ایرانی در صورت تحصیل در آنها مدرکشان در کشور معتبر نخواهد بود.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: به دانشجویانی که خارج از ایران تحصیل می‌کنند توصیه می‌کنیم به دانشگاه‌های معتبر بروند تا بتوانند در کشور وارد حوزه پزشکی شوند.
  وی به موضوع مأموریت‌گرایی در حوزه آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: برای دانشگاه‌های علوم پزشکی حداقل ۵۰ مأموریت مستقل در نظر گرفته شده و به آنها سپرده شده است. البته بسته‌های تحولی در آموزش پزشکی نیز مدنظر قرار دارد.
  لاریجانی اضافه کرد: آزمون‌های کارشناسی ارشد امسال ۷۲ هزار شرکت‌کننده داشت و ظرفیت ورود حدود ۶ تا ۷ هزار نفر است لذا اعتراض برای هر آزمون خیلی عجیب نیست ولی با این وجود همه اعتراضات را بررسی می‌کنیم.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه بر اساس بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها ۳۰ درصد نمره مصاحبه و ۷۰ درصد هم نمره آزمون کتبی مدنظر قرار دارد، گفت: ما بر اساس این چارچوب عمل می‌کنیم و برنامه‌ها نیز در حال پیشرفت است.
  وی در مورد آزمون پذیرش دستیاری گفت: این آزمون ۱۴ هزار نفر شرکت‌کننده داشت که حدود ۳۵۰۰ نفر را پذیرش خواهیم کرد همچنین آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی با ۲ هزار شرکت‌کننده حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ قبول شده خواهد داشت.
  لاریجانی در ادامه به ۴ پیشنهاد مهم در حوزه آموزش پزشکی اشاره کرد و گفت: آزمون پیش‌کارورزی به تدریج الکترونیکی شده و در حال حاضر ۲۳ دانشگاه نرم‌افزار آن را گرفته و برنامه به صورت پایلوت اجرا می‌شود. همچنین آزمون صلاحیت پایانی پزشکی عمومی برگزار می‌شود و ۳۵ دانشگاه برگزارکننده این آزمون هستند.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت در مورد نکته سوم، گفت: کسانی که می‌خواهند وارد رشته فیزیوپاتولوژی شوند لازم نیست که همه دروس عمومی را سپری کنند تا دوره پزشکی کوتاه‌تر شود و خدمت در مناطق مختلف انجام گیرد.
  وی درباره نکته چهارم، گفت: افرادی که مدرک زبان عمومی و همچنین تافل را داشته باشند دیگر لازم نبوده دوره‌های زبان عمومی را در دانشگاه‌های علوم پزشکی سپری کنند چرا که مدرک آنها را معادل‌سازی می‌کنیم.
  لاریجانی از ابلاغ آیین‌نامه آموزش الکترونیک برای رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی همچنین داروسازی خبر داد و گفت: افراد می‌توانند برخی از دروس خود را در دانشگاه‌ها به صورت مجازی طی کنند البته چهار هفدهم ساعات را می‌توانند دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار کنند و در غیر این صورت استدلال لازم باید ارائه شود.
  به گفته معاون آموزشی وزیر بهداشت، فردا برای اولین بار با حضور وزیر بهداشت، هیأت امنای دانشگاه‌های مجازی آغاز به کار کرده و ۹۰۰ عضو هیأت علمی آموزش پزشکی در این زمینه همکاری خواهند داشت. همچنین فعالیت مجازی دانشگاه‌ها به صورت پایلوت آموزش به آنها در ۵ دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد.
  وی در ارتباط با موضوع بورسیه و سهمیه،‌ گفت: این دو مسأله با هم متفاوت بوده و در سهمیه افراد با امتیاز به یک رشته ورود می‌یابند ولی در بورس پس از مذاکره با فرد با آن تعامل می‌شود که پس از بورس باید در آن دانشگاه مورد نظر خدمت کنند.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: سیاست وزارت بهداشت این بوده که سهمیه‌ای اعمال نکنیم و بورسیه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سپاه، ارتش و نیروی انتظامی مدنظر قرار گرفت.
  لاریجانی تصریح کرد: به دلیل اینکه دانشگاه بقیه‌الله موضوع بورسیه در آن مورد توجه قرار گرفته دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران بورسیه نخواهند داشت. همچنین زیر یک درصد ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سایر استان‌ها بورسیه می‌شود.
  وی با اشاره به اینکه حدود ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر از خارج از کشور در دانشگاه‌های ایران مشغول تحصیل هستند، گفت: این تعداد به جز افرادی است که در دوره‌های کوتاه‌مدت شرکت کرده‌اند.
  معاون آموزشی وزیر بهداشت ضمن توصیه به دانشجویانی که قصد تحصیل در سایر کشورها در حوزه پزشکی را دارند،‌ گفت: دانشجویان ایرانی باید توجه داشته باشند که قصد ادامه تحصیل در چه کشورهایی را دارند چرا که بسیاری از کشورها همچون فیلیپین، هند، برخی از کشورهای منطقه و … مورد قبول ما نبوده و این افراد پس از ورود به ایران دچار چالش خواهند شد.
  لاریجانی در پایان در مورد مهاجرت اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی به خارج از کشور، گفت: مهاجرت این افراد آمار چشمگیری نداشته چرا که در صورت انجام چنین اقدامی زمینه کار برای آنها در خارج از کشور به ویژه در رشته‌های بالینی وجود ندارد.

  منبع : فارس

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.