• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , توریسم و گردشگری » نامتعارف ترین شهرهای جهان کدامند؟
  کد خبر : 1892454

  نامتعارف ترین شهرهای جهان کدامند؟

  نامتعارف ترین شهرهای جهان کدامند؟Reviewed by Aryan♥ on Aug 10Rating: سردترین شهر جهان کجاست؟ دورترین شهر جهان چطور؟ آیا می‌دانید کدام شهر با وجود رودخانه در دل خود‌،‌ هنوز خشک است؟ در ادامه مرطوب‌ترین، خشک‌ترین، سردترین، گرم‌ترین، مرتفع‌ترین، دور افتاده‌ترین، صعب‌العبورترین و بادخیزترین شهرهای جهان را برایتان معرفی خواهیم کرد. انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. انسان‌هایی وجود…

  نامتعارف ترین شهرهای جهان کدامند؟Reviewed by Aryan♥ on Aug 10Rating:

  ۴۰۷۷ffd0-8673-4018-be59-8a8d72047f64

  سردترین شهر جهان کجاست؟ دورترین شهر جهان چطور؟ آیا می‌دانید کدام شهر با وجود رودخانه در دل خود‌،‌ هنوز خشک است؟ در ادامه مرطوب‌ترین، خشک‌ترین، سردترین، گرم‌ترین، مرتفع‌ترین، دور افتاده‌ترین، صعب‌العبورترین و بادخیزترین شهرهای جهان را برایتان معرفی خواهیم کرد.

  انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند. انسان‌هایی وجود دارند که همواره تشنه‌ی ماجراجویی و رفتن به اقصی‌نقاط جهان بوده‌اند؛ نه تنها برای کشف منابع مورد نیازشان، بلکه برای بیش از آن نیز طمع می‌کنند. از سوی دیگر، انسان‌هایی هم وجود دارند که تنبل هستند و ذهن خلاقی ندارند؛ از همین‌رو تلاش زیادی نکرده و به حداقل امکانات راضی می‌شوند. حقایق متضاد گفته شده در کنار هم، دلیل محکمی بر وجود کلان‌شهرهایی نیست که در ادامه به معرفی‌شان خواهیم پرداخت. برخی از شهرها به قدری موفق هستند که به نوبه‌ی خود، نمونه‌ی بارز یک منطقه‌ی ایده‌آل برای گردشگری و مکانی برای زندگی محسوب می‌شوند. در برخی دیگر نیز، شهروندان و گردشگران همواره در معرض خطر مرگ ناشی از کم‌آبی، دورافتادگی و مشکلات دیگر هستند. فهرستی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، اسامی ناخوشایندترین و نامساعدترین شهرهای دنیاست.

  یاکوتسک، روسیه؛ سردترین شهر جهان

  ۱ca41f33-96eb-4ef5-9d63-55babee5ff94

  یاکوتسک در جمهوری یاقوتستانِ روسیه قرار گرفته که متوسط دمای سالیانه‌اش ۸٫۸- سانتی‌گراد زیر صفر است. این درجه حرارت ممکن است فریبنده باشد؛ زیرا یاکوتسک در تابستان، چند ماهِ نسبتا گرم نیز دارد که یخ‌ها در آن زمان آب شده و دمای هوا تا ۳۰ درجه بالای صفر هم می‌رسد (البته یادآور می‌شویم که با وجود گرم شدن هوا در تابستان‌های این شهر، یخ‌های روی زمین باز هم آب نمی‌شوند که همین موضوع یاکوتسک را به بزرگ‌ترین شهر با یخبندان دائمی تبدیل کرده است).

