• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اجتماعی , دانشگاه » قصه آزمون هایى که سر دراز دارند/ اما و اگرهاى کنکور دکتراى تخصصى
  کد خبر : 1894682

  قصه آزمون هایى که سر دراز دارند/ اما و اگرهاى کنکور دکتراى تخصصى

  قصه آزمون هایى که سر دراز دارند/ اما و اگرهاى کنکور دکتراى تخصصىReviewed by Iranvij-1 on Aug 15Rating: وزارت بهداشت باز هم آزمونى برگزار و نتایجى را اعلام کرد که از پایان مهلت انتخاب رشته این آزمون، حاشیه هاى آن یکى پس از دیگرى نمایان مى شود. پاسخ دادن به تماس هایی که گله از…

  قصه آزمون هایى که سر دراز دارند/ اما و اگرهاى کنکور دکتراى تخصصىReviewed by Iranvij-1 on Aug 15Rating:

  وزارت بهداشت باز هم آزمونى برگزار و نتایجى را اعلام کرد که از پایان مهلت انتخاب رشته این آزمون، حاشیه هاى آن یکى پس از دیگرى نمایان مى شود.

  ۶۸

  پاسخ دادن به تماس هایی که گله از نحوه پذیرش دانشجو در وزارت بهداشت دارند، برای رسانه ها امری عادی شده و مرکز سنجش این وزارتخانه این بار پس از اعلام نتایج دکترای پزشکی و انتخاب رشته این داوطلبان، باید منتظر پرسش های پی در پی اهل قلم باشند.

  دیرور آخرین مهلت انتخاب رشته دکترای پزشکی بود که با پایان این مهلت تمدید شده،اعتراض ها نمایان شد.

  نرجس داوطلب آزمون دکترای پزشکی رشته سلامت در یکی از معترضان تغییر ظرفیت پذیرش دانشجو، اظهار کرد: باتوجه به دفترچه ای که در تاریخ ۲۱مرداد ماه از سوی مرکز ازمون سنجش پزشکی منتشر شد، ظرفیت برای رشته سلامت در بلایا ، حدود پنجاه درصذ کاهش یافته و فقط سه دانشگاه از هفت دانشگاه اعلام شده پذیرنده دانشجوی این رشته هستند.

  وی افزود: این برخلاف اطلاعیه شماره دو مرکز سنجش پزشکی مبنی بر اعلام دانشگاه های پذیرنده در سال تحصیلی ۹۵_۹۶ که قبل از ثبت نام و برگزاری آزمون منتشر شد، است.

  محمدحسین پورکاظمی رییس مرکز سنجش پزشکی در پاسخ به این ادعا گفت: امسال اولین سالی است که ظرفیت ها به این میزان افزایش داشته و حتی قبل از برگزاری آزمون قرار بر پذیرش کمتر از هزار دانشجو بود که بعد از اعلام نتایج ظرفیت ها به هزار و ۲۵۰ نفر افزایش یافت. اگر هم این مورد بیان شده صحیح باشد، موردی خاص و “فقط در همین یک رشته” است.

  اما مستندات ما نشان می دهد رشته هایی همچون نانوفناوری پزشکی ،اپیدمیولوژی ،ارگونومی و بیوشیمی بالینی هم از این موارد خاص هستند و به گفته رییس مرکز سنجش، کنار “فقط در همین یک رشته” جا خوش کرده اند.

  در سایه همین کاهش ظرفیت ها ،بسیاری از دانشگاه ها که پیش از آزمون آمادگی خود را برای پذیرش دانشجو اعلام کرده بودند، از این مسئولیت جا زدند که رییس سازمان سنجش به این ابهام اینگونه پاسخ داد: ظرفیت و تعداد اساتید برخی دانشگاه ها کم است و دوره گذشته، آبان ماه دانشجو پذیرش کردند،بنابراین به علت فاصله زمانی کوتاه به طور طبیعی جایی برای دانشجویان دیگر ندارند.

  البته اینکه چرا اگر ظرفیت پذیرش دانشجو ندارند و قبل از آزمون اعلام آمادگی کردند را هنوز متوجه نشده ایم.

  الهام متقاضی رشته زیست فناوری پزشکی می گوید: مسئله فقط کاهش ظرفیت ها نیست، نوع و شکل سوالات آزمون که به شدت غیر استاندارد بود. درسی مثل ایمنولوژی که سه سال پیش ضریب یک داشت و در این سه سال ضریب آن دو شده است، در حد درس تخصصی سولات سختی داشت و سوالات درس سلولی مولکولی که ضریب پنج دارد و از دروس تخصصی این رشته محسوب می شود، بسیار ساده و غیر استاندارد طراحی شده بود.

  از سوالات که بگذریم و کوتاهی ها را با بهانه وجود دید شخصی، توجیه کنیم،اظهارات حدود صد نفر از داوطلبان نشان از غیر اصولی بودن تعیین رد یا قبولی آن ها می داد. اعلام نتایج این دانشجویان در همین یک کلمه خلاصه شده و کارنامه اصلی پس از انجام مصاحبه ها، نیمه اول مهرماه منتشر می شود.

  حتی به گفته محسن، داوطلب رشته بیوشیمی بالینی، ممکن است همین یک کلمه ای بودن نتایج، با خطای سیستمی همراه شود که این اتفاق هم افتاد. داوطلبان این رشته با ۱۰۷ پاسخ صحیح خالص، به مصاحبه دعوت نشده و فردی با ۹۸ و یا ۸۶ پاسخ صحیح خالص به مصاحبه دعوت شده است.

  البته هنوز هیچ پاسخی از مرکز سنجش و آموزش پزشکی برای این مطالبات دریافت نکردیم و باشگاه خبرنگاران همچنان پیگیر این موضوع است.

  منبع : باشگاه خبرنگاران

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.