• خرید vpn
 • ما هنـوز به فـردایی روشـن امید داریم

  صفحه اصلی » آخرین خبر , بهداشت و سلامت , دندانپزشكي » آبسه دندان از تشخیص تا درمان
  کد خبر : 1888881

  آبسه دندان از تشخیص تا درمان

  آبسه دندان از تشخیص تا درمانReviewed by Iranvij-1 on Aug 4Rating: بله! کودک شما دچار آبسه حاد دندانی شده است! یک مشکل دندانی که شاید تهدیدکننده حیات کودک باشد. می‌دانید که باید اقدام‌های سریع و مناسب صورت بگیرد اما کجا و چگونه؟ در این مقاله به علت‌های ایجاد آبسه‌های دندانی، عوارض و شیوه درمان آنها…

  آبسه دندان از تشخیص تا درمانReviewed by Iranvij-1 on Aug 4Rating:

  بله! کودک شما دچار آبسه حاد دندانی شده است! یک مشکل دندانی که شاید تهدیدکننده حیات کودک باشد. می‌دانید که باید اقدام‌های سریع و مناسب صورت بگیرد اما کجا و چگونه؟ در این مقاله به علت‌های ایجاد آبسه‌های دندانی، عوارض و شیوه درمان آنها خواهیم پرداخت.

  ۲

  آبسه دندان از تشخیص تا درمان
  آبسه دندانی چگونه به‌وجود می‌آید؟

  اگر پوسیدگی دندان‌های شیری یا دایمی کودک درمان نشود بر اثر پیشرفت پوسیدگی عصب دندان دچار التهاب و عفونت می‌‌شود. این عفونت کم‌کم در بافت‌های اطراف دندان انتشار می‌یابد و اصطلاحا باعث آبسه دندانی می‌شود. عفونت ممکن است به بافت‌های نرم صورت و گردن نیز گسترش پیدا کند و باعث تورم در این نواحی شود.

  انواع آبسه دندانی

  آبسه‌های دندانی می‌توانند به صورت حاد یا مزمن باشند. در آبسه حاد، دندان به لمس حساس و ممکن است بیمار دچار تب و بی‌حالی شود. اگر عفونت ادامه پیدا کند در بافت‌های نرم صورت و گردن منتشر شده و علایمی از قبیل تورم و قرمزی چشم، تورم نواحی گونه، کف دهان، زیر فک پایین و چانه مشاهده می‌‌شود که اصطلاحا به این وضعیت «سلولیت» گفته می‌شود. اما در حالت آبسه‌های مزمن فقط مسیر خروج چرک در ناحیه لثه دندان دچار پوسیدگی مانند یک جوش چرکی مشاهده می‌‌‌شود.

  آیا آبسه دندانی خطرناک است؟

  بله! عفونت‌های دندانی انتشار یافته به بافت نرم صورت می‌تواند عواقب وخیمی از جمله بسته شدن راه هوایی کودک، اختلال در بلع و حتی نفوذ عفونت به سیستم عصبی مرکزی داشته باشد هم چنین گاهی براثر عفونت مذکور کودک دچار تب شدید و بی‌قراری و بی‌حالی می‌شود که باید هر چه سریع‌تر تحت درمان قرار گیرد در موارد شدید ممکن است عفونت سطح خارجی صورت را باز کرده و باعث تخلیه چرک از این ناحیه و آسیب به پوست صورت شود.

  درمان

  • در صورت بروز آبسه‌های حاد و سلولیت، کودک باید هرچه سریع‌تر به‌وسیله دندان‌پزشک معاینه شود.

  • مهم‌ترین قدم در چنین مواردی برطرف کردن عامل عفونت که همان دندان پوسیده است.

  • این کار با‌توجه‌به شرایط پس از مشاهده رادیوگرافی دندان با عصب کشی یا کشیدن دندان موردنظر انجام می‌شود.

  • بیمار با توجه به صلاحدید دندان‌پزشک تحت درمان آنتی‌بیوتیک قرار خواهد گرفت.

  • در برخی از موارد اگر کودک تب بالا یا تورم سریع پیشرونده داشته باشد یا تورم به نواحی حساس صورت گسترش یافته باشد باید هر چه سریع‌تر وی را به بیمارستان انتقال داد.

  • تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها هرگز باعث بهبود کامل وضعیت نمی‌‌شود و پیگیری درمان دندان ضروری است.

  • تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها باید حتما به‌وسیله دندان‌پزشک یا پزشک مربوطه انجام گیرد و از مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک خودداری شود. آنتی‌بیوتیک حتما باید برای مدتی که تجویز شده مصرف شود و هرگز نباید مدت مصرف دارو به صورت خودسرانه افزایش یابد.

  • مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی‌بیوتیک باعث می‌شود که میکروب‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند و مصرف بسیاری از عوامل ضدمیکروبی بی‌تاثیر شود.

  • در صورت بروز آبسه‌های مزمن، اغلب فقط درمان دندان مبتلا انجام می‌شود و ممکن است نیاز به تجویز آنتی‌بیوتیک نباشد.

  اگر پوسیدگی دندان‌های شیری یا دایمی کودک درمان نشود، بر اثر پیشرفت پوسیدگی، عصب دندان دچار التهاب، عفونت و آبسه می‌‌شود

  منبع: هفته نامه سلامت

  دوره های نوروزی عصر شبکه

  مطالب مرتبط

  ویژه های ایران ویج

  دیدگاهها (۰)  ;کانال تلگرام ایران ویج اصلاحات نیوز آموزشگاه مهندسی عصر شبکه

  آخرین اخبار و مطالب

  پربحث ترین های هفته

  Sorry. No data so far.