• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , اقتصادی , سیاسی , مطالب برگزیده سایت » برخی دولت‌های منطقه سیاست‌های انتحاری علیه ایران در پیش گرفته‌اند
  کد خبر : 1893583

  محمد جواد ظریف:

  برخی دولت‌های منطقه سیاست‌های انتحاری علیه ایران در پیش گرفته‌اند

  وزیر خارجه کشورمان معتقد است ناتوانی کشورهای عربی منطقه از پاسخ به خواسته های مردمی خودشان سبب وضعیتی پرتنش بخصوص در عربستان شده است.

  برخی دولت‌های منطقه سیاست‌های انتحاری علیه ایران در پیش گرفته‌اندReviewed by حمید عبدالرحمن on Aug 13Rating:

  Fafaf

  به گزارش ایران ویج محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در نشست بنیاد شهید که امروز شنبه در مجتمع فرهنگی رسول زاده انجام گرفت، با اشاره به ناکامی‌های برخی دولت‌های منطقه و نیز تاثیر توافق برجام در خاورمیانه گفت: امروز برخی دولتهای دیکتاتوری منطقه تصور می‌کنند که با توافق هسته‌ای چتر حمایتی غرب از آنها فروپاشیده و بر همین اساس رو به سیاست‌های انتحاری علیه ایران آورده‌اند.

  رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: طی سالهای اخیر و با تحولات رخ داده در کشورهای منطقه و  عدم پاسخ مناسب از سوی حکام، احساس یاس و ناامیدی در میان روشنفکران و توده های جهان عرب شکل گرفته که برای پوشاندن این ضعف تلاش شده تا «جهت» نفرت مردمی و روشنفکران را به سمت اختلافات قومی و طائفی منحرف کنند که این کار از روی استیصال است.

  ظریف همچنین گفت: آنها امروز با یک چالش حیاتی روبرو هستند که البته از سوی ایران نیست بلکه به دلیل مسائل داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی خودشان است.

  وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: برای جمهوری اسلامی، امنیت منطقه یک اصل و نیاز امنیت ملی است، لذا خطری که منطقه را تهدید می‌کند یک خطر درونی و ذاتی است که تلاش می‌کنند آن را از جانب ایران، به ولی نعمتان بین المللی خود نشان دهند.

  وی گفت: طی چند سال گذشته چند اتفاق راهبردی در منطقه و جهان شکل گرفت که برای این کشورهای منطقه‌ای تهدید تلقی می‌شود؛ اول اینکه نیاز غرب به نفت خاورمیانه و خلیج فارس کم شده و آنها به سمت «شیل اویل» رفته‌اند. دوم خطراتی که در مناطق دیگر مثل اقیانوس آرام از سوی خود آنها شکل گرفته که از خاورمیانه به شرق آسیا این تغییر نقطه ثقل را شاهد هستیم. این موضوع کشورهایی که هیچ امکان پایداری ذاتی در منطقه را ندارند نگران کرده است. همین موضوع تصمیمات سیاسی آنها را به سمت اقدامات غیر عقلانی سوق داده است.

  ظریف تاکید کرد: آنها برای فرار از این وضعیت آشفتگی و برهم ریختگی ایجاد می‌کنند تا به شکلی طرف حامی خود را قانع کنند که در منطقه بماند.
  وی افزود: یکی از این روش‌ها، نشان دادن اهمیتشان و به نوعی نشان دادن خودشان است و دیگری، تشنج آفرینی در منطقه است که این تشنج آفرینی ، امروز عامل حیاتشان شده است.

  وزیر خارجه ایران تاکید کرد: ایران طی ٣ دهه گذشته با بزرگ‌منشی رفتار کرده که این لازمه بزرگی است. چه بسا تند خویی‌ها و حرفهای نامناسب که از سردمداران سعودی می‌شنویم از قدرتشان نیست بلکه از ضعفشان است.

