• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  کد خبر : 1892439

  در ۳ استان کشور

  مشاوره ژنتیک اجباری شد

  مشاوره ژنتیک اجباری شدReviewed by Iranvij-1 on Aug 10Rating: رییس سازمان بهزیستی کشور از اجباری کردن پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک در سه استان کشور خبر داد و گفت: دستاوردهای این اقدام شواهد بسیار قوی را فراهم کرد و باعث شد که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دهیم که اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک…

  مشاوره ژنتیک اجباری شدReviewed by Iranvij-1 on Aug 10Rating:

  رییس سازمان بهزیستی کشور از اجباری کردن پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک در سه استان کشور خبر داد و گفت: دستاوردهای این اقدام شواهد بسیار قوی را فراهم کرد و باعث شد که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دهیم که اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سراسر کشور اجباری شود.

  ۵۸

   انوشیروان محسنی‌بندپی در پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها درخصوص آمار تولد نوزادان با بیماری‌های ژنتیکی گفت: در کشور سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار مورد تولد همراه با معلولیت داریم. معلولیت گاهی بر اثر بیماری یا سانحه است یا گاهی ناشی از اختلالات ژنتیکی است.

  وی در با بیان به وجود ظرفیت تخصصی کشور در این زمینه و در بعد فردی خاطر نشان کرد: ما باید به سمتی برویم که آثار ناشی از عوارض این اختلالات را کمرنگ‌تر کنیم. سازمان بهزیستی در طی ۲ ـ ۳ سال اخیر این موضوع را به عنوان یک اصل در نظام برنامه‌ریزی عملیاتی خود قرار داده است.

  بندپی با اشاره به تولد یک نوزاد با بیماری ژنتیکی بار مالی بر خانواده‌ها گفت: استفاده از ظرفیت‌های علمی، جوامع را به درجه‌ای از شادابی و پیشرفت رسانده که بتوانند بیماری‌های ژنتیکی را مهار کنند. عوامل محیطی و ارثی جزو موارد برهم زننده سلامت جامعه هستند؛ اگر عوامل محیطی کنترل شوند، موارد ارثی هرچقدر قوی باشند باز هم می‌توان خروجی آن را خفیف کرد.

  رییس سازمان بهزیستی کشور، این سازمان بهزیستی از موفقیت این سازمان در جلوگیری از ۱۳۰۰ سقط جنین طی سه سال اخیر خبر داد و گفت: ما پیشنهاد دادیم تمام کسانی که ازدواج می‌کنند حتما مشاوره و آزمایش ژنتیک را انجام دهند و اگر توان پرداخت آن را ندارند سازمان بهزیستی و کمیته امداد می‌توانند آن را تقبل کنند.

  وی همچنین از اجباری کردن پایلوت مشاوره و آزمایش ژنتیک در سه استان کشور خبر داد و افزود: دستاوردهای این اقدام شواهد بسیار قوی را فراهم کرد و باعث شد که در برنامه ششم توسعه پیشنهاد دهیم که اجباری کردن مشاوره و آزمایشات ژنتیک در سراسر کشور اجباری شود.

  رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه هنوز در کشور نقاطی وجود دارد که محیط آن باعث تولد کودکان فلج می‌شود، تاکید کرد: دانشگاه‌ها باید در این زمینه ورود کنند و ژن‌های این مناطق را مورد بررسی قرار دهند. در برنامه پنجم توسعه نیز تاکید شده که باید تحقیقات کاربردی که به نفع جامعه است انجام شود. سازمان بهزیستی آمادگی کمک مالی برای انجام چنین پروژه‌هایی را دارد.

  محسنی‌بندپی تصریح کرد: در قانون پنجم توسعه به اجباری شدن بیمه همگانی در همه کشور اشاره شده است. مشاوره ژنتیک نیز می‌تواند اجباری شود.

  رییس سازمان بهزیستی کشور همچنین به همکاری نکردن بیمه‌ها در زمینه پوشش حق مشاوره ژنتیک در بسته تعهدات بیمه پایه اشاره کرد و گفت: ما پیش‌بینی کردیم که در سال ۹۵، ۱۵۰ هزار مشاوره برای مشاوره ژنتیک داشته باشیم. در عین حال که منابع سازمان بهزیستی محدود است، اما آن را در اولویت خود قرار داده‌ایم و اگر سازمان‌های بیمه‌گر در این زمینه همکاری نکنند در سال ۹۶ خود سازمان یک واحد بیمه‌گر ایجاد می‌کند.

  پنجمین سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت ها تا فردا در سالن همایش های رازی در حال برگزاری است.

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.