  سرمای این شهر بدان معناست که دمای یاکوتسک در زمستان‌های طولانی‌اش معمولا تا ۴۰ درجه زیر صفر می‌رسد. متوسط دمای این شهر در ماه دسامبر و ژانویه، به‌ ترتیب ۴۰٫۴ و ۴۱٫۵ درجه زیر صفر است. سردترین دمایی که تا کنون در یاکوتسک به ثبت رسیده، ۶۴٫۴ درجه سانتی‌گراد زیر صفر بوده است. جمعیت ۲۶۹ هزار نفری یاکوتسک در ماه‌های زمستان تا حد ممکن در خانه می‌مانند. اگر مردم بخواهند در زمستان بیرون بروند، خود را با لباس‌های ضخیم یا پوست حیوانات کاملا می‌پوشانند. همچنین مردم اگر نیاز به استفاده از وسایل نقلیه داشته باشند، کل روز اتومبیل خود را روشن نگه می‌دارند تا باطری خالی نکند و در کنار روشن بودن، برای اطمینان، قفل فرمان بر خودروی خود می‌زنند. دود خودروها به‌علاوه‌ی غبار کارخانه‌ها و تنفس ساکنان شهر، موجب ایجاد مه غلیظی می‌شود که همواره شهر را در زمستان می‌پوشاند.

  شهر کویت، کویت؛ گرم‌ترین شهر جهان

  ۵۸۹edd37-6ad5-4663-a528-d4f2fbe1782c

  شهر کویت جمعیتی بالغ بر ۲٫۴ میلیون نفر دارد که به‌ نحوی دلیل اصلی گرمای شدید و طوفان‌های شنی‌ است که موجب ناراحتی مردم این شهر خاورمیانه‌ای شده است. متوسط دمای شهر کویت ۳۴٫۳ درجه سانتی‌گراد بالای صفر است که در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست تا ۴۵ الی ۴۷ درجه بالای صفر نیز می‌رسد. در تابستان ۲۰۱۲، در حوالی شهر الصلیبیه‌ی کویت، دمای ۵۳٫۸ درجه بالای صفر ثبت شد که گرم‌ترین درجه حرارت ثبت شده در آسیا است. مردم کویت برای رهایی از گرمای تابستان معمولا به ساحل می‌روند؛ از بزرگ‌ترین پارک آبی حوزه‌ی خلیج فارس، یعنی Aqua Park دیدن می‌کنند یا در بزرگ‌ترین مرکز خرید کویت، (The Avenues) با انواع و اقسام فروشگاه‌های زنجیره‌ای و رستوران‌های غربی از جمله Dolce & Gabbana ،Fat Burger ،Footlocker ،Texas Roadhouse به گشت و گذار می‌پردازند.

  چنین گرمای بی‌امانی می‌تواند کشنده باشند. دولت کویت در ماه‌های ژوئن و آگوست، کار کردن بیرون از خانه بین ساعت‌های ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر را ممنوع کرده است. البته این ممنوعیت برای کارگران و کارکنانی نیست که تقریبا یک‌سوم جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. همچنین کویت به‌ علت سوء استفاده از کارگران خارجی همواره مورد انتقاد قرار می‌گیرد؛ به‌طوری که گزارش‌هایی از برده‌داری نوین نیز از این کشور به گوش می‌رسد. به‌همین دلیل، کشورهایی مانند اندونزی، نپال و سیرالئون شهروندان خود را از کار کردن در کویت ممنوع کرده‌اند و همچنین اجازه ایجاد شغل در این کشور را نیز به آن‌ها را نمی‌دهند.

  اسوان، مصر؛ خشک‌ترین شهر جهان

  ۲۹۲a48a8-4903-49bf-8a51-e537c3ea2534

  رود نیل تنها منبع دسترسی به آب مردم این شهر است. میزان بارش سالیانه‌ در اطراف این رود، کمتر از ۳ سانتی‌متر است. اگر در خیابان‌های اسوان راه بروید، قهوه‌خانه‌هایی خواهید دید با مردمانی در حال  استعمال قلیان و بازی تخته؛ دوره‌گردها و دستفروشانی می‌بینید که به کبوترها غذا می‌دهند؛ یا حتی ممکن است یک پارک هنری مدرن وسط یک سنگ معدن گرانیت ببینید، اما به بارش باران بر نخواهید خورد!

