• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , ورزشی » سوت بازی های المپیک به صدا در آمد
  کد خبر : 1889604

  اثبات توانمندی زنان ایران در میدان ریو

  سوت بازی های المپیک به صدا در آمد

  رقابت نمایندگان ۲۰۶ کشور جهان در سی و یکمین دوره بازی های المپیک از صبح شنبه به وقت محلی به تدریج در رشته های مختلف آغاز می شود و برترین های رشته های ورزشی جهان توانایی و هوشمندی خود را در ۲۸ رشته ورزشی به محک آزمایش می گذارند تا سهم خود را از ۳۰۶ مدال رنگارنگ این رقابت ها بدست آورند.

  سوت بازی های المپیک به صدا در آمدReviewed by Night-1 on Aug 6Rating:

  ۸۲۱۷۶۷۷۰-۷۰۹۱۵۸۲۴

  از ایران نیز ۶۴ دلاور زن و مرد، گام به آوردگاه ریو گذاشته اند که ۹ نفر آنان زن هستند. این تعداد بانوی ورزشکار ایرانی رکوردی در همه ادوار بازی های المپیک است و این نشان می دهد که نقش زنان در حوزه ورزش بیش از پیش تاثیرگذارتر شده است.
  این زنان ورزشکار در شش رشته رقابت می کنند، شمار بانوان ایران در المپیک ۲۰۱۶ ریو البته یک نفر بیشتر از المپیک ۲۰۱۲ لندن است، اما در برخی رشته ها شمار زنان رشد ۱۰۰ درصدی داشته است. تعداد سهمیه زنان ایران در رشته تیراندازی از المپیک ۲۰۱۲ لندن تا المپیک ۲۰۱۶ ریو از دو نفر به چهار نفر افزایش یافته است.
  نجمه خدمتی، مه لقا جام بزرگ، الهه احمدی و گلنوش سبقت الهی چهار زن تیرانداز ایرانی هستند که افتخار حضور در بزرگترین رویداد ورزشی جهان را از آن خود کرده اند و به نظر می رسد که حداقل سه تن از آنان از شانس های کسب مدال برای کاروان ایران باشند.
  ** تیراندازی
  اگر چه بسیاری از پیش بینی ها شانس کسب نخستین مدال زنان ایران را با الهه احمدی برای کشور میسر می دانند، اما نجمه خدمتی یکی از جوان ترین ورزشکاران ایران در ریو بزرگترین شانس کسب نخستین مدال زنان المپیکی ایران است.
  خدمتی که نخستین مدال آور طلایی ایران در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون و یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۱۵ کره جنوبی است، چنان با آرامش و بی توجه به حریفان هدف را نشانه می رود که بارقه امید را در دل هر ایرانی ایجاد می کند که این تیرانداز بیرجندی بتواند چون بازی های آسیایی ۲۰۱۴ و مسابقات دانشجویان جهان، این بار نیز چراغ مدال آوری کاروان ایران در ریو را روشن کند.
  خدمتی که می گوید هدفش کسب چندین مدال المپیک در زندگی ورزشی اش است، از روند آماده سازی تیم در دو ماه اخیر راضی است و معتقد است هر قدر المپیکی ها بتوانند هیجانات و استرس هایشان را کنترل کنند شانس شان را برای کسب مدال افزایش می دهند.
  او به جد امیدوار است که بتواند در هر دو ماده تفنگ بادی ۱۰ متر و سه وضعیت برای کشور مدال آوری کند.
  الهه احمدی که چندی پیش به عنوان برترین زن تیرانداز جهان شناخته شد، دومین حضورش در المپیک را تجربه می کند و معتقد است همه تلاش اش را برای صعود به فینال و کسب مدال خواهد کرد، اما کسب مدال تنها به خواست ورزشکار بستگی ندارد و شرایط و فضای مسابقه هم می تواند بر روند مدال آوری تاثیر گذار باشد.
  این تیرانداز که عنوان ششمی المپیک ۲۰۱۲ لندن در کارنامه دارد، با انگیزه ای بسیار بالا تمرینات و اردوها را پشت سر گذاشته و امیدوار است که بتواند مدال خوشرنگی برای کشورش صید کند.
  احمدی که با مدال طلای مسابقات قهرمانی جهان در آذربایجان راهی ریو شد، به عنوان تنها مادر کاروان ورزشی ایران در المپیک، شرایط بسیار سختی را در اردوهای خارجی تیم پشت سر گذاشته و حالا هم باید در رقابت های المپیک با تمرکزی چند برابر در ریو شانه به شانه حریفان برای کسب مدال رقابت کند.
