• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , ادبیات , فرهنگی و هنری » بزرگ‌ترین نویسندگان جهان روزنامه‌نگار بودند
  کد خبر : 1890631

  بزرگ‌ترین نویسندگان جهان روزنامه‌نگار بودند

  بزرگ‌ترین نویسندگان جهان روزنامه‌نگار بودندReviewed by Iranvij-2 on Aug 7Rating:   علی‌الله سلیمی معتقد است که بزرگ‌ترین نویسندگان جهان هم به نوعی روزنامه‌نگاری را تجربه کرده‌اند و در آثار گابریل گارسیا مارکز اثرات روزنامه‌نگاری بسیار مشهود است. به نقل از پایگاه خبری حوزه با بیان اینکه ویژگی نویسنده‌هایی که از وادی روزنامه‌نگاری به نویسندگی می‌آیند…

  بزرگ‌ترین نویسندگان جهان روزنامه‌نگار بودندReviewed by Iranvij-2 on Aug 7Rating:

  ۲۱۷

   

  علی‌الله سلیمی معتقد است که بزرگ‌ترین نویسندگان جهان هم به نوعی روزنامه‌نگاری را تجربه کرده‌اند و در آثار گابریل گارسیا مارکز اثرات روزنامه‌نگاری بسیار مشهود است.

  به نقل از پایگاه خبری حوزه با بیان اینکه ویژگی نویسنده‌هایی که از وادی روزنامه‌نگاری به نویسندگی می‌آیند این است که با موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی آشنا می‌شوند، اظهار کرد: این آشنایی معمولا به طور میدانی و حضوری است تا اینکه بخواهند مطالعه کتابخانه‌ای باشد.

  وی ادامه داد: البته تجربه شخصی در همه حوزه‌ها امکان‌پذیر نیست، اما برخی به مطالعات کتابخانه‌ای روی می‌آورند. این باعث می‌شود شناخت بهتر و ملموس‌تری از موضوعات داشته باشند. درصد قابل توجهی از نویسندگان کشورمان روزنامه‌نگاری را پیش از نویسندگی و در کنار آن تجربه کرده‌اند. در واقع برخی از نویسندگان در دوره‌ای روزنامه‌نگار بوده‌اند و برخی هنوز هم کارشان روزنامه نگاری است.

  سلیمی تصریح کرد: بزرگ‌ترین نویسندگان جهان هم به نوعی روزنامه نگاری را تجربه کرده‌اند. در آثار گابریل گارسیا مارکز اثرات روزنامه‌نگاری بسیار مشهود است و از تجربیات روزنامه‌نگاری‌اش در بسیاری از آثارش استفاده کرده است.

  این نویسنده داستان‌های انقلاب همچنین گفت: در کشور ما در سال‌های اخیر توجه زیادی به فرم شده و از این زاویه، کسانی را که تحت تاثیر روزنامه‌نگاری بوده‌اند سرزنش می‌کنند که نثرشان ژورنالیستی است و اثرشان گزارشی ساده است. در حالی که در جهان این گونه نیست. کتاب «صداهایی از چرنوبیل» اثری که جایزه نوبل ادبیات اخیر را دریافت کرد، در بر دارنده سلسله گفت‌وگوهایی با آدم‌های مختلف است. رمان «صداهایی از چرنوبیل» کتاب حجیم و مستندی است و نویسنده با تک تک بازماندگان چرنوبیل گفت‌وگو کرده و گفت‌وگوها را به صورت اول شخص آورده است. تکنیک نویسنده این است که سعی کرده یک موضوع را از چند زاویه دید روایت کند.

  وی با تاکید بر لزوم استفاده داستان‌نویسان از تکنیک‌های روزنامه‌نگاری، گفت: روزنامه‌نگاری تکنیک‌های متفاوتی برای بیان مطالب دارد. اگر بتوان به جا از تکنیک‌های روزنامه‌نگاری در داستان‌نویسی هم استفاده کرد، فکر می‌کنم کمک بسیاری می‌کند که آثار ادبی خواندنی‌تر شود. مخاطبان امروز ادبیات، به سراغ وقایعی می روند که خیلی پیچیده و عمیق نیستند و در آثاری که از ادبیات ژورنالیستی تاثیر گرفته اند، می توان این گونه روایت ها را دید.

  سلیمی با بیان اینکه روزنامه‌نگاران با موضوعات مختلف به طور مستقیم ارتباط دارند، عنوان کرد: فعالیت در رسانه، باعث شده تا این قبیل نویسندگان آثارشان مقداری ملموس‌تر شود و از نزدیک شاهد ماجرا باشند و موضوعات را پیگیر شوند.

  وی افزود: در عرصه داستان نویسی سعی کرده‌ام از تجربیات روزنامه‌نگاری‌ام استفاده کنم. علاوه بر اینکه در حوزه ادبیات حضور داشته‌ام، در زمینه‌های اجتماعی هم فعالیت کرده‌ام و بسیاری از سوژه‌های داستانی من، از اتفاقاتی بوده که در سطح شهر رخ داده است و از طریق رسانه با این اتفاقات در ارتباط بوده‌‌ام. در جهان روزنامه‌نگاری، سوژه‌ها تاریخ مصرف دارند و زود تمام می‌شوند. اگر خبر یا سوژه‌ای را بخواهید از زوایای مختلف بازتعریف کنید، در دنیای داستان این ظرفیت وجود دارد که دوباره به آن‌ها پرداخته شود.

   

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.