  اسوان با کمتر از یک میلی‌متر بارش در سال، خشک‌ترین شهر جهان محسوب می‌شود. علاوه‌ بر کمبود بارش در این شهر، دسترسی به آب وجود دارد. اسوان در کنار رود نیل واقع شده و درست در قسمت جنوبی شهر، بزرگ‌ترین سد سنگی دنیا، یعنی «سد اسوان»، قرار دارد که یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌سدهای جهان (دریاچه ناصر) نیز محسوب می‌شود. نام شهر اسوان مفهوم طعنه‌آمیزی دارد و برگرفته از یک کلمه‌ی باستانی نوبی، به معنی «آب زیاد» است! البته این مفهوم از نظر دیگران خنده‌دار نیست، چرا که نام اسوان بعد از وقوع چندین سیل رود نیل انتخاب شد.

  بوئناونتورا، کلمبیا؛ مرطوب‌ترین شهر جهان

  a9701741-fdcf-4643-b1dd-55d0c34aa42c

  سالیانه بیش از ۶ متر (۶٫۲۷۵ میلی‌متر) باران در بزرگ‌ترین شهر بندری کلمبیا، یعنی بوئناونتورا، می‌بارد. بسیاری از مناطق اطراف خلیج تورتوگا از خانه‌هایی تشکیل شده که دارای پایه‌های چوبی و فلزی برای بالاتر نگه داشتن ارتفاع خانه و جلوگیری از ورود آب به داخلش ساخته شده‌اند. ساختمان‌هایی که دور از بندر و در اطراف تپه‌های مواج شهر ساخته شده‌اند، ساختاری دارند که در مقابل شرایط جوی مقاوم بوده و دارای سقف‌هایی با شیارهای فلزی برای هدایت آب باران و نیز سایبان هستند. نمای برخی خانه‌ها از چوب ساخته شده که می‌توان پوسیدگی این چوب‌ها را بر اثر بارش ممتد باران و رطوبت دائمی هوا مشاهده کرد. باران‌های شدید و سهمگین برای مردم بوئناونتورا عادی شده است. از آن‌جایی بوئناونتورا، بزرگ‌ترین شهر بندری کلمبیا محسوب می‌شود، این شهر همچنین یکی از مراکز اصلی قاچاق مواد مخدر در آمریکای جنوبی نیز به‌شمار می‌رود. جناحین سابق جنگ داخلی کلمبیا که طولانی‌ترین جنگ نیم‌کره‌ی غربی را به راه انداخته بودند، اکنون در حال انجام فعالیت‌های پیشین خود یعنی قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، آدم‌ربایی، شکنجه کردن اسیران خود و قتل با شیوه‌ای نوین و متفاوت هستند. جنگ بر سر تصاحب قلمروهای شهر بوئناونتورا نیز در میان گروه‌های تبهکاری بسیار رایج است.

  سه گروه تبهکاری اصلی در این شهر وجود دارند؛ اهالی بندر اورابا (Urabeños)، کمپانی (LaEmpresa) و خانواده‌ی گیتان (Gaitanistas) که همگی برای تصاحب و در اختیارگیری شهر با گروه «کارتل سینالوای مکزیک» رقابت می‌کنند. گفته می‌شود، این گروه کارتل مسئول چندین فقره پرونده‌ی قتل است. در برخی مناطق فقیرنشین، دولت با استقرار سربازان مسلح، به مقابله با این گروه‌ها برخاسته است. بعد از گزارشی که توسط یکی از دیدبانان حقوق بشر در ماه مارس سال گذشته در مورد اتفاقات وحشتناک شهر بوئناونتورا منتشر شد، دولت چندین رستوران و کافه را پلمپ کرد که پاتوق گروه‌های تبهکاری برای شکنجه و قطع عضو قربانیان بود. با این‌ حال، خشونت کماکان در این شهر وجود دارد؛ طبق گزارشی که ماه گذشته توسط یکی از دیدبانان حقوق بشر منتشر شد، از سالی‌ که پلیس فدرال در این موضوع مداخله کرده، بیش از ۱۳ هزار نفر از ساکنان به‌علت وجود خشونت در شهر مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند. قطع عضو شهروندان و آدم‌ربایی همچنان مانند سال قبل وجود دارد.