  وی همچنین افزود: تهدید سوم، آن کشور قدرتمندی است که با تکیه بر توان مردم خود و حضور آنها در صحنه و مقاومت مردم توانسته ظرف ٣ دهه یک قدرت عظیم مادی و معنایی در منطقه ایجاد کند که برخی به آن قدرت نرم می‌گویند. برای تولید و انباشت این قدرت فشارهای زیادی را تحمل کرده که یکی از مبانی آن حمایت از مردم و مقاومت در منطقه است. ارتباط ما با گروههای اصیل مردمی به معنای دخالت در آن کشورها نیست.

  ظریف ادامه داد: بعد از سقوط صدام و طالبان، احساس می‌شد که دست ایران برای استفاده از این ابزار باز شده که بتواند اعمال قدرت کند؛ پرونده هسته‌ای بهانه‌ای بود برای تخلیه ظرفیت استراتژیک ایران زیرا فکر می‌کردند ایران بیش از حد قدرتمند شده است، لذا به مسیری رفتند که در تاریخ ۶۰ ساله ملل متحد فقط یک نتیجه داشت؛ سقوط و اضمحلال که بردن پرونده به ذیل فصل ٧ بود. همه آنها فکر می‌کردند نتیجه محتوم است که عراق و لیبی و یوگوسلاوی را مد نظر داشتند.آنکه مقاومت کرد، آنکه کوتاه آمد و آنکه مذاکره کرد همه در این مسیر نابود شدند و لذا بدخواهان ما تصور می‌کردند کار ایران ساخته شده است.

  وزیر خارجه گفت: آنها تنها منتظر نتیجه بودند که البته ضربه اول را مردم زدند و نشان دادند از طریق تحریم نمی‌توان مردم را از حاکمیت جدا کرد که حضور ٧٣ درصدی مردم در پای صندوقهای رای تصور آنها را فروپاشاند، لذا ناگزیر به مذاکره با ایران شدند و نه اینکه از سر لطف این کار را کرده باشند.

  وی ادامه داد: هدایت رهبری و فرمایشات ایشان پیش از انتخابات نیز برخواسته از نگرش عمیق ایشان نسبت به تحولات بین‌المللی بود که دریافتند باطل السحر نقشه‌های آنها حضور مردم در صحنه بود.

  ظریف گفت: یکبار در زمان لانه جاسوسی، یکبار بعد از قطعنامه ۵٩٨ و یکبار  هم در آغاز پرونده هسته‌ای خیز برداشتند تا پرونده ایران را به شورا و ذیل فصل هفت ببرند تا به جمهوری اسلامی پایان دهند. قطعنامه ۱۹۲۹ یکی از بدترین قطعنامه ها در تاریخ هر کشوری است.

  وزیر خارجه در ادامه گفت: هر معامله‌ای بده بستان است و نمی‌شود در یک معامله فقط شما موفق باشید چراکه این معامله نمی‌شود و در اصطلاح به آن کلاهبرداری می‌شود، زیرا فقط یک طرف منفعت می‌برد. اما این بده بستان با آن شرایط که ایران را در وضعیتی گذاشتند که یا عزتش را بفروشد و یا اضمحلال بپذیرد و یا هردو را بود و در این شرایط توافقی شد که در خارج از کشور هیچ کسی ادعا نکرد که ایران ضرر کرده است که یکی از آنها ترامپ است. این توافق را علیرغم برنامه ریزی و خواست طرف مقابل گرفتیم که حاصل ناامیدی از برنامه ریزی‌هایشان علیه ما بود.

  وی گفت: منطقه احساس می‌کند با یک تحول راهبردی مواجه است و ما باید توجه کنیم که شرایط کنونی ما حساس است. بدخواهان ما بیکار نخواهند نشست و طراحی و هزینه  می‌کنند. هزینه عربستان در سال گذشته برای دیپلماسی عمومی را ما از اول انقلاب تا به حال نداشته‌ایم و در سالهای آینده هم به آن نخواهیم رسید. بد خواهان ما در ناکامی راهبردی قرار گرفته‌اند.

  وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: فراموش نکنیم که گرفتار شدن در بحث‌های بی دلیل داخلی به طرف مقابل فرصت طراحی مجدد را خواهد داد.

  کلیدواژه ها :
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.