  مه لقا جام بزرگی دیگر دختر المپیکی ایران در ریو است و او هم چون احمدی برای دومین بار مجوز حضور در المپیک را کسب کرده است.
  او معتقد است در سایه ایمان به خدا، تلاش و کنترل هیجان می تواند شانس ایران را برای کسب مدال در المپیک افزایش دهد.
  این کارشناس فیزیک هسته ای کشورمان نخستین ورزشکار ایرانی بود که سهمیه المپیک لندن را کسب کرد.
  این تیرانداز همدانی می گوید شرایط آمادگی بسیار بهتری نسبت به المپیک لندن دارد و با استفاده از تجربه المپیک قبلی می تواند جایگاه بهتری کسب کند.
  آخرین سهمیه تیراندازی زنان ایران متعلق به گلنوش سبقت الهی است. وی تنها نماینده تیراندازی ایران در رشته تپانچه در المپیک است که سال گذشته پس از صعود به فینال مسابقات قهرمانی آسیا در هند و رسیدن رده چهارم آسیا، سهمیه المپیک ۲۰۱۶ را به دست آورد.
  پیش از کسب سهمیه المپیک، نام سبقت الهی فقط در مسابقات قهرمانی کشور شنیده می شد و شاید کمتر کسی وی را می شناخت.
  سبقت الهی معتقد است مهم نیست که می تواند مدال بگیرد یا نه، مهم آن است که بتواند بهترین عملکرد در دوره فعالیت در رشته تیراندازی را در المپیک ارایه کند.
  ** تکواندو
  جوانترین ورزشکار زن کاروان ایران کیمیا علیزاده است، این تکواندو کار بلند قامت ایرانی در جریان مسابقات انتخابی المپیک در قاره آسیا به میزبانی فیلیپین سهمیه کسب کرد و از آن به بعد تمریناتش را به صورت اختصاصی با مهرو کمرانی پیگیری کرد.
  ایران پیش از این و در سه دوره قبلی المپیک ۲۰۰۴ آتن، ۲۰۰۸ پکن و ۲۰۱۲ لندن به ترتیب با ساناز شهبازی، سارا خوش جمال فکری و سوسن حاجی پور در المپیک شرکت کرده بود و تا به امروز هرگز امیدوار به کسب مدال در المپیک نبود.
  علیزاده چهارمین تکواندو کار زن المپپکی ایران است و بسیاری از کارشناسان این رشته او را در حد کسب مدال می بینند.
  ** روئینگ (قایقرانی )
  ایران چهار سال قبل و برای المپیک ۲۰۱۲ لندن در رشته قایقرانی زنان دو سهمیه در ماده آب های آرام و روئینگ کسب کرد، اما از همان نخست هم مشخص بود که این سهمیه ها تنها برای حضور است نه کسب مدال و حالا یک بار دیگر همه می دانند که مهسا جاور برای کسب مدال باید معجزه کند.
  ** دوومیدانی
  تنها المپیکی ایران در رشته دوومیدانی لیلا رجبی، پرتابگری از کشور بلاروس است که چند سالی است با یک ایرانی ازدواج کرد و تابعیت ایران را پذیرفت. رجبی دومین بار است که به نام ایران سهمیه المپیک می گیرد.
  رجبی در جریان مسابقات کازانوف قراقستان سهمیه گرفت و اگر چه چند ماه قبل اعلام کرد به دلیل نامناسب بودن شرایط اردوها حاضر نیست به المپیک برود، اما پس از آن با حمایت فدارسیون، تمریناتش را زیر نظر پیمان رجبی همسرش پیگیری کرد و حالا باید شانس خود را در ریو بیازماید.
  **تیراندازی با کمان
  زهرا نعمتی دارنده مدال طلای تیراندازی با کمان پارالمپیک لندن، نه تنها موفق شد دوباره سهمیه پارالمپیک را کسب کند که این بار سهمیه المپیک را نیز بدست آورده است.
  این بانوی کرمانی پرچمدار ایران نیز است. او در سال ۲۰۱۳ نه تنها بهترین ورزشکار معلول جهان که عنوان بهترین ورزشکار جهان را نیز کسب کرد.
  اگر چه بسیاری از کارشناسان ورزشی به اتکا اراده قوی، برنامه تمرینی و مسابقه ای خوب این ورزشکار در دو سال گذشته و حضور یک سرمربی کره ای، وی را یکی از شانس های کسب مدال کاروان ایران می دانند، اما برخی نیز با توجه به رکورد بالاتر مسابقات المپیک، معتقدند که این ورزشکار نیز برای کسب مدال باید همت مضاعف داشته باشد.

  منبع: ایرنا
  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.