  ولینگتن، نیوزلند؛ بادخیزترین شهر جهان

  b6d80fd1-854b-4605-b0ee-c91637049fc8

  وزش باد در شهر بادخیز ولینگتن، سرعتی بالغ بر ۲۹ کیلومتر بر ساعت دارد که ۱۱ کیلومتر بر ساعت بیشتر از شهر معروف بادی شیکاگو در آمریکاست. ولینگتن در معرض ورزش «بادهای چهلگان» واقع شده است؛ این بادها، پدیده‌ای هواشناسی هستند که بین عرض‌های جغرافیایی ۴۰ و ۵۰ درجه‌ی نیم‌کره‌ی جنوبی زمین می‌وزند. در این شهر، هوای گرمی که از استوا می‌آید با گردباد قطبی برخورد می‌کند که موجب وزش بادهای شدید می‌شود. ولینگتن در نیوزلند و دماغه هورن در آمریکای جنوبی تنها سرزمین‌هایی هستند که در مقابل وزش بادهای شدید قرار دارند.

  اگر یک لباس بادگیر بر تن کنید، ولینگتن تبدیل به مکانی دیدنی برایتان خواهد شد. اخیرا به این شهر لقب «سیاره‌ی تنها» را داده‌اند و به‌عنوان یکی از ۵ شهر برتر جهان برای گردشگری انتخاب شده است. ولینگتن مقر دفتر نخست وزیر و نیز مجلس پارلمانی کشور است. کندوهای زنبور عسل، موزه‌ی ملی نیوزلند، رقص باله‌ی سلطنتی نیوزلند و تئاترهای موزیکالِ کمدی از جمله جاذبه‌های ولینگتن هستند که دیدنشان خالی از لطف نخواهد بود.

  ال آلتو، بولیوی؛ مرتفع‌ترین شهر جهان

  ۰۲۰c6684-4835-4ab5-b307-df0de35c3aad

  شهر ال آلتو در ارتفاع ۴٫۱۵۰ متری از سطح دریا واقع شده و در دشت‌های «آلتیپلانو» بولیوی قرار دارد. این شهر در اوایل قرن بیستم در مناطق فقیرنشین پایتخت بولیوی، لاپاز که در دره‌ی پایینش قرار گرفته بود، بنیان نهاده شد. از آن زمان تا کنون شهر ال آلتو، به‌ لحاظ جمعیت و وسعت از لاپاز پیشی گرفته است. ال آلتو اکنون دومین شهر بزرگ بولیوی و از جمله شهرهای با نرخ رشد سریع است که ۱٫۱۸ میلیون نفر ساکن دارد. سال گذشته بزرگ‌ترین تله‌کابین شهری جهان بین ال آلتو و لاپاز راه‌اندازی شد. از این تله‌کابین به‌عنوان جایگزینی برای رفت و آمد از راه یک‌ساعتی با خودرو به دره‌های پرشیب و خطرناک این شهر استفاده می‌شود.

  ال آلتو بزرگ‌ترین شهر سرخپوست‌نشین در آمریکای لاتین است. ۷۶درصد از ساکنان را قوم آیمارا، ۹درصد کوچوا و ۱۵درصد را قوم مستیزو تشکیل می‌دهند. اخیرا ناآرامی‌های سیاسی در پی ایجاد راهی از بزرگراه اصلی ال آلتو به لاپاز در این شهر شکل گرفته است. این اعتراضات موجب برکناری و تبعید رئیس‌جمهور بولیوی، گونزالو سانچز شد. شهر ال آلتو همچنین مرکزی برای حامیان اوو مورالس، رئیس‌جمهور فعلی کشور، محسوب می‌شود. اوو مورالس اولین رئیس‌جمهور بومی در میان تمامی کشورهای آمریکای جنوبی نیز به‌شمار می‌رود.

  پرت، استرالیا؛ دور افتاده‌ترین شهر دنیا

  c268d906-9de6-4d3d-87f5-ca532c9d49c3

  برای رانندگی از پرت به نزدیک‌ترین شهر بزرگ استرالیا، باید مسیری ۲ روزه در آب و هوای بیابانی و در یکی از متروکه‌ترین جاده‌های جهان را طی کنید. در چنین شرایطی ممکن است فکر کنید پرت یک شهر عقب‌افتاده و منزوی است، البته بستگی دارد از چه کسی در مورد این شهر بپرسید. با این‌حال، پرت سالیانه میزبان چندین جشنواره‌ی بین‌المللی هنری، کمدی و موزیکال است. همچنین دو تن از بازیگران معروف سینما، یعنی «هیو جکمن» و «هیث لجر» حرفه‌ی بازیگری خود را از این شهر آغاز کردند. این شهر خانه‌ی خواننده و ترانه‌سرای معروف، برایان جانسون مرحوم و بون اسکات (موسیقیدان) است. چند تن از خوانندگان آمریکایی نیز در مورد شهر پرت قطعاتی خوانده‌اند.

  هر تصویر ذهنی که از ابعاد فرهنگی شهر پرت دارید، قضاوت در مورد موفقیت این شهر را علیرغم دور بودنش از دیگر نقاط جهان سخت می‌کند. این شهر مرکز معادن الماس جهان است. همچنین نرخ بیکاری در پرت ۴٫۳ درصد است. از پرت، با عنوان یکی از بهترین مناطق جهان برای زندگی یاد می‌شود.

  ایکیتوس، پرو؛ صعب‌العبورترین شهر دنیا

  ۴۷۲a260e-f6a0-40c6-87d0-2eb22f8c0203

  تنها راه رسیدن به شهر ایکیتوس اتنها ز طریق کشتی یا هواپیما میسر است. برای رفتن به ایکیتوس می‌توان با کشتی از طریق اقیانوس اطلس مسیری ۳۶۰۰ کیلومتری را از رودخانه‌ی آمازون طی کرد یا با پروازهای کوتاهی از لیما (پایتخت پرو) و شهر پاناما (پایتخت کشور پاناما) به این شهر رسید. پاناما اغلب روزهای هفته برای پرواز به ایکیتوس خدمات‌رسانی دارد. شهر ایکیتوس به‌قدری دور افتاده است که خودروهای بسیار کمی وارد این شهر شده‌اند؛ به‌ همین دلیل، حمل و نقل درون‌شهری در این مکان، وابسته به اتوبوس و کالسکه‌های موتوردار است. ایکیتوس ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و مکان عجیبی است. اگر شانس دستیابی به ایکیتوس را داشتید، می‌توانید در فروشگاه‌های سطح شهر، روغن مار و میمون عنکبوتی زنده خریداری کنید. همچنین می‌توانید در این شهر از «برج ایفل آمازون» دیدن کنید که خانه‌ای ساخته شده از قطعات فولادی است، البته این برج را «گوستاو ایفل» سازنده برج ایفل فرانسه نساخته است! در ایکیتوس نمونه‌ای از شهر «ونیز» نیز وجود دارد؛ خانه‌هایی که با ارتفاع بالا از آب و یک سیستم فاضلاب ساخته شده‌اند.

  بسیاری از مردم برای دیدن جاذبه‌های طبیعی آمازون سعی می‌کنند به این شهر بروند. در ایکیتوس معجون معروفی به نام آیاهواسکا وجود دارد. «آیاهواسکا» معجونی متشکل از چند نوع گیاه است که در آمازون برای درمان انواع بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله عوارض خوردن این معجون، توهماتی‌ است که موجب خیالاتی شدن فرد می‌شود.

   

   

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.